«Ստարտափ ակումբ դեմո օր» միջոցառմանը կմասնակցի 13 ստարտափ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Ստարտափ Ակումբ Դեմո Օր» միջոցառմանը ՀՀ տարբեր համայնքներից կմասնակցի 13 ստարտափ, որի ժամանակ կբացահայտվի մարզերի պատանի ձեռներեցների ներուժը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Ստարտափ ակումբ» կրթական ծրագիրը մղում է պատանիներին նորարարական գաղափարներ առաջ քաշելու, իրենց ստարտափները ստեղծելու և խթանում նրանց սոցիալական ներգրավվածության մակարդակը։
2019 թվականին ծրագիրը մեկնարկել է Հայաստանի մի քանի համայնքներում՝ Աշտարակում, Ապարանում, Գավառում, Եղվարդում, Կոթիում, Այգեհովտում և ունեցել է 13-17 տարեկան շուրջ 160 մասնակից։ Այժմ, երեք փուլից կազմված կրթական ծրագիրը մոտենում է ավարտին, և ձևավորվել են մի շարք ստարտափներ, որոնք կմասնակցեն կայանալիք «Ստարտափ ակումբ դեմո օր» միջոցառմանը։
«Ստարտափ ակումբ դեմո օր»-ի շրջանակում Աշտարակ, Ապարան, Եղվարդ, Գավառ, Կոթի և Այգեհովիտ համայնքներից 13 ստարտափ կներկայացնեն իրենց գաղափարները ստարտափ էկոհամակարգի ներկայացուցիչներին ու ոլորտի գիտակներին։ «Ստարտափ ակումբ դեմո օր»-ը կանցկացվի մրցակցային ձևաչափով, որը ենթադրում է մասնակից ստարտափների կողմից փիչերի (pitch) ներկայացում, կարճատև հարց ու պատասխան, ժյուրիի կողմից գնահատում ու know-how, ինչպես նաև մրցանակներ ու նեթվորքինգի հնարավորություններ։
«Ստարտափ ակումբ դեմո օր» միջոցառման կապակցությամբ «Ստարտափ Արմենիա» հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Արսեն Հարությունյանը նշել է, որ «Դեմո օրը» Ստարտափ ակումբի պատանի ստարտափերների համար առաջին ստեղծարար մարտահրավերը կդառնա։
«Այն նրանց հնարավորություն կտա գործնականում կիրառել դասընթացների ժամանակ ստացած բիզնես գիտելիքները»,- հայտնել է Հարությունյանը։
«Ստարտափ ակումբ դեմո օր» միջոցառումը, որը կազմակերպվել է Beeline Startup Incubator-ի հետ համագործակցության արդյունքում, տեղի կունենա 2020 թվ․ հուլիսի 31-ին՝ ժամը 14։00-ին։ Այն ամբողջությամբ անցկացվելու է առցանց, հայերեն։ Մանրամասների համար անհրաժեշտ է այցելել https://www.facebook.com/StartupClubArmenia/ կայքէջ։
Միջոցառումն անց է կացվելու Հայաստանում Beeline ընկերության և Children of Armenia Fund-ի հետ համագործակցության շրջանակներում և «Ստարտափ Արմենիա» հիմնադրամն այդ օրը կհայտարարի Հայաստանի մի շարք համայնքներում «Ստարտափ Ակումբ» կրթական ծրագրի ամփոփման և «Ստարտափ ակումբ դեմո օր» առցանց միջոցառման մասին։

В мероприятии “Стартап клуб Демо день” примут участие 13 стартапов
В мероприятии “Стартап клуб Демо день” примут участие 13 стартапов из разных общин Армении, во время которых будет раскрыт потенциал юных предпринимателей из областей.
Как передает Арменпресс, образовательная программа “Стартап клуб” побуждает подростков продвигать инновационные идеи, создавать свои стартапы и стимулировать уровень их социальной вовлеченности.
В 2019 году программа стартовала в нескольких общинах Армении - Аштараке, Апаране, Гаваре, Егварде, Коти, Айгеовте. В ней приняли участие около 160 участников в возрасте от 13 до 17 лет. Образовательная программа, состоящая из трех этапов, уже подходит к концу, сформировались несколько  стартапов, которые примут участие в мероприятии “Стартап клуб Демо день”.
В рамках “Стартап клуб Демо день” 13 стартапов из общин Аштарак, Апаран, Егвард, Гавар, Коти и Айгеовит представят свои идеи представителям стартап-экосистемы и профессионалам сферы. “Стартап клуб Демо день” пройдет в конкурентном формате, который предполагает представление стартапа питчером, краткие вопросы и ответы, оценку жюри и know-how, а также призы и возможности нетворкинга.
Генеральный директор Фонда “Startup Armenia” Арсен Арутюнян в связи с мероприятием “StartUP Club Demo Day” отметил, что  “Демо день” станет первым креативным вызовом для юных стартаперов стартап-клуба.
“Это даст им возможность на практике применить знания в бизнесе, приобретенные во время курсов” , - заявил Арутюнян.
Мероприятие “Стартап клуб Демо день”, организованное в результате сотрудничества с “Beeline Startup Incubator”, состоится 31 июля 2020 года в 14:00. Она будет проведени онлайн, на армянском языке. Для получения более подробной информации необходимо посетить веб-сайт https://www.facebook.com/StartupClubArmenia/.
Мероприятие пройдет в рамках сотрудничества “Beeline Армения”, “Children of Armenia Fund”. Фонд “Стартап Армения” в этот день объявит об итогах образовательной программы “Стартап клуб” в ряде общин Армении и онлайн-мероприятия “Стартап клуб Демо день”.