«Օղակ» գործողություն․ միջազգային արձագանքը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 1991թ. ապրիլի 29-ի լույս 30-ի գիշերը ԽՍՀՄ-ի և Ադրբեջանի հանցավոր համաձայնությամբ մեկնարկեց ԼՂԻՄ Շուշիի, Մարտակերտի, Հադրութի շրջանների, Հյուսիսային Արցախի Շահումյանի շրջանի մի շարք հայաբնակ գյուղերի, Գետաշենի ենթաշրջանի, ինչպես նաև ՀՀ  Նոյեմբերյանի, Գորիսի, Իջևանի և Շամշադինի շրջանների որոշ գյուղերի բնակչության դեմ ուղղված «Օղակ» լայնամասշտաբ ռազմա-ոստիկանական գործողությունը։ Գործողության թիրախում առաջինը հայտնվեցին Ադրբեջանի ԽՍՀ Խանլարի շրջանի Գետաշենի ենթաշրջանի (1989 թ․ ենթաշրջանը որոշում էր ընդունել միավորվել Շահումյանին) Գետաշեն (ներկ.՝ Չայքենդ) և Մարտունաշեն (ներկ.՝ Ղարաբուլաղ) հայկական գյուղերը:
Խաղաղ բնակչության դեմ իրականացվող ագրեսիվ ռազմական գործողությանը ներգրավվել են ԽՍՀՄ Անդրկովկասյան օկրուգի 4-րդ բանակի 23-րդ մոտոհրաձգային և Շամխորում տեղակայված 104-րդ օդադեսանտային դիվիզիաների ստորաբաժանումները, ԽՍՀՄ ՆԳՆ Բաքվի գնդի ստորաբաժանումները, ինչպես նաև Ադրբեջանի ՆԳՆ միլիցիայի հատուկ նշանակության ջոկատները (ՕՄՕՆ-ՄՀՆՋ)։
Գործողությունը հստակ սխեմայով էր իրագործվում. խորհրդային բանակի ստորաբաժանումները շրջափակում էին հայկական գյուղերը, որից հետո գյուղ էին ներխուժում ադրբեջանցի օմօնականները:  Ստեղծում էին կյանքի համար անհամատեղելի պայմաններ, գերեվարում մարդկանց, խոշտանգում, բռնություն կամ բռնության սպառնալիք կիրառում, կողոպտում, թալանում, որից հետո ենթարկում հարկադիր բռնագաղթեցման:
«Կարնեգի» հիմնադրամի բրիտանացի վերլուծաբան Թոմաս դե Վաալի բնորոշմամբ՝ գործողությունը «առաջին և վերջին խորհրդային քաղաքացիական փոքր պատերազմն էր, անհավասար պատերազմ, որի մի կողմում տեղաբնիկ հայությունն ու վերջիններիս օգնության եկած կամավորներն էին, մյուս կողմում՝ խորհրդային ստորաբաժանումները, որոնց աջակցում էին ադրբեջանական միլիցիայի զինված ջոկատները»։
Գետաշեն և Մարտունաշեն գյուղերում իրադրությունը խիստ լարված էր դեռ մինչև գործողության իրականացումը, որի  մասին վկայությունները բազմաթիվ են [“Нагорный Карабах: факты против лжи՚՚, Арсен Мелик-Шахназаров, стр. 316]։ 1990թ. սեպտեմբերի 14-ին ԽՍՀՄ ՆԳՆ փոխգնդապետ Ալ. Իշչուկի՝ Հայաստանի հեռուստատեսությամբ հեռարձակված իր ելույթում վերջինս մեղադրել է ԽՍՀՄ իշխանություններին ներքին զորքերը խաղաղ բնակիչների դեմ օգտագործելու համար, հատկապես՝ ԼՂԻՄ-ում։ Իշչուկը նաև նպատակահարմար չի համարել արտակարգ դրության վերացումն ու ներքին զորքերի դուրսբերումը ՀՀ-ից, ԼՂԻՄ-ից և Շահումյանի շրջանից՝ գտնելով, որ դա ավելի կսրի իրադրությունը և հնարավորություն կտա ադրբեջանական զինված կազմավորումներին ներխուժել ԼՂԻՄ և հաշվեհարդար տեսնել հայերի հետ [Ա․ Արշակյան․ Արցախյան գոյապայքար, էջ 137 (Եր., «Լինգվա» հր., 2004, 245 էջ)]։
Գետաշենի ենթաշրջանում, ՀՀ-ի և ԼՂԻՄ վերոնշյալ շրջաններում իրադրության լարվածության մասին է վկայում նաև Եվրախորհրդարանի 1991թ. մարտի 14-ի ընդունած բանաձևը, որով կոչ էր արվում ԽՍՀՄ պրեզիդենտ Մ. Գորբաչովին վերջ դնել Ղարաբաղի և հարակից հայաբնակ շրջանների բնակչության կանխամտածված և բռնի տեղահանությունը, դադարեցնել բնակիչների անվտանգության նկատմամբ ոտնձգությունները։
