Աղքատության կրճատման «չինական մոդելը» կարող է արմատախիլ անել այն
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ-ում  Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպանատունն՝  «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալության տեղեկատվական աջակցությամբ՝ գործարկել է «Չինաստանի ձեռքբերումը աղքատության դեմ պայքարում» առցանց ցուցահանդեսը: Այն միտված է հանրությանը ներկայացնելու աղքատությունն արմատախիլ անելու «չինական մոդելը»։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում՝ Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան  Ֆան Յունը խոսել է աղքատության կրճատման «չինական մոդելի», այդ խնդրի շուրջ միջազգային համագործակցությունների և այլ հարցերի մասին։
- Պարոն դեսպան, շնորհակալություն հարցազրույցի համար: Օրերս դեսպանատունը «Արմենպրես»-ի հետ համատեղ գործարկել է «Չինաստանի ձեռքբերումը աղքատության դեմ պայքարում» առցանց ցուցահանդեսը: Ցանկանում ենք մեր լսարանին ներկայացնեք, թե ի՞նչ առիթով է անցկացվել ցուցահանդեսը։
- Շնորհակալություն «Արմենպրեսի» ընթերցողների հետ ծանոթանալու հնարավորության համար:
Ինչպես գիտեք վերջերս Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ցզինպինը հայտարարել է, որ Չինաստանը բացարձակ հաղթանակ է տարել աղքատության դեմ պայքարում։ Անցած 8 տարվա ընթացքում Չինաստանի 98,99 մլն գյուղացի ազատվել է աղքատությունից, ընդ որում 832 նահանգ և 128 հազար գյուղ հեռացվել են աղքատների ցուցակից: Ավելին, Չինաստանի 28 ազգային փոքրամասնություն, որոնց բնակչության թիվը համեմատաբար փոքր է, դուրս է բերվել աղքատությունից։ Սա իսկապես պատմության մեջ առաջին անգամն է, երբ Չինաստանին հաջողվել է վերացնել ծայրահեղ աղքատությունը։ Որպես զարգացող և բնակչության թվով ամենախոշոր երկիր, Չինաստանն աղքատության կրճատման առումով զարմանալի պատմական ցուցանիշ է գրանցել: Այդ ամենը հնարավոր է դարձել իրականացնել մի քանի տասնյակ տարվա ընթացքում գործադրված շարունակական ջանքերի ու նվիրվածության շնորհիվ։
2012 թվականի վերջից ի վեր Չինաստանում երկրի ավելի քան 10 մլն աղքատ գյուղացի ամեն տարի դուրս է բերվել աղքատությունից, կառուցվել կամ վերակառուցվել են 1,1 մլն կմ կոշտ ծածկույթով գյուղական ճանապարհներ, իրականացվել է գյուղական շրջանների կայուն էլեկտրամատակարարման ապահովում, ինչպես նաև ընդլայնվել է օպտիկամանրաթելային ինտերնետին և 4G անլար ցանցին հասանելիությունը, ինչի շնորհիվ ներկայում նախկին աղքատ գյուղերի ավելի քան 98 տոկոսն օգտվում է 4G ցանցից։ Նույն ժամանակահատվածում վերանորոգվել է մոտ 25,68 մլն անապահով բնակիչների 7,9 մլն աղքատ տնային տնտեսություն և ավելի քան 9,6 մլն մարդ տեղափոխվել է աղքատ շրջաններից։
- Պարոն դեսպան, դա պարզապես զարմանալի և հսկայական աշխատանք է։ Ո՞րն է Չինաստանում աղքատության դեմ պայքարում հաջողության գաղտնիքը։
- «Գաղտնիք» բառը չէի օգտագործի։ Աղքատության դեմ պայքարում «սեփական արյունով և քրտինքով» է Չինաստանը հաղթանակ տարել, ինչպես նաև ամբողջ չին ժողովրդի անխոնջ աշխատանքի շնորհիվ։
Աղքատության դեմ պայքարում հաջողության բանալին Չինաստանի Կոմունիստական կուսակցության ղեկավարությունն է, զարգացման հայեցակարգը, մարդկային կողմնորոշում ունեցող մոտեցումը, սոցիալիստական համակարգի քաղաքական առավելությունները եւ հասցեական օգնության ռազմավարությունը:
