Բայդենի կողմից «Ցեղասպանություն» եզրույթի օգտագործումը շատ կարևոր է. Քրիս Բոհջալյանի բացառիկ հարցազրույցը
Բայդենի կողմից «Ցեղասպանություն» եզրույթի օգտագործումը շատ կարևոր է. Քրիս
Բոհջալյանի բացառիկ հարցազրույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիան պետք է տեսնի և ընդունի իր օսմանյան նախնիների ձեռքի արյունը: Այս մասին նշում է ամերիկահայ գրող, բեսթսելերների հեղինակ Քրիս Բոհջալյանը` «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում: Նա հարցադրում է կատարում՝ արդյո՞ք Թուրքիան կաջակցեր Ադրբեջանին Արցախի դեմ վայրագ հարձակման ժամանակ, եթե աշխարհը նրանց պատասխանատվության ենթարկեր Հայոց ցեղասպանության համար, ու միանշանակ վստահ է՝ Բայդենի կողմից «Ցեղասպանություն» եզրույթի օգտագործումը շատ կարևոր է:
-Հայոց ցեղասպանությունից 106 տարի անց ո՞րը պետք է լինի առաջադեմ մարդկության հիմնական խնդիրը` այդպիսի հանցագործությունների ճանաչման, դատապարտման և կանխարգելման տեսանկյունից:
-Մենք գիտենք, որ ցեղասպանության վերջին փուլը ժխտումն է, որը հաջորդ ցեղասպանության առաջին փուլն է: Հայոց ցեղասպանության մասին իմ՝ «Ավազե ամրոցի աղջիկները» վեպի ամենաշատ մեջբերվող տողն է. «Հայերին հրեաներին, կամբոջացիներին, բոսնիացիներին և ռուանդացիներին կապող մի գիծ կա: Ակնհայտորեն ավելին կա, բայց իրականում որքա՞ն ցեղասպանություն կարող է պարունակել մեկ նախադասությունը»: Այնպես որ, ես կարծում եմ, որ կրթությունը վճռորոշ դեր ունի: Մարդիկ պետք է իմանան իրենց պատմությունը, որպեսզի պատմությունը չկրկնվի: Ահա թե ինչու Նախագահ Բայդենի կողմից «ցեղասպանություն» բառի օգտագործումը ապրիլի 24-ին այնքան կարևոր է:
Թուրքիայի հակահայկական ռասիզմը շարունակվեց վերջին 106 տարիներին, քանի որ ոչ ոք վարչախմբին պատասխանատվության չենթարկեց իր 1,5 միլիոն քաղաքացիների ոչնչացման և Ստամբուլից դուրս հայկական մշակույթի վերացման և բնաջնջման փորձի համար: Այնպես որ, կարևոր է նաև ոտքի կանգնել ընդդեմ ռասիզմի բոլոր ձևերի՝ որտեղ էլ այն բարձրացնի իր գարշելի գլուխը: Ահա թե ինչու շարժումները, ինչպիսին է «Սև կյանքերը կարևոր են», նշանակալի են, և մենք պետք է աջակցենք դրանց:
-Հնարավո՞ր է արդյոք Թուրքիայի կողմից իր պատմության հետ առերեսումը, Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը՝ հաշվի առնելով այդ երկրի ագրեսիվ քաղաքականությունն ու ժխտողականությունը, որը մենք տեսանք նաև բոլորովին վերջերս Արցախի դեմ 44-օրյա պատերազմում:
-Թուրքիան պետք է տեսնի և ընդունի իր օսմանյան նախնիների և պապերի ձեռքի արյունը: Ես չեմ ակնկալում, որ դա կլինի իմ կյանքի ընթացքում: Արդյո՞ք նրանք կաջակցեին Ադրբեջանին Արցախի դեմ իրենց վայրագ և առանց դրդապատճառի հարձակման գործում, եթե աշխարհը նրանց պատասխանատվության ենթարկեր Հայոց ցեղասպանության համար: Ես չգիտեմ: Բայց ես գիտեմ, որ ԱՄՆ-ը պետք է ավելին աներ 44-օրյա պատերազմը դադարեցնելու համար: Ամբողջ աշխարհը պետք է ավելին աներ: Փաստն այն է, որ անցած քառորդ դարում աշխարհը պետք է ավելին աներ` Արցախի սահմանները կայունացնելու և Կովկասի այդ անկյունում խաղաղություն ապահովելու համար:
