Պուտինը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանին Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 75-ամյակի առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 75-ամյակի առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Հանրապետության առաջնորդին և ժողովրդին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կրեմլի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ Պուտինը շնորհավորել է նաև Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի, Ուզբեկստանի, Աբխազիայի, Հարավային Օսիայի, Ադրբեջանի առաջնորդներին և քաղաքացիներին, ինչպես նաև Վրաստանի ու Ուկրաինայի ժողովուրդներին:
Ռուսաստանի նախագահը շեշտել է, որ մեր երկրներում սրբորեն հարգում են հերոսների հիշատակը, որոնք ռազմաճակատում իրենց խիզախությամբ և թիկունքում անձնուրաց աշխատանքով օգնել են նացիզմի նկատմամբ հաղթանակ տանել, որն այսօր դարձել է բոլորի ընդհանուր մեծագույն ձեռքբերումը:
«Ներկա սերունդների սրբազան պարտքն է հավերժ պահպանել նրանց հիշատակը, ովքեր անհամար զոհերի և զրկանքների գնով պաշտպանել են հայրենի հողի ազատությունը, շրջապատել մեր թանկագին վետերանների ուշադրությամբ և հոգատարությամբ», – նշել է Վլադիմիր Պուտինը:
Նա հիշեցրել է Հայրենական մեծ պատերազմի արդյունքները վերաշարադրելու, նացիստների և նրանց հանցակիցների կողմից գործած անմարդկային ոճրագործությունները չեզոքացնելու ու մոռացության մատնելու ցանկացած փորձին վճռականորեն դիմակայելու անհրաժեշտությունը:
Վլադիմիր Պուտինը վստահություն է հայտնել, որ հայրերի և պապերի սխրանքի մասին ընդհանուր հիշողությունը կնպաստի տարբեր ոլորտներում երկկողմ համագործակցության կառուցողական զարգացմանը, ինչպես նաեւ գործընկերային փոխգործակցությանը ժամանակակից մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին հակազդելու գործում, այդ թվում՝ այնպիսի, ինչպիսին կորոնավիրուսի համավարակն է:
ՌԴ նախագահը իր երախտագիությունն է հայտնել Հայրենական մեծ պատերազմի բոլոր վետերաններին, պարտիզաններին և թիկունքի աշխատավորներին և մաղթել երջանկություն, բարեկեցություն, քաջ առողջության և երկար տարիների կյանք:

Putin sends congratulatory message to Armenia on 75th anniversary of victory in Great Patriotic War
YEREVAN, MAY 8, ARMENPRESS. Russian President Vladimir Putin has extended congratulations on the occasion of the 75th anniversary of victory in the Second World War to leaders and nations that formerly made up the Soviet Union, TASS reports citing the Kremlin press service.
“Vladimir Putin sent congratulatory messages to the leaders and citizens of Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Azerbaijan, Moldova, Tajikistan, Turkmenistan, Uzbekistan, Abkhazia, South Ossetia as well as the peoples of Georgia and Ukraine, on the 75th anniversary of Victory in the Great Patriotic War”, the press service noted.
The Russian leader emphasized that these countries treasure the memory of heroes whose bravery on the frontlines and selfless labor in the rear contributed to the defeat of Nazism, which became our shared heritage. "It is the sacred duty of today’s generations to preserve forever the memory of those who defended the freedom of their native land at the cost of innumerable sacrifices and hardships, and to surround our dear veterans with care and attention," noted Putin.
The president also urged "resolute opposition to any attempts to rewrite the results of the Great Patriotic War, to whitewash or consign to oblivion the inhuman crimes committed by the Nazis and their accomplices."
He expressed confidence that "the shared memory of the heroic deeds of our fathers and grandfathers would have a constructive impact on bilateral cooperation in a variety of areas and on partnering to confront modern threats and challenges like the coronavirus pandemic."
The Russian leader extended words of sincere gratitude and good wishes to veterans, partisans and homefront workers.