Հայաստանն առցանց տաղավարով մասնակցում է Կաննի կինոշուկային
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կաննի միջազգային 74-րդ կինոփառատոնի Marché du Film կինոշուկայի առցանց հարթակում հուլիսի 6-15-ը տաղավարով ներկայանում է նաև Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ կինոկենտրոնից հայտնում են, որ ֆիլմերի առք ու վաճառքով, դիստրիբուցիայով զբաղվող աշխարհի ամենահին ու խոշոր այս կինոշուկան 2021-ին աշխատելու է հիբրիդային (խառը) եղանակով (մասնակիցները կարող են ներկա գտնվել շուկայում կամ աշխատել հեռավար)։
Հայաստանն այս տարի ընտրել է մասնակցության առցանց ձևաչափը, որի նպատակով էլ չափազանց սեղմ ժամկետներում աշխատանքային թիմը պատրաստել է առանձին օնլայն-էջ (տաղավար) Marche’ du Film-ի կայքում:
Ըստ Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի պատասխանատուների՝ Հայաստանի մասնակցությունը Կաննի կինոշուկային կարևոր և պարտադիր է: Սակայն, պայմանավորված երկրում առակա ծանր իրավիճակով (հետպատերազմական և ֆինանսական ), որոշում է կայացվել  2021-ին  կինոշուկայում ունենալ առցանց ներկայություն:
Marche’ du Film-ում առցանց-էջի տարածքի, օնլայն տաղավարի, օնլայն կատալոգի ֆինանսական ծախսերը հոգացել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը:
Marche’ du Film-ի հայկական հարթակը  հնարավորություն կընձեռի Կաննի կինոշուկայում հավատարմագրված  մասնագետներին ծանոթանալ հայկական կինոարտադրանքին, միաժամանակ հետադարձ կապի և օնլայն-հարթակում տեղ գտած ինֆորմացիայի միջոցով անմիջական կապ հաստատել ֆիլմերի պատասխանատուների հետ։
Marche' du Film կայքում տեղադրված հայկական օնլայն էջը (տաղավար) միաժամանակ ակտիվ հղումով կապված է Ազգային կինոկենտրոնի  և CINANDO-ի կայքերի հետ։ Հայկական էջը ունի մի քանի բաժիններ, այդ թվում՝ 2020-2021թթ. Ազգային կինոկենտրոնից աջակցություն ստացած և տարբեր արտադրական փուլերում գտնվող 73 կարճամետրաժ, լիամետրաժ, անիմացիոն ֆիլմերի ընդարձակ կատալոգ:
Հայկական ֆիլմերի բաժնում ընտրված են լիամետրաժ (ավարտված) և հետարտադրական փուլում գտնվող 12 աշխատանք: Էջն ունի նաև  «Հայկական փառատոններ», «Կինոժառանգություն» և «Հայաստանի տեսարժան վայրեր» բաժինները:
Կինոշուկայի համար պատրաստված կատալոգը ամբողջովին ինտերակտիվ է: Առցանց էջից կարող են օգտվել միայն Կաննի կինոշուկայում հավատարմագրված անձինք՝ վաճառքի մասնագետները, դիստրիբյուտորները և այլք։

Армения на Каннском кинорынке участвует в формате онлайн павильона
На онлайн-площадке кинорынка Marché du Film 74-го Каннского кинофестиваля, проходящего с 6 по 15 июля, павильоном будет представлен и Национальный киноцентр Армении.
Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе Национального киноцентра Армении, самый старый и крупный в мире кинорынок, занимающийся дистрибуцией, в 2021 году избрал гибридный (смешанный) способ работы (участники могут присутствовать на рынке, или работать дистанционно.
Армения в этом году выбрала онлайн формат участия, за очень сжатые сроки рабочая группа на сайте Marche ' du Film подготовила свою онлайн-страницу (павильон).
Ответственные лица Национального киноцентра Армении нашли, что участие Армении в каннском кинорынке важно и обязательно. Однако, в связи с тяжелой ситуацией в стране (послевоенной и финансовой), было принято решение в 2021 году присутствовать на кинорынке в онлайн формате.
О расходах на интернет-страницу, онлайн-павильон, онлайн-каталог на Marche'du Film позаботилось Министерство НОКС.
Армянская платформа Marche ' du Film предоставит возможность аккредитованным на Каннском кинорынке специалистам ознакомиться с армянской киноиндустрией, одновременно посредством обратной связи и информации, размещенной на онлайн-платформе, установить непосредственную связь с ответственными за фильмы.
Армянская онлайн-страница (павильон), размещенная на сайте Marche' du Film связана и с сайтами Национального киноцентра и CINANDO. Армянская страница имеет несколько разделов, в том числе обширный каталог фильмов, получивших поддержку от Национального киноцентра в 2020-2021 гг. – 73 короткометражных, полнометражных, анимационных фильмов, находящихся на разных производственных этапах.
Для раздела армянских фильмов отобрано 12 полнометражных завершенных и постпродакшн работ. На странице также есть разделы: Фестивали Армении, Кинонаследие, Достопримечательности Армении.
Каталог, созданный для кинорынка, полностью интерактивен. Онлайн-страницу могут использовать только лица, аккредитованные на Каннском кинорынке - специалисты по продажам, дистрибьюторы и другие.