ՉԿԿ-ի կողմից ղեկավարության պաշտպանությունը լուրջ քաղաքական և կազմակերպչական երաշխիք է տրամադրել աղքատության վերացման համար: Չինաստանը հավատարիմ է զարգացման այն հայեցակարգին, որտեղ ժողովուրդը կարևոր տեղ է զբաղեցնում և անշեղորեն գնում է բնակչության համընդհանուր բարգավաճման նպատակին հասնելու ճանապարհով: Աղքատության վերացումը, բնակչության բարեկեցության բարելավումը և ժողովրդի համընդհանուր բարգավաճման հասնելը սոցիալիզմի էական պահանջ են։ Չինաստանը օգտագործում է իր սոցիալիստական կարգի քաղաքական առավելությունները, ինչի շնորհիվ ստեղծվել է ընդհանուր կամք և համատեղ ջանքեր աղքատության վերացման համար: Ամբողջ երկիրը մոբիլիզացվել էր աղքատության դեմ պայքարում համախմբվելու շուրջ։ Աղքատ գյուղեր են ուղարկվել 255 հազար բրիգադ, ինչպես նաև ավելի քան 3 մլն կադր՝ որպես աղքատության վերացման հատուկ լիազորներ: Երկիրը վերջին 8 տարվա ընթացքում մոտ 1,6 տրիլիոն յուան (մոտ 246 մլրդ ԱՄՆ դոլար) ծավալով նպատակային միջոցներ է հատկացրել՝ աղքատության դեմ պայքարելու համար։
-Չինաստանին հաջողվել է ձևավորել աղքատության հաղթահարման մոդել, որը ներառում է տնտեսության զարգացումը, ժողովրդի բարեկեցության բարձրացումը։ Չինաստանը պատրա՞ստ է կիսվել իր փորձով, նպաստել աղքատության դեմ պայքարի գլոբալ զարգացմանը։
-  ՉԺՀ-ն աղքատության կրճատման «չինական մոդել» է ստեղծել և ամբողջ աշխարհում աղքատության դեմ պայքարում զգալի ներդրում է ունեցել: Չինաստանում գործող չափանիշների համաձայն՝ բարեփոխումների և բաց քաղաքականության 40 տարվա ընթացքում 770 մլն աղքատ գյուղացի դուրս է բերվել աղքատությունից, ինչը կազմել է ավելի քան 70 տոկոս աշխարհում աղքատությունից ազատված մարդկանց ընդհանուր թվից, Համաշխարհային բանկի կողմից սահմանված աղքատության միջազգային գծին համապատասխան։ Չինաստանը նախանշված ժամկետից 10 տարի շուտ կատարել է աղքատության կրճատման նպատակը, որը նախանշված է մինչև 2030 թվականը Կայուն զարգացման բնագավառում ՄԱԿ-ի օրակարգում:
ՉԺՀ-ն ակտիվորեն մասնակցում է աղքատության կրճատման միջազգային համագործակցությանը բազմակողմ և երկկողմ ուղիներով: Չինական «Մեկ գոտի՝ մեկ ճանապարհ» նախաձեռնությունն ամբողջությամբ իրականացնելու դեպքում 32 մլն մարդու  հնարավոր կլինի դուրս բերել չափավոր աղքատության վիճակից, և 7.6 մլն մարդու՝  ծայրահեղ աղքատությունից:
-Պարոն դեսպան, ինչպե՞ս եք տեսնում համագործակցության հեռանկարները Հայաստանի հետ այս համատեքստում:
- Լինելով պատասխանատու տերություն, Չինաստանն աղքատության դեմ պայքարում միջոցներ է ձեռնարկում ոչ միայն իր երկրում, այլև ակտիվորեն օգնում է այլ երկրներին դուրս գալ աղքատությունից՝ մասնագետների փոխանակումների, համատեղ ուսումնասիրությունների, ինչպես նաև տեխնոլոգիական օգնության միջոցով: Ասիայում Չինաստանը և Հարավարևելյան Ասիայի պետությունների ասոցիացիայի երկրները համատեղ գործարկել են գյուղական վայրերում աղքատության կրճատման ծրագիր: Աֆրիկայում Չինաստանն օգնել է աֆրիկյան երկրներին կառուցել ջրային տնտեսության ենթակառուցվածք, ստեղծել են ցուցադրական գոտիներ գյուղատնտեսական համագործակցության համար և չին-աֆրիկյան տեխնոլոգիաներով սնկի արտադրության ծրագրեր իրականացրել։ Չինաստանը նաև Հարավային Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում և Լատինական Ամերիկայում իրականացրել է տեխնիկական համագործակցության ծրագրեր ենթակառուցվածքների, գյուղատնտեսության և առողջապահության ոլորտներում:
Աղքատության կրճատման «չինական մոդելը» կարող է լույս սփռել ամբողջ աշխարհի վրա՝ աղքատությունն արմատախիլ անելու համար։ Դա է պատճառը, որ մենք առաջարկում ենք այս ցուցահանդեսը։ Մենք ցանկանում ենք մեր փորձով կիսվել հայ բարեկամների հետ։ «Արմենպրես»-ի աջակցության շնորհիվ մենք անցկացրինք առցանց ցուցահանդես Չինաստանում աղքատության դեմ պայքարի ձեռքբերումների վերաբերյալ: Մենք հույս ունենք, որ համատեղ կաշխատենք ձեզ հետ և կկառուցենք մեր ընդհանուր ապագան ավելի լավ։

The “Chinese model” of poverty reduction could eradicate it
YEREVAN, MARCH 31, ARMENPRESS. The Embassy of the People’s Republic of China in Armenia, with the information support of ARMENPRESS state news agency, has launched an online exhibition dedicated to poverty alleviation in China. It aims at introducing the “Chinese model” of eradicating poverty to the world.
