Արցախի ԱԳՆ-ի հայտարարությունն Ադրբեջանի կողմից Շուշիի հայերի կոտորածի 100- րդ տարելիցի առնչությամբ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ներկայումս Արցախի իշխանություններն ու ժողովուրդը գործադրում են բոլոր ջանքերը Շուշիի վերածննդի և, մասնավորապես՝ 100 տարի առաջ ադրբեջանական իշխանությունների կողմից ոչնչացված քաղաքի մշակութային ժառանգության վերականգնման համար։ Այս մասին նշված է Ադրբեջանի կողմից Շուշիի հայերի կոտորածի 100-րդ տարելիցի առնչությամբ Արցախի ԱԳՆ տարածած հայտարարության մեջ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության արտգործնախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հայտարարությամբ ընդգծվել է. «100 տարի առաջ՝ 1920 թ. մարտի 23-ին նորաստեղծ Ադրբեջանական Դեմոկրատական Հանրապետության իշխանություններն իրականացրեցին այդ ժամանակ Արցախի վարչական և մշակութային կենտրոն Շուշիի հայ բնակչության կոտորածը: Այս հրեշավոր հանցագործության հետևանքով հազարավոր հայեր սպանվեցին, տասնյակ հազարավորներ ստիպված եղան դիմել փախուստի՝ լքելով իրենց տները, քաղաքի հայկական հատվածը թալանվեց, հրկիզվեց և ամբողջությամբ ավերվեց:
Շուշիի ողջ մնացած հայ բնակիչները, ովքեր քաղաքի բնակչության մեծամասնությունն էին կազմում, ամբողջությամբ աքսորվեցին: Երբեմնի հայկական գեղեցիկ քաղաքի մեծ մասը դեռ երկար տարիներ մնաց ավերակների մեջ: Շուշիի հսկայական մշակութային ժառանգությունը ոչնչացվեց:
Այս ոճրագործության մասշտաբներն ու դաժանությունն ապշեցրել էին կոտորածներից անմիջապես հետո Շուշի այցելած ժամանակակիցներին, ովքեր նշել են, որ ջրհորները լցված էին կանանց և երեխաների դիակներով։ Ողբերգությունն այնքան խոր հետք է թողել քաղաքի և մթնոլորտի վրա, որ նույնիսկ 10 տարի անց մռայլ տպավորություններ և ծանր զգացողություններ էր առաջացնում, ինչն արտացոլվել է քսաներորդ դարի ականավոր ռուս գրողներից մեկի՝ Օսիպ Մանդելշտամի «Ֆայտոնչին» («Фаэтонщик») բանաստեղծության մեջ։
Շուշիի կոտորածը ադրբեջանական իշխանությունների՝ Արցախը նվաճելու և հպատակեցնելու`  երկու տարի տևած փորձերի գագաթնակետը դարձավ։
Հարավային Կովկաս Թուրքիայի ներխուժման արդյունքում ձևավորված Ադրբեջանի՝ Արցախի նկատմամբ անզուսպ և ոչնչով չհիմնավորված տարածքային հավակնությունները սկիզբ դրեցին ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությանը՝ ժամանակակից ընկալմամբ։ Ադրբեջանական իշխանությունները փորձեցին թուրքական զորքերի ուղղակի աջակցությամբ հասնել իրենց նպատակին։ Հետագայում թուրք սպաները և էմիսարները շարունակեցին օժանդակություն ցուցաբերել ադրբեջանական ռազմական կազմավորումներին, այդ թվում՝ 1920 թ. Շուշիի կոտորածների կազմակերպման հարցում՝ փորձելով շարունակել հայերի ցեղասպանությունն արդեն Արևելյան Հայաստանում։
Հարավային Կովկասի հանրապետությունների խորհրդայնացմանը հաջորդած Ադրբեջանին Արցախի բռնակցմամբ խնդիրը չլուծվեց, քանի որ Արցախի հայ բնակչության հանդեպ ադրբեջանական իշխանությունների քաղաքականությունը  փոխվել էր միայն ձևով, բայց ոչ բովանդակությամբ։
1980-ական թթ. վերջին և 1990-ական թթ. սկզբին Խորհրդային Միության փլուզման գործընթացի սկիզբը կրկին արդիական դարձրեց Արցախի հայ բնակչության ֆիզիկական անվտանգության խնդիրը։ Ի պատասխան Արցախի ժողովրդի՝ Հայաստանի հետ վերամիավորման խաղաղ պահանջներին, Ադրբեջանում թափ առավ հայերի զանգվածային սպանությունների և ջարդերի ալիքը։ Հազարավոր հայեր սպանվեցին և խեղումներ ստացան, հարյուր հազարավորներ՝ աքսորվեցին։ 1988-1990 թթ. հայկական ջարդերը 1920 թ. Շուշիի կոտորածների շարունակությունը դարձան և ակնառու կերպով ցույց տվեցին, որ անգամ 70 տարի անց չէին փոխվել ադրբեջանական իշխանությունների ո՛չ նպատակները և ո՛չ էլ մեթոդները։
Միայն շնորհիվ Արցախի ժողովրդի ինքնակազմակերպման, որ ստեղծել էր արդյունավետ գործող պետություն՝ բոլոր անհրաժեշտ ինստիտուտներով, ներառյալ՝ մարտունակ բանակը, ինչպես նաև համայն հայության աջակցության՝ հաջողվեց ետ մղել 1991-1994 թթ. Ադրբեջանի զինված ագրեսիան և թույլ չտալ Արցախում Շուշիի սցենարի կրկնությունը՝ սակայն արդեն ավելի մեծ մասշտաբներով։
Այսօր Արցախի իշխանություններն ու ժողովուրդը գործադրում են բոլոր ջանքերը Շուշիի վերածննդի և, մասնավորապես՝ ադրբեջանական իշխանությունների կողմից ոչնչացված քաղաքի մշակութային ժառանգության վերականգնման համար»։

