Մահացել է հանրահայտ դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 93 տարեկանում կյանիքից հեռացել է ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ Ջիվան Գասպարյանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին «ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է նրա թոռը՝ Ջիվան Գասպարյան կրտսերը:
«Շատ մեծ ցավով եմ գրում իմ մեծ կորստի մասին: Աստված հոգիդ լուսավոր երկնքում պահի»,-ընդգծել  է նա։
Ջիվան Գասպարյանը ծնվել է Կոտայքի մարզի Սոլագ գյուղում 1928 թվականին։ Դժվար մանկություն է ունեցել, քանի որ մայրը վաղ էր մահացել, իսկ հայրը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմին է մասնակցել: Այդ պատճառով էլ մեծացել է որբանոցում։ Դուդուկ սկսել է նվագել վեց տարեկանից։ 1947 թվականին մեկնել է Մոսկվա ազգային սիրողական համույթի հետ, որտեղ համերգից հետո Ստալինից ստացել է «Պոբեդա» ժամացույց։ 1956 թվականին ստանում է առաջին մրցանակը, 1959 թվականին՝ առաջին ոսկե մեդալը Չորրորդ միջազգային փառատոնում՝ ՄԱԿԳՄԻ (UNESCO) հովանավորությամբ։ Նույն մրցույթին մասնակցելով՝ 1962 թվականին ստացել է արծաթե մեդալ, 1973 թվականին՝ բրոնզե, 1973 թվականին արժանացել է ՀՀ Ազգային արվեստագետ պատվավոր կոչմանը։ 1988 թվականից սկսել է միջազգային երաժշտական գործունեությունը։ Ջիվան Գասպարյանը մասնակցել է համաշխարհային ճանաչում վայելած ֆիլմերի երաժշտությունների ստեղծմանը` «Քրիստոսի վերջին չարչարանքները», «Ռոնին», «Օնեգին», «Գլադիատոր», «Սիրանա», «Արյունոտ ադամանդ», «Ձյուն և մոխիր» և այլն: Թողարկել է ավելի քան 20 ձայնասկավառակ, ունի ավելի քան 1000 ձայնագրություն, նվագել է շուրջ 20 հազար համերգային ծրագրում:

Скончался известный дудукист Дживан Гаспарян
Об этом, как сообщает «Арменпресс», на своей странице в Facebook написал его внук Дживан Гаспарян-младший.
«С большим прискорбием пишу о своей великой потере. Да осветится его душа», - написал он.
Дживан Гаспарян родился в 1928 году в селе Солаг Котайкской области. У него было трудное детство, он рано потерял мать,  отец воевал на Второй мировой войне. Он вырос в детском доме. Начал играть на дудуке в шесть лет. В 1947 году он выступал в Москве с народным самодеятельным ансамблем, и после концерта получил от Сталина в подарок часы «Победа». В 1956 г. он получил свою первую премию, в 1959 г. на Четвертом международном фестивале, проводимом под эгидой ЮНЕСКО - первую золотую медаль. Участвуя в этом же конкурсе, в 1962 г. он получил серебряную медаль, в 1973 г. - бронзу. В 1973 г. ему было присвоено почетное звание Народного артиста Армении. Свою международную музыкальную деятельность он начал в 1988 году. Дживан Гаспарян участвовал в создании саундтреков известных фильмов, таких как «Страсти Христовы», «Ронни», «Онегин», «Гладиатор», «Сирано», «Кровавый алмаз», «Снег и пепел» и других. Он выпустил более 20 компакт-дисков, более 1 000 дисков, сыграл около 20 000 концертов.