«Չորս դաշնամուր» խորագրով երեկոյին կհնչեն դասական հեղինակների գործեր
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը հուլիսի 16-ին «Արամ Խաչատրյան»   համերգասրահում հանդես կգա «Չորս դաշնամուր» խորագրով համերգով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ արդեն իսկ սիրված նախագծի ընթացքում նվագախումբը հանդես կգա գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Վահան Մարտիրոսյանի ղեկավարությամբ:
Համերգին որպես մենակատարներ ելույթ կունենան չորս հանրաճանաչ դաշնակահարներ Էլիան Ռեյեսը (Բելգիա), Քեյ Սաոթոմէն (Ճապոնիա), Լող Ֆավղը Կանը (Ֆրանսիա) և Վահան Մարտիրոսյանը: Չորս դաշնամուրը և նվագախումբը միաժամանակ կներկայանան մեկ բեմում:
Համերգային ծրագրում Խաչատրյանի, Վիվալդիի, Շտրաուսի, Պրոկոֆևի, Բիզեի ստեղծագործություններն են: Ստեղծագործությունների մեծ մասը մշակված է հատուկ համերգի համար:
«Չորս դաշնամուր` մեկ բեմում» նախագիծն առաջին անգամ Հայաստանում ներկայացվել է 2015 թվականին: Հայաստանում նախագիծը մեծ հաջողություն ունեցավ և կրկնվեց մի քանի անգամ՝ տարբեր դաշնակահարների մասնակցությամբ:

На вечере «Четыре фортепиано» прозвучат произведения классиков
Государственный камерный оркестр Армении 16 июля в концертном зале «Арам Хачатурян» выступит с концертом под названием «Четыре фортепиано».
Как передает «Арменпресс», в рамках уже полюбившегося проекта оркестр выступит под руководством художественного руководителя и главного дирижера Ваана Мартиросяна.
В качестве солистов на концерте выступят четыре известных пианиста Элиан Рейес (Бельгия), Кей Саотомэ (Япония), Лог Фавх Кан (Франция) и Ваан Мартиросян. Группа из четырех фортепиано одновременно будет выступать на одной сцене.
В программе произведения Хачатуряна, Вивальди, Штрауса, Прокофьева, Бизе. Большинство композиций обработаны специально для концерта.
Проект «Четыре фортепиано на одной сцене» впервые был представлен в Армении в 2015 году.  Он имел большой успех и неоднократно повторялся с участием разных пианистов.