Գեղարքունիքի մարզում սահմանային իրավիճակը հանգիստ է, որևէ լարվածություն չկա. մարզպետ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գեղարքունիքի մարզում սահմանային իրավիճակը հանգիստ է, որևէ լարվածություն չկա: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին կառավարության նիստից առաջ լրագրողների հետ զրույցում նշեց Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանը:
«Բնակլիմայական պայմանները բարդ են և որոշ հատվածներում հակառակորդը տեղակայման պրոցես չէր արել, հիմա եղանակը փոխվել է, տեղակայման պրոցես են իրականացնում: Մեր զինված ուժերն էլ հետևում են, որպեսզի իրենք իրենց տեղակայման վայրերից առաջ չգան: Գեղարքունիքում Հայաստանի պետական սահմանը պահպանվել է, երկու հատվածում մերոնք պնդել են, որ իրենք պետք է հետ տեղակայվեն, խնդիրը կարգավորվել է: Բացարձակապես լարվածություն չկա»,- ասաց մարզպետը:
Սանոսյանի խոսքով՝ բնակիչները հիմնականում անհանգիստ են լինում տարածվող կեղծ լուրերի հետևանքով: «Երեկ մի քանի ժամ եղել եմ Վերին Շորժայում, որտեղ այդ աշխատանքներն են իրականացնում: Մեր զինված ուժերը ներկա են, աշխատում են: Նույն պրոցեսն է, որը կար նոյեմբեր, դեկտեմբեր ամիսներին: Կարող եմ ասել, որ ամեն ինչ հանգիստ է, որևէ լարվածություն չկա»,- ընդգծեց մարզպետը:
Պատասխանելով լրագրողի հարցին՝ Սանոսյանը նշեց, որ Սոթքի հանքն աշխատում է, տեղի է ունեցել է 280 մարդու կրճատում:

В Гегаркуникской области ситуация на границе спокойная, напряженности нет: губернатор области
В Гегаркуникской области обстановка на границе спокойная, напряженности нет. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами перед заседанием правительства сообщил губернатор Гегаркуника Гнел Саносян.
“Климатические условия были сложными, на некоторых участках противник не мог дислоцироваться, сейчас погода изменилась, они ведут дислокацию. Наши вооруженные силы следят за тем, чтобы они не вышли за свои позиции. В Гегаркунике государственная граница Армении сохраняется, на двух частях наши люди настаивали на их возврате, этот вопрос решен. Нет никакого напряжения”, - сказал губернатор.
По словам Саносяна, жителей больше всего беспокоят распространяемые ложные слухи. “Вчера я был в Верин Шорже, где ведутся работы. Наши вооруженные силы там, они работают. Тот же процесс, что был и в ноябре и декабре. Могу сказать, что все спокойно, напряжения нет”, - подчеркнул губернатор.