Artsakh's foreign ministry issues statement on 100th anniversary of Armenian massacres in Shushi
YEREVAN, MARCH 23, ARMENPRESS. Today, the authorities and people of Artsakh are exerting every effort to revive Shushi and to restore, the cultural heritage of the city destroyed by the Azerbaijani authorities, reads the statement issued by the foreign ministry of Artsakh on the 100th anniversary of the Armenian massacres in Shushi by Azerbaijan.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the foreign ministry of Artsakh, the statement runs as follows,
''A hundred years ago, on March 23, 1920, the authorities of the newly created Azerbaijani Democratic Republic massacred the Armenian population of Shushi, the then administrative and cultural center of Artsakh. As a result of this heinous crime, thousands of Armenians were killed, tens of thousands were forced to flee their homes and the Armenian part of the city was looted, burned and completely destroyed. The surviving Armenian residents of Shushi, who made up the majority of the city’s population, were completely expelled. Most of the once beautiful Armenian city was in ruins for many years. The enormous cultural heritage of Shushi was destroyed.
The scale and cruelty of this crime struck the contemporaries who visited Shushi immediately after the massacre and noted that the wells were filled with the bodies of women and children. The tragedy left such a deep mark on the city and its atmosphere that even after 10 years it caused gloomy impressions and heavy feelings, which one of the prominent Russian writers of the twentieth century, Osip Mandelstam, reflected in his poem ‘Phaeton Driver’.
The Shushi massacre became the apotheosis of the two-year-long attempts of the Azerbaijani authorities to seize and subjugate Artsakh. These irrepressible and unreasonable territorial claims to Artsakh by Azerbaijan, which was created as a result of the Turkish invasion in the South Caucasus, laid the foundation for the Azerbaijan-Karabakh conflict in its modern sense. The Azerbaijani authorities tried to achieve their goal through the direct support by the Turkish troops. Subsequently, the Turkish officers and emissaries continued to assist the Azerbaijani armed forces, including in organizing the Shushi massacre of 1920, attempting to continue the Genocide of Armenians, now in Eastern Armenia.
The forcible inclusion of Artsakh in the structure of Soviet Azerbaijan, following the Sovietization of the Republics of the South Caucasus, did not solve the issue, as the policy of the Azerbaijani authorities towards the Armenian population of Artsakh changed only in form, but not in content.
The beginning of the process of collapse of the Soviet Union in the late 1980s and early 1990s once again actualized the issue of physical security of the Armenian population of Artsakh. In response to the peaceful demands of the people of Artsakh for reunification with Armenia, a wave of mass killings and pogroms of Armenians swept throughօut Azerbaijan. Thousands of Armenians were killed and maimed, hundreds of thousands were deported. The Armenian pogroms of the 1988-1990s were the continuation of the Shushi massacre of 1920 and clearly demonstrated that even after 70 years neither the goals nor the methods of the Azerbaijani authorities had changed.
Only thanks to the self-organization of the people of Artsakh, which created a capable state with all the necessary institutions, including an efficient army, as well as the support of the Armenians worldwide, it was possible to repel the armed aggression of Azerbaijan in 1991-1994 and to prevent the repeating of the Shushi scenario in Artsakh, but on a larger scale.
Today, the authorities and people of Artsakh are exerting every effort to revive Shushi and to restore, the cultural heritage of the city destroyed by the Azerbaijani authorities''.