Պուտինը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանին Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 75-ամյակի առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 75-ամյակի առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Հանրապետության առաջնորդին և ժողովրդին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կրեմլի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ Պուտինը շնորհավորել է նաև Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի, Ուզբեկստանի, Աբխազիայի, Հարավային Օսիայի, Ադրբեջանի առաջնորդներին և քաղաքացիներին, ինչպես նաև Վրաստանի ու Ուկրաինայի ժողովուրդներին:
Ռուսաստանի նախագահը շեշտել է, որ մեր երկրներում սրբորեն հարգում են հերոսների հիշատակը, որոնք ռազմաճակատում իրենց խիզախությամբ և թիկունքում անձնուրաց աշխատանքով օգնել են նացիզմի նկատմամբ հաղթանակ տանել, որն այսօր դարձել է բոլորի ընդհանուր մեծագույն ձեռքբերումը:
«Ներկա սերունդների սրբազան պարտքն է հավերժ պահպանել նրանց հիշատակը, ովքեր անհամար զոհերի և զրկանքների գնով պաշտպանել են հայրենի հողի ազատությունը, շրջապատել մեր թանկագին վետերանների ուշադրությամբ և հոգատարությամբ», – նշել է Վլադիմիր Պուտինը:
Նա հիշեցրել է Հայրենական մեծ պատերազմի արդյունքները վերաշարադրելու, նացիստների և նրանց հանցակիցների կողմից գործած անմարդկային ոճրագործությունները չեզոքացնելու ու մոռացության մատնելու ցանկացած փորձին վճռականորեն դիմակայելու անհրաժեշտությունը:
Վլադիմիր Պուտինը վստահություն է հայտնել, որ հայրերի և պապերի սխրանքի մասին ընդհանուր հիշողությունը կնպաստի տարբեր ոլորտներում երկկողմ համագործակցության կառուցողական զարգացմանը, ինչպես նաեւ գործընկերային փոխգործակցությանը ժամանակակից մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին հակազդելու գործում, այդ թվում՝ այնպիսի, ինչպիսին կորոնավիրուսի համավարակն է:
ՌԴ նախագահը իր երախտագիությունն է հայտնել Հայրենական մեծ պատերազմի բոլոր վետերաններին, պարտիզաններին և թիկունքի աշխատավորներին և մաղթել երջանկություն, բարեկեցություն, քաջ առողջության և երկար տարիների կյանք:

Путин поздравил Армению с 75-летием Победы в Великой Отечественной войне
Президент России Владимир Путин направил поздравительное послание руководителям и народу Республики Армения по случаю 75-летия Победы в Великой Отечественной войне.
Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе Кремля, Путин также поздравил и руководителей и граждан Белоруссии, Казахстана, Киргизии, Молдовы, Таджикистана, Туркменистана, Узбекистана, Абхазии, Южной Осетии, Азербайджана, а также народы Грузии и Украины.
Президент России подчеркнул, что в наших странах свято чтят память героев, которые своим мужеством на фронте и самоотверженной работой в тылу помогли одержать победу над нацизмом, ставшей сегодня величайшим общим достижением.
“Священным долгом нынешних поколений является вечная память о тех, кто ценой бесчисленных жертв и лишений защищал свободу родной земли и окружение вниманием и заботой наших дорогих ветеранов”, - отметил Владимир Путин.
Он напомнил о необходимости не позволить переписать результаты Великой Отечественной войны, решительно противостоять любой попытке нейтрализовать и предать забвению бесчеловечные преступления, совершенные нацистами и их пособниками.
Владимир Путин выразил уверенность, что общая память о подвигах отцов и дедов будет способствовать конструктивному развитию двустороннего сотрудничества в различных сферах, а также партнерскому взаимодействию в противодействии современным вызовам и угрозам, в том числе и таким, как пандемия коронавируса.
Президент РФ выразил признательность всем ветеранам Великой Отечественной войны, партизанам и труженикам тыла и пожелал всем счастья, благополучия, крепкого здоровья и долгих лет жизни.