-Ի՞նչ կարող է ակնկալել հայ ժողովուրդն արդար հատուցման տեսանկյունից: Արդյո՞ք ճանաչումն ու Թուրքիայի ներողությունը բավարար են պատմական արդարությունը վերականգնելու համար:
-Մենք երբևէ հետ կբերե՞նք Վանը: Արարա՞տը: Շուշի՞ն: Կրկին, հավանաբար, ոչ իմ կյանքի ընթացքում: Արդյո՞ք փոխհատուցումներ կլինեն: Կրկին կասկածում եմ դրանում: Բայց դա չի նշանակում, որ Նախագահ Բայդենի կողմից «Ցեղասպանություն» եզրույթի օգտագործումը կարևոր չէ: Դա կարեւոր է: Այն ազդակ է, որ մարդու իրավունքները և պարկեշտությունը կարևոր են, և պատմությունը չի կարող փոփոխվել: Փաստերը փաստեր են:
Հարցազրույցը՝ Նարինե Նազարյանի
Տեղեկանք. Ամերիկահայ հայտնի գրող Քրիս Բոհջալյանը ծնվել է 1961թ. օգոստոսի 12-ին, Ուայթ Փլեյնզում (Նյու Յորք), ավարտել է Ամհերստի քոլեջը (ԱՄՆ) և Զիելենոգորսկի համալսարանը (Լեհաստան), ապա տեղափոխվել  Լինքոլն բնակության (Վերմոնտ, ԱՄՆ): Հեղինակ է 20 վեպի, ակնարկների ժողովածուի, ամսագրային ու լրագրային բազմաթիվ հոդվածների: Նրա գրքերը թարգմանվել են 30 լեզվով: Վեպերից յոթը գլխավորել են «Նյու Յորք Թայմս»-ի ամենաշատ վաճառված գրքերի ցանկը, երեքի հիման վրա նկարահանվել են գեղարվեստական ֆիլմեր: «Ավազե ամրոցի աղջիկները» վեպը (2012) Հայոց ցեղասպանության թեման նորովի մեկնաբանող գեղարվեստական պատում է, որ հրատարակվելուց անմիջապես հետո դարձել է ԱՄՆ-ում ամենաշատ վաճառվող գրքերից մեկը: «Այս գիրքը գրելու գլխավոր պատճառը մարդկանց իրազեկելու ցանկությունս էր, որպեսզի ԱՄՆ-ում, Կանադայում` հենց իմ կողքին, մարդիկ իմանան, որ 1,5 մլն հայեր սպանվել են իրենց իսկ կառավարության ձեռքով` 20-րդ դարում` առաջին ցեղասպանության ժամանակ։ Գիրքը գրել եմ նաև, քանի որ ուղիղ կապ կա Հայոց ցեղասպանության ու Հոլոքոստի, Կամբոջայի, Ռուանդայի, Դարֆուրի ցեղասպանությունների միջև. այս ցուցակը շատ երկար է։ Գիրքը նաև տուրք է իմ սեփական ընտանիքին։ Ժամանակն էր` պատմել տատիս ու պապիս պատմությունը, որ նրանք երկնքից տեսնեն»,-գրքի մասին ասել է հեղինակը:

Использование Байденом термина “геноцид” очень важно: эксклюзивное интервью Криса Бохджаляна
Турция должна признать и принять кровь, пролитую ее османскими предками. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал известный американский писатель армянского происхождения, автор ряда бестселлеров Крис Бохджалян. Он задается вопросом, поддержала бы Турция Азербайджан в его жестоком нападении на Арцах, если бы мир признал ее ответственной за Геноцид армян, и он уверен, что использование Байденом термина “геноцид” очень важно.
