Կրթության և գիտության զարգացման պետական ծրագիրը հանրային քննարկումից առաջ լրամշակվում է
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կրթության և գիտության զարգացման պետական ծրագիրը ներկայում գտնվում է ակտիվ ներքին լրամշակման փուլում, առաջիկա շաբաթների ընթացքում այն կդրվի հանրային քննարկման:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի խորհրդական Սամվել Կարաբեկյանը:
«Կրթության և գիտության զարգացման պետական ծրագիրը կամ կրթության ռազմավարությունը նախնական տարբերակով Կառավարություն էր ներկայացվել դեռ անցյալ տարվա օգոստոսին ու մտել ակտիվ քննարկումների փուլ: Ակնհայտ է, որ պատերազմական և հետպատերազմական իրողությունները որոշակի նոր շեշտադրումների կարիք են առաջացնում: Ծրագիրն այժմ ակտիվ ներքին լրամշակման փուլում է: Կարծում եմ, որ առաջիկա շաբաթների ընթացքում այն կդառնա քննարկման առարկա»,- նշեց Կարաբեկյանը:
Անդրադառնալով «ՀՀ բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքին՝ ԿԳՄՍ նախարարի խորհրդականը նշեց, որ այն ընդամենը սահմանում է ոլորտի իրավահարաբերությունները:
«Օրենքի խնդիրը մի քիչ այլ է, այն չի քննարկում այն կարգի հարցեր, որոնք քննարկում է ռազմավարությունը, այն սահմանում է ոլորտի շահառուների, սուբյեկտների իրավունքներն ու պարտավորությունները», - ասաց Կարաբեկյանը:
Սամվել Կարաբեկյանի պնդմամբ՝ «ՀՀ բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքի» նախագիծն ամենաքննարկվածներից է, ինչը լավ է:
«Մեր նախարարությունը ընդհանրապես ակտիվ է հանրային քննարկումների առումով, որովհետև եթե նայեք վիճակագրությունը e-draft հանրային քննարկումների հարթակի, ապա արդարադատության նախարարության ներկայացրած նախագծերի առումով՝ ամենաակտիվը ԿԳՄՍ նախարարությունն է»,- ասաց նախարարի խորհրդականը:
2021 թվականի մարտի 24-ին ՀՀ ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» և կից ներկայացված օրենքներում լրացումներ և փոփոխություններ նախատեսող օրինագծերի փաթեթը:
Օրենքի նախագծով կառավարման արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով բուհերի կառավարման խորհրդի կազմը կսահմանափակվի 9 անդամով: Անդամներից 5-ին կնշանակի պետական լիազոր մարմինը, իսկ 4-ը կլինեն բուհից: Կարգելվի պետական կամ քաղաքական պաշտոն զբաղեցնող անձանց անդամությունը:
Առաջինից երկրորդ ընթերցմամբ քննարկմանը նախագծում կատարվել էին փոփոխություններ: Ռեկտորների ընտրության և նշանակման մասում կատարվել են էական փոփոխութուններ. կառավարման խորհուրդն է ընտրում ռեկտոր, որը հրամանագրվում է լիազոր մարմնի ղեկավարի կողմից՝ 5 տարի ժամկետով: Եթե նախկինում ռեկտորի թեկնածուի համար օրենքով պահանջվում էր միայն գիտական աստիճանի առկայություն, ապա նախագծով ավելացել է նաև առնվազն 5 տարվա գիտամանկավարժական, գիտական և ակադեմիական գործունեության ստաժի պահանջը: Բուհում կարող են գործել ուսանողական միավորումներ:
Նախագծի հիմնական նպատակներից է նաև բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտում իրավահավասարության, թափանցիկության ապահովումը և խտրականության բացառումը, բուհերի և գիտական կազմակերպությունների ինքնավարության, ակադեմիական ու հետազոտությունների ազատության ապահովումը, ակադեմիական շարժունությունը, հայագիտական հետազոտությունների գերակայությունը, Եվրոպական բարձրագույն կրթության և հետազոտական տարածքին ՀՀ ինտեգրվածության շարունակական ընդլայնումը և այլն:

Государственная программа развития образования и науки доработана до общественного обсуждения
Государственная программа развития образования и науки в настоящее время находится на стадии активной  доработки, в ближайшие недели она будет вынесена на общественное обсуждение.
Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции заявил советник министра образования, науки, культуры и спорта Армении Самвел Карабекян.
“Государственная программа развития образования и науки или стратегия образования в предварительном варианте была представлена в правительство еще в августе прошлого года и вступила в этап активных обсуждений. Очевидно, что военные и послевоенные реалии вызвали необходимость в новых акцентах. Программа сейчас находится на стадии активной внутренней доработки. Думаю, что в ближайшие недели она станет предметом общественного обсуждения”, - отметил Карабекян.
Касаясь Закона “О высшем образовании и науке”, советник министра НОКС отметил, что он всего лишь определяет правоотношения сферы.
“Проблема закона немного иная, он не обсуждает вопросы, которые обсуждает стратегия, он определяет права и обязательства бенефициаров, субъектов сферы”, - сказал Карабекян.
По утверждению Самвела Карабекяна, проект Закона “О высшем образовании и науке”  является одним из самых обсуждаемых, что очень хорошо.
“Наше министерство вообще активно в плане общественных обсуждений, поскольку, если рассматривать статистику на платформе общественных обсуждений e-draft, то в плане проектов, представленных Министерством юстиции, самым активным является Министерство МСФО”, - сказал советник министра.
24 марта 2021 года Национальное собрание Армении приняло во втором чтении и полностью законопроект О внесении изменений и дополнений в Законы Республики Армения “О высшем образовании и науке” и в смежные законы.
С целью повышения эффективности управления проект закона состав Совета управления вузом предлагает ограничить 9 членами. 5 из них будет назначать уполномоченный государственный орган, а 4 будут из вуза. Членство лиц, занимающих государственную или политическую должность, будет запрещено.
С первого по второе чтение в проект были внесены изменения. Они касаются выборов и назначения ректоров. Совет управления избирает ректора, который утверждается руководителем уполномоченного органа сроком на 5 лет. Раньше для кандидата в ректоры по закону требовалось только наличие научной степени,  теперь этот проект добавляет необходимость научно-педагогической, научной и академической деятельности в течении хотя бы 5 лет.
Одной из основных целей проекта является обеспечение равноправия, прозрачности в сфере высшего образования и науки и исключение дискриминации, обеспечение автономии вузов и научных организаций, академической свободы и исследований, академическая мобильность, приоритет арменоведческих исследований, продолжительное расширение интеграции Республики Армения в европейское высшее образование и исследовательское пространство и т. д.