ՏՏ ոլորտում անվճար վերապատրաստում՝ պատերազմի մասնակիցների համար. պետությունը կսկսի պիլոտային ծրագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը կսկսի «Զինվորի հաջողության ուղին» պիլոտային ծրագիր, որի նպատակն է պատերազմի մասնակիցներին ապահովել մասնագիտական վերապատրաստմամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասուլիսում ասաց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը:
«2021-ին հանդես կգանք «Զինվորի հաջողության ուղին» պիլոտային ծրագրով: Դա կօգնի մասնագիտական վերապատրաստման ապահովմանը: Կփորձենք օգտակար լինել, որ հաշմանդամություն ստացած զինվորներն անցում կատարեն ՏՏ ոլորտ և ունենան իրենց թե անձնական մասնագիտական զարգացումը, և թե իրենց գիտելիքները ծառայացնեն երկրի զարգացման համար»,- ասաց Արշակյանը:
2020-ի վերջին որոշում է ընդունվել, որ հայրենիքի սահմանները պաշտպանելիս, ռազմական գործողությունների հետևանքով վիրավորում ստացած զինվորների, ինչպես նաև մասնակիցների համար նախարարության՝ 18 ուղղություններով իրականացվող դասընթացները կազմակերպվեն անվճար հիմունքներով:

Бесплатная переквалификация в сфере ИТ для участников войны: пилотная программа правительства
Министерство высоких технологий Армении запускает пилотную программу “Путь к успеху для воина”, которая направлена на профессиональную подготовку участников войны. Как сообщает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции сказал министр высокотехнологической промышленности Акоп Аршакян.
“В 2021 году мы запускаем пилотную программу “Путь к успеху для воина”. Она поможет обеспечить профессиональную подготовку. Мы постараемся быть полезными воинам с ограниченными возможностями для их перехода в сферу информационных технологий, для личного и профессионального развития и для использования их знаний в развитии страны”, - сказал Аршакян.
В конце 2020 года было принято решение, что для воинов, получивших ранения в результате военных действий, а также участников войны министерство по 18 направлениям на бесплатной основе организует подготовительные курсы.