Հավակնոտ ծրագրերի ժամանակն է. նախարարը կարևորում է գիտության ֆինանսավորումը նաև բիզնեսից
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը իր երկու կառույցների աշխատանքում էական փոփոխություններ է մտցնում, որպեսզի գիտությունը ֆինանսավորվի ոչ միայն բյուջեից, այլ նաև՝ բիզնեսից: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը՝ «Հեռանկար»-ի շրջանակում տված հարցազրույցում:
Ըստ նախարարի ՝գիտությանը շատ վատ են վերաբերվել վերջին 30 տարվա ընթացքում: «Սակայն դա որոշ չափով արդեն իմ պատասխանատվության ներքո է: Էկոնոմիկայի նախարարությունն ունի երկու կառույց՝ Մտավոր սեփականության գործակալությունը և Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնը: Եվ այդ երկու կառույցների միջոցով պետք է գիտությունը առևտրայնացվի: Այսինքն՝ գիտության ստեղծած պրոդուկտը սկզբում կգրանցվի, հետո ՆՁԱԿ-ի միջոցով պետք է գտնի այն բիզնեսներին, որտեղ այդ գիտական հայտնագործությունը կամ ուսումնասիրությունը կկարողանա դառնալ բիզնեսի համար փող աշխատելու աղբյուր»,-ասաց Քերոբյանը:
Նրա խոսքով՝ այդ երկու կառույցների աշխատանքում էական փոփոխություններ են մտցնում, որպեսզի կարողանան գիտությանը ֆինանսավորել ոչ միայն բյուջեից, այլ նաև՝ բիզնեսից: Նախարարը շատ կարևոր համարեց, որ բիզնեսը ստանա այն հնարավորությունները, որ կարողանա ֆինանսավորել գիտությանը: «Դա կարող է լինել որոշակի հարկային արտոնությունների տեսքով կամ այլ տիպի խրախուսանքի տեսքով, բայց մենք բիզնեսն ու գիտությունը պետք է մոտեցնենք միմյանց»,-ասաց Քերոբյանը:
Անդրադառնալով ավելի վաղ իր հնչեցրած մտքին՝ Երևանը տարածաշրջանային բարձր տեխնոլոգիաների կենտրոն դարձնելու հավակնոտ ծրագրի հետ կապված՝ նախարարը շեշտեց, որ հավակնոտ ծրագրերի ժամանակն է: «Անկախության 30 տարում մենք, կարելի է ասել, որևէ լուրջ բանով պարծենալ չենք կարող: Եվ դա ունի թե օբյեկտիվ, թե սուբյեկտիվ պատճառներ, սակայն սերունդները նայելու են մեր տված արդյունքին, ոչ թե նրան, թե ինչ պատճառներ կային այդ ժամանակ: Ուստի, ես կարծում եմ, որ հավակնոտ ծրագրերի ժամանակն է: Եվ մենք պետք է գտնենք այն խելքը, կարողությունները, ռեսուրսները, որոնք մեզ կօգնեն ստեղծել մեծ բաներ Հայաստանում: Եվ տեխնոլոգիական կենտրոն դարձնելը, ես չէի ասի, թե ամենահավակնոտն է, բայց մենք դրա լավ հնարավորություններն ունենք»,-ասաց Քերոբյանը:
Ըստ նախարարի՝ Հայաստանը շատ լավ երկիր է, որ տաղանդավոր ստարտափն իր թիմով գա, ստեղծի իր պրոդուկտը, օգտագործի հայկական մարդկային կապիտալը, Հայաստանն էլ պետք է ապահովի ամբողջ էկոհամակարգը, որը պետք է սպասարկի այդ տիպի ընկերություններին՝ ցուցահանդեսներ, սիմպոզիումներ, գիտական ֆորումներ: «Հայաստանը շատ լավ տեղ է նրանց համար, քանի որ Հայաստանում ապահով է: Անկախ ամեն ինչից պետք է հիշենք, որ Երևանը 10 ամենաապահով քաղաքներից է՝ բռնությամբ հանցագործությունների առումով: Այստեղ ուտելիքը, կլիման շատ լավ է: Շատ լավ միջավայր է, որ հարևան երկրներից մարդիկ տեղափոխվեն Հայաստան, և Հայաստանում ևս գոյանան ընկերություններ, որոնք կկարողանան ստեղծել պրոդուկտներ աշխարհի համար»,-ասաց Քերոբյանը:

Это время амбициозных планов: министр придает важность финансированию науки со стороны бизнеса
Министерство экономики Армении вносит существенные изменения в работу двух структур, наука должна финансироваться не только из бюджета, но и из бизнеса. Как сообщает Арменпресс, об этом в интервью “Перспективе” сказал министр экономики Ваан Керобян.
По словам министра, в последние 30 лет в Армении к науке относились очень плохо. “Теперь в какой-то степени это и под моей ответственностью. В Министерстве экономики есть две структуры: Агентство интеллектуальной собственности и Центр содействия инновационных предприятий. И через эти две структуры наука должна быть коммерциализирована. Другими словами, продукт, созданный наукой, сначала будет зарегистрирован, затем он должен будет найти предприятия, где это научное открытие или исследование сможет стать источником денег для бизнеса”, - сказал Керобян.
Касаясь ранее высказанной им идеи об амбициозном плане превращения Еревана в региональный центр высоких технологий, министр подчеркнул, что настало время для амбициозных планов. “Мы можем сказать, что за 30 лет своей независимости ничем серьезным похвастаться не можем. И у этого есть как объективные, так и субъективные причины, но поколения будут смотреть на результаты, который мы дали, а не на причины, которые существовали в то время. Итак, я думаю, что настало время амбициозных планов. И нам нужно найти умы, возможности, ресурсы, которые помогут нам творить в Армении великие дела. И превратить еее в технологический центр, это я не назвал бы самым амбициозным планом, у нас для этого есть хорошие возможности”, - сказал Керобян.
По словам министра, Армения - очень хорошая страна для талантливых стартапов. Они со своими командами могут создавать свои продукты, используя человеческий капитал Армении. Армения должна обеспечить целую экосистему, которая будет обслуживать такие компании - выставки, симпозиумы, научные форумы.  “Армения для них очень хорошее место, так как в Армении безопасно. Несмотря ни на что, мы должны помнить, что Ереван входит в 10 самых безопасных городов с точки зрения насилия и преступлений. Еда и климат здесь очень хорошие. Это очень хорошая среда для людей из соседних стран, чтобы переехать в Армению, в итоге в Армении будут созданы компании, которые смогут создавать продукты для всего мира”, - сказал Керобян.