Սակայն այդ արձագանքները չխանգարեցին ո՛չ Կենտրոնին, ո՛չ էլ առավել ևս ԱԽՍՀ-ին հետ կանգնել հանցավոր համաձայնությամբ նախապես պլանավորված գործողության իրականացումից: 1991թ. ապրիլի 29-ի լույս 30-ի գիշերը Կիրովաբադում (Գանձակում)  տեղակայված ԽՍՀՄ զինված ուժերը՝ ադրբեջանական ՕՄՕՆ-ի հետ համատեղ, շրջապատեցին Մարտունաշեն ու Գետաշեն գյուղերը: Մի կողմից՝ գյուղերի շրջակա բարձունքներից զրահամեքենաները սկսեցին գնդակոծել գյուղերը, մյուս կողմից՝ ուղղաթիռները, որից հետո սկսվեց խաղաղ բնակչության ջարդը, իսկ այնուհետև՝ բնակիչների բռնի տեղահանումը: Երկու հայկական բնակավայրերը վերջնականապես հայաթափվեցին մայիսի 8-ին:
Մայիսի 5-ին «Մեմորիալ» իրավապաշտպան կազմակերպության ներկայացուցիչները Մոսկվայում, իսկ  ռուս մտավորականության «Ղարաբաղ» կոմիտեի անդամները՝ Լենինգրադում ցույցեր անցկացրեցին Գետաշենի և Մարտունաշենի բնակիչների նկատմամբ իրագործած ապօրինի գործողությունների դեմ բողոքով: Իսկ մայիսի 6-ին Լենխորհրդում բարձրացվեց նշված գյուղերում իրականացված հայերի ջարդերի և տեղահանման հարցը [«Խորհրդային Ղարաբաղ», 07.05.1991թ.]:
Ապրիլի 26-ից խորհրդա-ադրբեջանական ուժերը պարբերաբար հարձակվել են ՀՀ-ի Գորիսի, Նոյեմբերյանի, Իջևանի և այլ շրջանների սահմանամերձ գյուղերի վրա։ Մայիսի 6-ին Ոսկեպար գյուղի մոտակայքում խորհրդային զինծառայողները դարանակալել և սպանել են ՀՀ ՆԳՆ-ի 11 ոստիկանի, ևս 3-ը մահացել է գերության մեջ՝ ստացված վերքերից։ Ոստիկանության շուրջ 40 աշխատակից գերեվարվել և հանձնվել է ադրբեջանական ՕՄՕՆ-ին։ Նրանց մեծ մասին ավելի քան 3 ամիս պահել են Կիրովաբադի (Գանձակ, ադր․՝ Գյանջա) բանտում և կտտանքների ենթարկել։ Մայիսի 6-ին ՀՀ ՆԳՆ-ի ևս մեկ աշխատակից սպանվել է Բարեկամավան գյուղի տարածքում։ Մայիսի 8-ին խորհրդային բանակի հրետակոծությունից զոհվել է նաև Ոսկեպարի 3 խաղաղ բնակիչ։
1991թ. Մոսկվա ժամանած ԱՄՆ Սենատի արտաքին գործերի հանձնաժողովի նախագահ Կլեյբորն Փելը, նշելով, որ ԽՍՀՄ-ը պետք է ապահովի Միության հայ բնակչության անվտանգությունը, առաջարկեց ԼՂԻՄ-ը դուրս բերել ԱԽՍՀ ենթակայությունից՝ գտնելով, որ մարզը ադրբեջանցիների վերահսկողության տակ թողնելը կնշանակի էլ ավելի խորացնել բռնություները և նոր ընդհարումների առիթ տալ [Ա․ Արշակյան․ Արցախյան գոյապայքար, էջ 114]։
ԱՄՆ Սենատի 1991թ. մայիսի 17-ին ընդունած բանաձևում նշվել է, որ ԽՍՀՄ-ի և Ադրբեջանի կողմից ԼՂԻՄ-ի, Ադրբեջանի և Հայաստանի հայազգի քաղաքացիական անձանց դեմ հարձակումներն ավելի հաճախակի են դարձել: Խորհրդային և ադրբեջանական ուժերը ավերել և դատարկել են Լեռնային Ղարաբաղի և շրջակա հայկական գյուղերը, իսկ զինված միլիցիան սպառնում է Հայաստանի կայունությանն ու խաղաղությանը: Սույն բանաձևով Սենատը դատապարտել է «հարձակումներն անմեղ երեխաների, կանանց ու տղամարդկանց վրա», «ուժի չտարբերակված  կիրառումը, այդ թվում՝ Հայաստանի արևելյան և հարավային սահմաններում քաղաքացիական տարածքների գնդակոծությունները» և կոչ արել «վերջ դնել Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակմանը, ուժի կիրառման ու ահաբեկման այլ մեթոդներին»:
Բանաձևում նաև նշվել է, որ Սենատը վերահաստատում է ԱՄՆ շահագրգռվածությունը ԽՍՀՄ-ում ժողովրդավարության և ինքնորոշման հաջողության հարցում: Այսինքն՝ Սենատը ևս փաստում է, որ ԽՍՀՄ-ը և Ադրբեջանը թույլ են տվել միջազգային մարդասիրական իրավունքի զանգվածային խախտումներ՝ բռնագաղթեցում, ագրեսիայի հանցագործություն, ուժի չտարբերակված կիրառում, մասնավորապես, քաղաքացիական  բնակչության նկատմամբ  ռազմական գործողությունների իրականացում, բռնության գործադրում կանանց, երեխաների և ծերերի նկատմամբ: Միաժամանակ Սենատն իր աջակցությունն է հայտնում ինքնորոշման իրավունքի իրացմանը:
