Ալիևը խոստովանել է Ադրբեջանում թուրքական F-16-երի առկայությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը խոստովանել է, որ Ադրբեջանում թուրքական F-16 կործանիչ ինքնաթիռներ կան: Նա CNN-ի եթերում հայտարարել է, որ թուրքական կործանիչները Ադրբեջան են տարվել զորավարժություններին մասնակցելու նպատակով: Նա պնդել է, թե դրանք «գետնի վրա են» և չեն կիրառվում:
Ալիևը հիշատակել է դեռևս նախորդ տարի անցկացված ադրբեջանա-թուրքական համատեղ 10 զորավարժությունները, որոնց մասնակցել է նաև օդուժը: Հարց է առաջանում՝ ինչու են զորավարժություններին մասնակցելու համար տարված կործանիչները շարունակել մնալ Ադրբեջանում:
Բաքուն վերջին օրերին բազմիցս հերքել է թուրքական F-16-երի առկայությունն Ադրբեջանում. Ալիևի խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևը փորձել է մոլորեցնել միջազգային հանրությանը՝ The Spectator-ին տված հարցազրույցում հավատացնելով, թե «F-16-եր չկան ոչ գետնին, ոչ էլ օդում»: Ամերիկյան լրատվամիջոցների կողմից ադրբեջանական ռազմական ավիաբազաներում F-16-ի առկայության մասին անհերքելի ապացույցների հրապարակումից հետո Ալիևին այլ բան չէր մնում, քան այդ փաստը խոստովանելը:
«New York Times» հետաքննող լրագրող Քրիստիան Թրիբերտը «Թվիթեր»-ի իր էջում արբանյակային լուսանկար էր հրապարակել Գյանջայի ռազմական ավիաբազայից, որտեղ հոկտեմբերի 3-ի դրությամբ երևում են նվազագույնը երկու թուրքական F-16 կործանիչները: «Կործանիչները, ամենայն հավանականությամբ, շահագործվում են թուրքական օդուժի կողմից CN-235 բեռնատար ինքնաթիռի հետ միասին»,- գրել էր Թրիբերտը:

Алиев признал наличие в Азербайджане турецких F-16
Президент Азербайджана Ильхам Алиев признался, что в Азербайджане есть турецкие истребители F-16. Он сообщил CNN, что турецкие истребители были доставлены в Азербайджан для участия в военных учениях. Алиев утверждал, что они оставались на земле и не были применены.
Алиев упомянул 10 совместных азербайджано-турецких военных учений, проведенных в прошлом году, в которых участие принимала и авиация. Возникает вопрос, почему же прибывшие для участия в учениях истребители продолжают оставаться в Азербайджане. В последние дни Баку неоднократно отрицал наличие турецких F-16 в Азербайджане. Советник Алиева, Хикмет Хаджи, попытался ввести в заблуждение международное сообщество, заверив “The Spectator”, что “ни на земле, ни в воздухе нет турецких F-16”. После публикации в американских СМИ неопровержимых доказательств присутствия F-16 на азербайджанских авиабазах, Алиеву ничего не оставалось, как признать этот факт.
Корреспондент “New York Times” Кристиан Триберт разместил на своей странице в Твиттер фотографию военной авиабазы в Гяндже, сделанную со спутника 3 октября, на которой заметны, по меньшей мере, два турецких истребителя F-16. “Истребители, скорее всего, эксплуатируются ВВС Турции совместно с грузовым самолетом CN-235”, - прокомментировал тогда Триберт.