Գեղարքունիքի մարզում սահմանային իրավիճակը հանգիստ է, որևէ լարվածություն չկա. մարզպետ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գեղարքունիքի մարզում սահմանային իրավիճակը հանգիստ է, որևէ լարվածություն չկա: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին կառավարության նիստից առաջ լրագրողների հետ զրույցում նշեց Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանը:
«Բնակլիմայական պայմանները բարդ են և որոշ հատվածներում հակառակորդը տեղակայման պրոցես չէր արել, հիմա եղանակը փոխվել է, տեղակայման պրոցես են իրականացնում: Մեր զինված ուժերն էլ հետևում են, որպեսզի իրենք իրենց տեղակայման վայրերից առաջ չգան: Գեղարքունիքում Հայաստանի պետական սահմանը պահպանվել է, երկու հատվածում մերոնք պնդել են, որ իրենք պետք է հետ տեղակայվեն, խնդիրը կարգավորվել է: Բացարձակապես լարվածություն չկա»,- ասաց մարզպետը:
Սանոսյանի խոսքով՝ բնակիչները հիմնականում անհանգիստ են լինում տարածվող կեղծ լուրերի հետևանքով: «Երեկ մի քանի ժամ եղել եմ Վերին Շորժայում, որտեղ այդ աշխատանքներն են իրականացնում: Մեր զինված ուժերը ներկա են, աշխատում են: Նույն պրոցեսն է, որը կար նոյեմբեր, դեկտեմբեր ամիսներին: Կարող եմ ասել, որ ամեն ինչ հանգիստ է, որևէ լարվածություն չկա»,- ընդգծեց մարզպետը:
Պատասխանելով լրագրողի հարցին՝ Սանոսյանը նշեց, որ Սոթքի հանքն աշխատում է, տեղի է ունեցել է 280 մարդու կրճատում:

YEREVAN, MAY 13, ARMENPRESS. The border situation in Armenia’s Gegharkunik province is calm, there is no tension, Governor of the province Gnel Sanosyan told reporters before the Cabinet meeting today.
“Climate conditions are complex and in some sections the adversary has not conducted a deployment process, the weather has now changed, they are conducting a deployment process. And our Armed Forces follow so that the Azerbaijani forces do not advance from their positions. Armenia’s state border in Gegharkunik has been maintained, in both sections our side has insisted that they should be deployed back, the problem has been solved. There is absolutely no tension”, the Governor said.
He noted that the residents are mainly getting concerned by the fake reports. “Yesterday I was in Upper Shorja for several hours where those activities are being carried out. Our Armed Forces are present and are working. It’s the same process as it was in November and December. I can state that everything is calm, there is no tension”, he said.