Գետաշենում և Մարտունաշենում անմարդկային գործողություններով ուղեկցող բռնագաղթեցմանը մասին են վկայում նաև Ա. Սախարովի հիշատակի առաջին միջազգային համաժողովին Հարվարդի համալսարանի պրոֆեսոր Ռ. Վիլսոնի և «Մեմորիալ» միջհանրապետական իրավապաշտպան կազմակերպության զեկույցները, որոնցում ևս արձանագրվել է, որ հայկական բնակավայրերում բռնագաղթեցումն ուղեկցվել է մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումներով՝ սպանություններով, ծեծով, մարդկանց առևանգությամբ և գերեվարությամբ, սեփականության յուրացումով, կամ ստորացուցիչ գնի դիմաց գույքի ապօրինի ձեռքբերմամբ: Երկու զեկույցներում էլ նշվել է, որ բնակիչներին զենքի կամ ուժի գործադրմամբ հարկադրել են հանդես գալ Ադրբեջանը «ինքնակամ» լքելու «խնդրանքով»:
Միջազգային մամուլի մի շարք արձագանքներում ևս վերահաստատվում է վերոգրյալը.
«Քրիսչըն սայընս մոնիթոր» (ԱՄՆ) թերթի անդրադարձում նշվել է. «Խորհրդային միության կազմում հայերն իրենց անվտանգության երաշխիքն էին տեսնում, իսկ այժմ ծավալվող դեպքերը հակառակն են ապացուցում»[ՀՀ ազգային արխիվ, ֆ. 1159, ց.11]։
«Վաշինգթոն փոսթ» (ԱՄՆ). «Երկկողմանի տվյալների համաձայն՝ մարտական գործողությունները սկիզբ են առել այն բանից հետո, երբ ադրբեջանական միլիցիայի հատուկ ջոկատայինները տանկերի և զրահատեխնիկայի ուղեկցությամբ շարժվել են Ադրբեջանի արևմտյան մասում գտնվող հայաբնակ վայրեր… Հայերի մեծամասնությունը կարծում է, որ Կրեմլը, Ադրբեջանին պաշտպանելով, ուզում է ճնշում գործադրել իրենց վրա այն բանի համար, որ հրաժարվել են մասնակցել միութենական դաշնագրի ստորագրմանը» [ՀՀ ազգային արխիվ, ֆ. 1159, ց.11]։ Կարևոր է ավելացնել, որ 1990թ. մարտի 15-ին ԽՍՀՄ ժողպատգամավորների 3-րդ համագումարում որոշում կայացվեց ԽՍՀՄ փլուզման գործընթացը կասեցնելու նպատակով քննարկել Միութենական նոր պայմանագիր կնքելու հարցը, որին Հայաստանը, ի տարբերություն Ադրբեջանի, հրաժարվեց միանալ: Հայաստանը հրաժարվեց նաև մասնակցել 1991թ. մարտի 17-ի՝ ԽՍՀՄ պահպանմանն ուղղված համամիութենական հանրաքվեին, որին Ադրբեջանի բնակչության 93,3 տոկոսը կողմ քվեարկեց։
«Коммерсантъ»-ը գրում է՝ Կրեմլը զենք է նվիրում Ադրբեջանական ԽՍՀ ՆԳՆ-ին, որն այդ զենքն ուղղում է հայ բնակչության դեմ [«Коммерсантъ», 20 мая, 1991]:
Չնայած միջազգային հանրության արձագանքին՝ գործողության իրականացումը չդադարեցվեց: Ընդհակառակը, այն մինչև 1991թ. օգոստոս ամիս նույն սխեմայով շարունակվեց ԼՂԻՄ-ի և ՀՀ-ի վերը նշված շրջանների գյուղերի հայ բանակչության դեմ, և կանխվեց միայն ԳԿՉՊ-ի պուտչի շնորհիվ։
«Օղակ» գործողությունը ցույց տվեց, որ միայն կազմակերպված ինքնապաշտպանության, սեփական զինված ուժեր ունենալու շնորհիվ է հնարավոր պաշտպանել բնակչության անվտանգությունը։ Հենց «Օղակ» գործողությունն էլ հիմք հանդիսացավ լարվածության կտրուկ աճին և արդյունքում հակամարտությունը տեղափոխվեց ռազմական հարթություն՝ հանգեցնելով պարտադրված պատերազմի, որի արդյունքում Արցախի բնակչությունը կարողացավ պաշտպանել իր ինքնորոշման իրավունքը։

