Փարիզում Շառլ Ազնավուրի 97-ամյակին բացվել է նրա կիսանդրին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհահռչակ ֆրանսահայ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի 97-ամյակին Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում հանդիսավոր արարողությամբ բացվել է նրա կիսանդրին:
«Փարիզի և բոլոր մարդկանց համար սա շատ կարևոր օր է։ Ինձ համար մեծ պատիվ է այսօր գտնվել այստեղ և մասնակցել այս արարողությանն ու բացել Շառլ Ազնավուրի կիսանդրին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ինչպես հաղորդում է «Ազնավուր» հիմնադրամի «Ֆեյսբուք»-ի էջը, միջոցառմանն այս մասին ասել է Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն:
«Այս գործը ստեղծել է հայ քանդակագործ Ալիս Մելիքյանը: Հայրս Փարիզում, ինչպես նաև ամբողջ աշխարհում հայտնի է եղել իր ողջ կյանքի ընթացքում, նա միշտ շարունակել է մնալ որպես ֆրանսիական կուլտուրայի դեսպան»,- նշել է Շանսոնյեի որդին, «Ազնավուր» հիմնադրամի ղեկավար Նիկոլյա Ազնավուրը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև Ազնավուրի քույրը՝ Աիդա Ազնավուրը, ինչպես նաև Նիկոլյայի կինը՝ Քրիստինա Սարկիսյանը:
Ֆրանսահայ նշանավոր շանսոնյե, երգիչ, երգահան, կինոդերասան և հասարակական գործիչ Շառլ Ազնավուրը ծնվել է 1924 թվականի մայիսի 22-ին՝ Փարիզում:
1995 թվականից սկսած ն ներկայացրել է Հայաստանը բազմաթիվ միջազգային դիվանագիտական ատյաններում։ 2008 թվականին Ազնավուրը ստացել է Հայաստանի քաղաքացիություն, 2009 թվականի մայիսից Շվեյցարիայում Հայաստանի դեսպանն էր ու Ժնևի ՄԱԿ-ի գրասենյակում և այլ միջազգային կազմակերպություններում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչը։

В Париже установлен бюст Шарля Азнавура
«Это очень важный день для всех жителей Парижа. Для меня большая честь быть сегодня здесь, принять участие в этой церемонии и открыть бюст Шарля Азнавура», - как сообщает Арменпресс со ссылкой на страницу Фонда Азнавура в Facebook, об этом на мероприятии заявила мэр Парижа Анн Идальго..
«Это произведение было создано армянским скульптором АлисМеликян. Мой отец, как его знали во всем мире на протяжении всей своей жизни, всегда был послом французской культуры, - сказал сын шансонье, Николя Азнавур, глава Фонда Азнавура. В мероприятии также приняли участие сестра Азнавура Аида Азнавур и жена Николя Кристина Саркисян.
Известный  шансонье,  композитор, киноактер, общественный деятель Шарль Азнавур родился 22 мая 1924 года в Париже.
С 1995 года он представлял Армению во многих международных дипломатических инстанциях. Азнавур получил гражданство Армении в 2008 году, с мая 2009 года являдся послом Армении в Швейцарии, а также постоянным представителем Армении в Женевском офисе ООН и других международных организациях.