- 106 лет спустя после Геноцида армян, в чем главная задача прогрессивного человечества с точки зрения признания, осуждения и предотвращения подобных преступлений?
Мы знаем, что последний этап геноцида - это отрицание, что становится первым этапом следующего геноцида. Самая цитируемое предложение моего романа “Девушки песчаной крепости” о Геноциде армян: “Есть линия, соединяющая армян с евреями, камбоджийцами, боснийцами и руандийцами. Очевидно, что это еще не все, но, сколько фактов геноцида может содержать одно предложение?” Поэтому я считаю, что образование имеет решающее значение. Людям нужно знать свою историю, чтобы история не повторялась. Вот почему так важно произнесение президентом Байденом  24 апреля слова “геноцид”.
Антиармянский расизм Турции продолжается все последние 106 лет, поскольку никто не посчитал этот режим ответственным за попытку истребить 1,5 миллиона своих граждан, искоренить армянскую культуру.  Только таким образом, можно противостоять всем формам расизма, где бы он ни поднимал свою отвратительную голову. Вот почему такие движения, как “Жизни черных важны”, имеют большое значение, и мы должны их поддерживать.
- Может ли Турция принять свою историю и признать Геноцид армян, принимая во внимание ее агрессивную политику и отрицание, которую мы недавно наблюдали и в 44-дневной войне против Арцаха?
- Турция должна признать и принять кровь, пролитую ее османскими предками. Я не ожидаю, что это случится при моей жизни. Поддержала бы она Азербайджан в его жестоком нападении на Арцах, если бы мир возложил на нее ответственность за Геноцид армян? Я не знаю. Но я знаю, что Соединенным Штатам нужно было сделать больше, чтобы положить конец 44-дневной войне. Весь мир должен был сделать больше. Дело в том, что за последнюю четверть века весь мир должен был сделать больше для стабилизации границ Арцаха и обеспечения мира в этой части Кавказа.
- Чего может ожидать армянский народ с точки зрения справедливой компенсации? Достаточно ли признания и извинений Турции, чтобы восстановить историческую справедливость?
- Когда мы вернем Ван? Арарат? Шуши? Опять же, наверное, не при моей жизни. Будет ли компенсация? Я опять-таки, сомневаюсь в этом. Но это не означает, что использование президентом Байденом термина “геноцид” будет неуместно. Это важно, это означает, что права человека, порядочность, история не могут быть изменены. Факты есть факты.
Интервью вела Нарине Назарян
Справка.
Известный американский писатель армянского происхождения Крис Бохджалян родился 12 августа 1961 года в Нью-Йорке.  Окончил Амхерст-колледж (США)  и Университет Зеленогорска (Польша). После чего он переехал в Линкольн (Вермонт, США). Крис Бохджалян - автор 20 романов, сборников очерков, многочисленных журнальных и газетных статей. Его книги переведены на 30 языков. Его семь романов возглавляли список бестселлеров “New York Times”. На их основе снято три художественных фильма. Роман “Девушки песчаной крепости” (2012) представляет собой художественное повествование о Геноциде армян, который сразу после публикации стал одной из самых продаваемых в США книг. “Основной причиной написания этой книги было мое желание проинформировать людей, чтобы люди в Соединенных Штатах и в Канаде, люди, которые рядом со мной, знали бы, что в 20 веке, во время первого геноцида 1,5 миллиона армян были убиты их же собственным правительством. Я написал книгу, потому что есть прямая связь между Геноцидом армян и Холокостом, Камбоджей, Руандой, Дарфуром. Этот список очень длинен. Книга - дань уважения моей семье. Пришло время рассказать историю моих бабушек и дедушек, чтобы они с небес могли увидеть это”, - говорил автор книги.