Операция «Кольцо». Международная реакция
В ночь с 29 на 30 апреля 1991 года в результате преступного сговора между советскими и азербайджанскими властями началась масштабная военно-полицейская операция «Кольцо», действия которой были направлены против армянского населения сел районов Шуши, Мардакерта и Гадрута, входивших в состав Нагорно-Карабахской автономной области, районов Гориса, Иджевана, Ноемберяна и Шамшадина находившихся в составе Армении, Геташенского подрайона, и в нескольких селах и Шаумяновского района в Северном Арцахе, входящих в состав Азербайджанской ССР. Первой целью стали армянские села Геташен (сейчас Чайкенд) и Мартунашен (сейчас Карабулаг) Ханларского района АзССР.
В преступные действия против мирного населения были вовлечены подразделения 23 мотострелковой бригады ЗакВО и 104 дивизии ВДВ, а также азербайджанская милиция и отряды ОМОН-а МВД Азербайджана.
Операция проводилась по четкому плану, советские войска окружали армянские деревни, после чего в села входили подразделения азербайджанского ОМОН-а. После этого в селах начался погром, похищения, пытки и грабеж. Эти действия были направлены на изгнание и депортацию армянского населения.
По словам британского исследователя Томаса Де Ваала, операция стала «первой и последней "гражданской войной советского периода", в которой части советской армии участвовали в боевых действиях на советской территории».
Ситуация в Геташене и Мартунашене была напряженной до начала операции, о чем свидетельствуют многочисленные факты. 14 сентября 1990 года подполковник Внутренних войск МВД СССР Александр Ищчук выступил по армянскому телевидению и заявил, что советские власти используют внутренние войска против мирного населения Нагорно-Карабахской автономной области. Ищчук тогда также отметил, что не было надобности в отмене чрезвычайного положения и выводе советских войск, заявив, что это только обострит отношения в районе, куда теперь могли проникнуть азербайджанские вооруженные группировки и свести счеты с безоружными армянами.
О напряженной ситуации в Геташенском районе и других частях Карабаха и Армении свидетельствует также то, что 14 марта 1991 года Европарламент принял резолюцию, в которой содержался призыв к президенту СССР Михаилу Горбачеву покончить с депортацией и погромами армянского населения в вышеуказанных районах.
Однако эти призывы не помешали ни Центру, ни властям АзССР провести преступную операцию. В ночь на 30 апреля из Кировабада (сейчас Гянджа) выдвинулись подразделения азербайджанского ОМОН-а и советских войск. Военные окружили Мартунашен и Геташен. На близлежащих высотах была расположена техника, из которой по селам был открыт огонь, также применялись вертолеты. Население не могло защищаться и было депортировано. Полностью армянское население было изгнано к 8 мая.
5 мая представители правозащитной организации «Мемориал» в Москве, и русские деятели и мыслители комитета «Карабах» в Ленинграде проводят акцию протеста против действий в Геташене и Мартунашене.
