Այս ֆիլմը միայն անցյալի մասին չէ. Վիլնյուսում ցուցադրվել է «Խոստումը» ֆիլմը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վիլնյուսի «Պասակա» կինոթատրոնում մայիսի 25-ին ՀՀ դեսպանությունը կազմակերպել է «Խոստումը» ֆիլմի հատուկ դիտումը, որին մասնակցել են Լիտվայում հավատարմագրված դեսպաններ, բազմաթիվ դիվանագետներ, օրենսդիր և գործադիր իշխանությունների ներկայացուցիչներ, լրագրողներ, մշակութային գործիչներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:
Ֆիլմի ցուցադրումից առաջ Լիտվայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը նշել է, որ առաջին անգամ է Հոլիվուդում նկարահանվում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ֆիլմ, քանի որ բոլոր նախկին փորձերը Թուրքիայի իշխանությունների ճնշումների ներքո հաջողություն չեն ունեցել։ Եվ ուստի ռեժիսյոր Թերի Ջորջը և բոլոր նրանք, ովքեր ներգրավված են եղել ֆիլմարտադրության մեջ, հանդես են բերել դրվատանքի արժանի խիզախություն։
Դեսպանի խոսքով՝ «այնուամենայնիվ, այս ֆիլմը միայն անցյալի մասին չէ»։ «Այն նաև մեր ներկային է վերաբերվում։ Այն չարիքին դիմադրելու, եղբայրասիրության և անմնացորդ սիրո մասին է։ Ֆիլմի հիմնական սաունդթրեքը հենց դրանց մասին է խոսում»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասել է Մկրտչյանը։ Դեսպանը հավելել է, որ «պատմությունն ապացուցեց, որ ի հեճուկս Ադոլֆ Հիտլերի հաճախ մեջբերվող գնահատականին առ այն, թե «ո՞վ է այսօր հիշում հայերի բնաջնջումը», այսօր պետք է ասել, որ ամբողջ աշխարհն է հիշում այն»։ Ցեղասպանության հիշատակումը և ճանաչումը առաջ են մղվում կրթության միջոցով։ Եվ արվեստը, ներառյալ կինեմատոգրաֆիան, էական նշանակություն ունի ճանաչողության բարձրացման հարցում։

‘This movie is not only about the past’: ‘The Promise’ screened in Vilnius
YEREVAN, MAY 26, ARMENPRESS.  The Armenian Embassy organized the special screening of ‘The Promise’ movie in ‘Pasaka” cinema of Vilnius on May 25, with participation of Ambassadors accredited in Lithuania, numerous diplomats, representatives of legislative and executive authorities, journalists, cultural figures, Armenian community representatives, reports Armenpress.
Before the screening of the movie, Armenia’s Ambassador to Lithuania Tigran Mkrtchyan said a movie dedicated to the Armenian Genocide was shot for the first time in Hollywood since the previous attempts didn’t succeed due to pressures of the Turkish authorities.
According to the Ambassador, ‘however this movie is not only about the past’. “It also relates to our present. It is about resisting evil, about brotherly and unconditional love”, the Ambassador said, adding that the “history proved that despite Hitler’s remark ‘Who, after all, speaks today of the annihilation of the Armenians?’, we can state that the entire world today remembers it”.
The remembrance and recognition of the Genocide are pushed through education. And the art, including cinematography play a significant role on raising recognition.