Իլհամ Ալիևն Անն Լինդեի հետ հանդիպմանը կարևորել է ԵԱՀԿ-ի դերը ԼՂ հակամարտության լուծման գործում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տարածաշրջանային այցի շրջանակներում ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեդիայի արտգործնախարար Անն Լինդեն ժամանել է Բաքու, որտեղ հանդիպում է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով Ադրբեջանի նախագահի պաշտոնական կայքէջը, Ալիևը հանդիպմանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հաղորդակցության վերականգնումը կարող է ելակետ դառնալ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ հակամարտությունն ամբողջությամբ անցյալում թողնելու համար:
«Մենք արդեն սկսել ենք բանակցությունները Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հաղորդակցության բացման վերաբերյալ: Սա նոյեմբերի 9-ին ստորագրված հայտարարության մի մասն է: Բանակցությունների մի քանի փուլեր տարբեր մակարդակներում արդեն կայացել են: Կարծում եմ, որ հենց այս հարցը կարող է ելակետ դառնալ պատերազմի էջն ամբողջությամբ թերթելու և այն պատմության մեջ թողնելու համար»,- նշել է Ալիևը:
Ադրբեջանի նախագահը նաև կարևորել է ԵԱՀԿ-ի ներգրավվածությունը հակամարտության լուծման գործում:
ԵԱՀԿ գործող նախագահը «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում կիսվել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպումից լուսանկարով և գրել, որ կառուցողական քննարկումներ են անցկացրել ԵԱՀԿ-ի հետ փոխհարաբերությունների եւ տարածաշրջանային գործընթացների շուրջ:
«Ընդգծվել է ԵԱՀԿ-ի եւ Մինսկի խմբի համանախագահների կարևոր դերը՝ չլուծված խնդիրների լուծման գործում»,- գրել է Լինդեն:
ԵԱՀԿ գործող նախագահ Անն Լինդեն մարտի 15-ի երեկոյան կժամանի Հայաստան` քննարկելու ղարաբաղյան խնդիրն ու պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակը։

Ильхам Алиев на встрече с Анн Линде отметил значение ОБСЕ в решении карабахского конфликта
В рамках регионального визита действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Швеции Анн Линде прибыла в Баку, где встретилась с Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Как сообщает «Арменпресс», со ссылкой на официальный сайт Президента Азербайджана, Алиев на встрече заявил, что восстановление отношений между Азербайджаном и Арменией может стать отправной точкой для того, чтобы нагорно-карабахский конфликт оставить в прошлом.
“Мы уже начали переговоры об открытии сообщения между Азербайджаном и Арменией. Это часть заявления, подписанного 9 ноября. Уже состоялось несколько раундов переговоров на разных уровнях. Я думаю, что этот вопрос может стать отправной точкой для того, чтобы перевернуть страницу войны и оставить ее в истории”, - сказал Алиев.
Президент Азербайджана также отметил важность участия ОБСЕ в разрешении конфликта.
Действующий председатель ОБСЕ в своем микроблоге в Twitter опубликовала фотографию с Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и написала, что провела конструктивные обсуждения вокруг взаимоотношений с ОБСЕ и региональных процессов.
“Была подчеркнута важная роль ОБСЕ и сопредседателей Минской группы в решении нерешенных проблем”, - написала Линде.
Действующий председатель ОБСЕ Анн Линде вечером 15 марта прибудет в Армению для обсуждения карабахской проблемы и ситуации, сложившейся после войны.