С 26 апреля советско-азербайджанские силы регулярно совершали нападению на различные приграничные села Горисского, Ноемберянского, Иджеванского и других райнов Армении. 6 мая рядом с селом Воскепар советские военнослужащие устроили засаду и убили 11 милиционеров МВД Армении, 3 были скончались позже, в плену. Около 40 сотруников армянской милиции было задержано и передано азербайджанскому ОМОН-у. Большую часть удерживали в течение трех месяцев в Кировабаде (сейчас Гянджа), подвергая пыткам. 6 мая у села Барекамаван был убит еще один сотрудник МВД Армении. 8 мая в результате обстрела со стороны советских военнослужащих было убито 3 мирных жителя села Воскепар.
Прибывший в 1991 году в Москву глава комиссии Сената США по внешним вопросам Клеборн Пейл, призвал власти СССР обеспечить безопасность армянского населения и вывести НКАО из состава Азербайджанской ССР, так как в области, останься она под контролем азербайджанцев, будет только расти уровень насилия.
Сенат США также принял резолюцию от 17 мая 1991 года, где было отмечено, что участились нападения на армянское население НКАО, Азербайджана и Армении со стороны АзССР и советских властей. Советские и азербайджанские силы разрушили ряд сел в Нагорном Карабахе и в близлежащих районах, а вооруженная азербайджанская милиция угрожает стабильности и миру в Армении. Этой резолюцией Сенат осудил «нападения на детей, женщин и мужчин», «безразборное применение силы, в том числе на востоке и юге Армении, в приграничных районах». Резолюция призывала «покончить с блокадой Армении и Нагорного Карабаха, применением силы».
В резолюции также было отмечено, что Сенат подтверждает заинтересованность США в благополучном исходе вопроса демократии и самоопределения в СССР. Таким образом становится ясно, что Сенат подтвердил нарушения со стороны СССР и Азербайджана норм международного гуманитарного права, в частности в вопросе применения вооруженных сил против собственного мирного населения, насилия в отношении женщин, детей и стариков. Одновременно Сенат подтвердил приверженность праву на самоопределение.
О бесчеловечных действиях в Геташене и Мартунашене также свидетельствует доклад профессора Гарвардского Университета Ричарда Уилсона, сделанный в рамках Первого международного конгресса «Мир, прогресс и права человека», посвященного памяти Андрея Сахарова и доклады правозащитной организации «Мемориал», в которых зафиксированы факты депортации армянского населения, которым сопутствовали нарушения прав человека, убийства, пытки и бесчеловечное отношение к армянам со стороны азербайджанских подразделений МВД и советских войск. В обоих докладах отмечено, что население под угрозой насилия и уничтожения было вынуждено согласиться покинуть свои дома «по собственному желанию»,
Вышеуказанное также подтверждают публикации некоторых международных изданий.
Американская газета Christian Science Monitor в своей публикации отмечает: «Нахождение в составе Советского союза армяне видели в качестве гаранта своей безопасности, однако сейчас все больше случаев доказывают обратное». (Национальный архив РА 11159, 11).
Washington Post. «Согласно данным с обеих сторон, боевые действия начались после того, как отряды особого назначения азербайджанской милиции на танках и бронетехнике двинулись на армянонаселенные районы на западе Азербайджана... Армяне в основном считают, что Кремль, защищая Азербайджан, желает оказать давление на них с другой целью, потому что армяне отказались принять участие в подписании нового союзного договора» (Национальный архив РА 1159, 11).
Важно отметить, что 15 марта 1990 года было принято решение о подписании нового союзного договора, целью которого было предотвращение распада СССР. Армения, в отличие от Азербайджана, отказалась принять участие в подписании договора. Также Армения отказалась от участия в референдуме 17 марта 1991 года о сохранении Союза, тогда как 93,3 процента населения Азербайджана проголосовало за то, чтобы они остались в Союзе.
Российская газета «Коммерсант» писала, что Кремль дарит оружие МВД АзССР, которое в свою очередь применяется против армянского населения. [«Коммерсантъ», 20 мая, 1991]:
Несмотря на жесткую реакцию со стороны международного сообщества, проведение операции не было отменено. Наоборот, до августа 1991 по той же схеме было депортировано население нескольких десятков сел НКАО и Армении.
Операция «Кольцо» показала, что лишь организованная самооборона и наличие собственных вооруженных сил является гарантом безопасности армянского населения. Именно «Кольцо» стала основной для вспышки насилия и перехода конфликта в фазу вооруженного сопротивления, что далее привело к широкомасштабной войне. В результате населению Арцаха все таки удалось защититься и реализовать свое право на самоопределение.