Աշխարհում առաջին թվային մահարձանն Է հայտնվել Սլովենիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհում առաջին թվային մահարձանն Է հայտնվել Մարիբոր քաղաքի (Սլովենիա) գերեզմանատանը: Նորույթի մասին պատմում Է The Daily Mail-ը: Դատելով հրատարակության Էջերի լուսանկարներից, արտասովոր տապանաքարը կանգնեցված Է Յանեզ Մլակար անունով մարդու շիրիմին, որը մահացել Է 2000 թվանին:
Հուշարձանը հանդերձված Է 48-դյույմանոց Էկրանով, որը կարող Է ցուցադրել լուսանկարներ, տեսագրություններ եւ այլ կոնտենտ, որ բեռնել Է ատվիրատուն: Bioenergija արտադրող ընկերության ղեկավար Սասո Ռադովանովիցի խոսքով՝ դա կարող Է լինել թեկուզեւ մի ամբողջ վեպ: Եթե մոտը ոչ ոք չկա, մոնիթորին ցուցադրվում են սոսկ հանգուցյալի անունը եւ ծննդյան եւ մահվան տարեթվերը: Երբ տվիչներն արձանագրում են, որ այցելու Է հայտնվել, միանում Է հեռարձակումը: Այդ սխեման թույլ Է տալիս ռացիոնալ ծախսել Էներգիան:
Ինտերակտիվ մահարձանի նախագիծը մշակվել Է Մարիբորի համալսարանի պրոֆեսոր Միլան Զորմանի աջակցությամբ: Նրա խոսքով՝ այժմ ստեղծվում Է հավելված սմարթֆոնների համար, որը կփոխգործակցի հուշարձանների հետ: Մասնավորապես, այն թույլ կտա դրանցում գրանցված կոնտենտը լսել ականջակալներով, գերեզմանատանը չաղմկելու համար:

В Словении появилось первое в мире цифровое надгробье
Первый в мире цифровой надгробный памятник появился на кладбище города Марибор (Словения). Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru, o новинке рассказывает The Daily Mail.
Судя по фото на страницах издания, необычное надгробие установлено на могиле человека по имени Янез Млакар , скончавшегося в 2000 году.
Памятник снабжен 48-дюймовым экраном, который может показывать фото, видео и другой контент, загруженный заказчиком. По словам главы компании-производителя Bioenergija Сасо Радовановица (Saso Radovanovic), это может быть хоть целый роман. Если рядом никого нет, на мониторе показывается только имя покойного и даты рождения и смерти. Когда датчики фиксируют появление посетителя, включается трансляция. Такая схема позволяет рационально тратить энергию.
Проект интерактивного надгробия был разработан при содействии профессора Мариборского университета Милана Зормана. По его словам, сейчас создается приложение для смартфонов, которое будет взаимодействовать с памятниками. В частности, оно позволит прослушивать записанный на них контент через наушники, чтобы не шуметь на кладбище.