In an interview to ARMENPRESS, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China to Armenia Fan Yong talked about the “Chinese model” of poverty reduction, the international cooperation over the matter and other issues.
- Your Excellency, thank you for this interview. Recently the Chinese embassy with the information support of ARMENPRESS launched the online exhibition dedicated to poverty alleviation in China. Please, present our readers the occasion of holding the exhibition.
Thank you for the opportunity to meet the readers of ARMENPRESS.
Not long ago, Chinese President Xi Jinping announced that China has secured a "complete victory" in its fight against poverty. Over the past eight years, the final 98.99 million impoverished rural residents living under the current poverty line have all been lifted out of poverty. All 832 impoverished counties and 128,000 villages in China have been removed from the poverty list. 28 ethnic minority groups with relatively small population have shaken off poverty collectively. It is indeed the first time that China has the success of eliminating extreme poverty. As the biggest developing country in the world, with the largest population, China has made marvelous and historical achievement of poverty reduction. And it has been done with several decades of continuous restless efforts and dedications.
Since late 2012, China has lifted 10 million people out of poverty every year, built or upgraded 1.1 million kilometers of rural roads, provided a reliable power supply to rural areas, and expanded fiber-optic internet access and 4G signal coverage to more than 98% of its poor villages. During the same period, some 25.68 million impoverished people from 7.9 million households have witnessed their houses renovated, and more than 9.6 million people have been relocated from impoverished areas.
Mr. Ambassador, this is such an astounding and monumental work. What is China’s secret of success in fighting poverty?
The leadership of the Communist Party of China, the People-centered approach, the political advantage of socialist system and strategy of targeted poverty alleviation are crucial to China’ victory.
The Party’s leadership has provided a solid political and organizational guarantee for China's poverty alleviation efforts. China upholds a people-centered philosophy of development and in-pursuing prosperity for all. Eradicating poverty, improving people’s living standards, and gradually achieving common prosperity is the essential requirement of the development with Chinese characteristics. Political advantage of socialist system can bring together the needed resources to accomplish great tasks. A total of 255,000 teams were dispatched to offer on-the-ground support and over 3 million people were sent to the countryside as special commissioners for poverty relief. About 246 billion U.S. dollars of fiscal funds have been invested into poverty alleviation over the past eight years.
- China has succeeded in developing a model of overcoming poverty which includes economic development and raising the people’s welfare. Is China ready to share its experience and contribute to the global development of fighting poverty?
With absolute poverty eliminated, China has made great historical achievements. Since the beginning of the reform and opening-up over 40 years ago, China has lifted 770 million rural residents out of poverty which accounts for more than 70% of the global total, according to the World Bank's international poverty line. China has met the poverty eradication target set out in the United Nations' 2030 Agenda for Sustainable Development 10 years ahead of schedule.
China has actively participated in international cooperation on poverty reduction through multilateral and bilateral channels. The Belt and Road Initiative that China proposed is expected to lift 7.6 million people out of absolute poverty and 32 million out of moderate poverty in the related countries.
- Mr. Ambassador, how do you see the prospects of cooperation with Armenia in this context?
While committed to eliminating poverty at home, China has actively participated in international cooperation on poverty reduction. China helped other developing countries break development bottlenecks as part of international development cooperation. In Asia, China and ASEAN countries have jointly launched a rural poverty reduction program. In Africa, China has helped African countries build water conservancy infrastructure, set up demonstration zones for agricultural cooperation, and carried out cooperation projects on China-Africa fungus production technology. China has also carried out technical cooperation assistance projects in infrastructure, agriculture and medical care in the South Pacific region and Latin America.
Poverty alleviation philosophies with Chinese characteristics, such as "targeted poverty reduction", are drawing more and more attention from the international community. We wish to share our success and experience with our Armenian friends. With the help of ARMENPRESS, we host the online-exhibition of Poverty alleviation in China, and we hope this exhibition may bring some help in fighting against poverty.