Քաղաքական պայքարը բավականին սուր էր, և դա արտացոլվել է լրատվամիջոցներում. ԵՄԱ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը ներկայացրեց արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների լուսաբանման մշտադիտարկման արդյունքները:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ Նավասարդյանը նշեց, որ մշտադիտարկումն անցկացրել են երեք փուլով. առաջին փուլը` ներառում էր մինչև պաշտոնական քարոզարշավի սկիզբը (մայիսի 31-ից մինչև հունիսի 6-ը), երկրորդ փուլը` բուն պաշտոնական քարոզարշավի ընթացքը (հունիսի 7-18-ը), երրորդ փուլը` հետընտրական ընթացքը (հունիսի 20-ից սկսած):
«Կենտրոնացել էինք 7 ամենամեծ տարածումը ունեցող  լրատվամիջոցների վրա, որոնք իրենց կարգավիճակով հանդիսանում են համապետական հեռարձակողներ` 6 հեռուստաալիքը (Հանրային, «Արմենիա», «Շանթ», «Կենտրոն», «Երկիր Մեդիա» և «Ա ԹԻՎԻ» հեռուստաընկերությունները), ինչպես նաև Հանրային ռադիոն»,- ասաց Նավասարդյանը:
Երևանի մամուլի ակումբի նախագահի խոսքով` քաղաքական պայքարը բավականին սուր էր, և դա արտացոլվել է լրատվամիջոցներում, ինչը պայմանավորված էր և´ ընդհանուր հասարակական, քաղաքական մթնոլորտով, և´ նաև աննախադեպ թվով կուսակցությունների ու դաշինքների մասնակցությամբ:
Երևանի մամուլի ակումբի նախագահը հայտնեց, որ քարոզարշավի ընթացքում ուսումնասիրված լրատվամիջոցները բավականին ակտիվ և հնարավորինս հավասարակշռված հնարավորություն էին տալիս ծանոթանալ քաղաքական ուժերի հետ:
«Սուր պայքարի պայմաններում մեր ուսումնասիրած լրատվամիջոցներն աշխատում էին հնարավորինս բացառել ատելության խոսքը, վիրավորական արտահայտությունները ռեպորտաժներում՝ միևնույն ժամանակ փոխանցելով այն բովանդակությունը, որ կար նախընտրական հանրահավաքների կամ միջոցառումների ժամանակ: Դա մենք համարում ենք դրական երևույթ: Իմաստը և բովանդակությունը փոխանցվում էր, բայց առանց այն բառապաշարի, որը ցանկալի չէ, որպեսզի ընդհանրապես այդ պայքարում լիներ: Դա պրոֆեսիոնալ աշխատանքի արդյունք էր»,- եզրափակեց Նավասարդյանը:
Media.am կայքի խմբագիր Գեղամ Վարդանյանը իր հերթին ներկայացրեց փաստերի ստուգման նախաձեռնությունների դերը ընտրողների կողմնորոշման գործում, իսկ «Ռեգիոն» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Լաուրա Բաղդասարյանը ներկայացրեց, թե նախընտրական քարոզչության մասնակիցներն ինչպես են օգտագործել սոցիալական ցանցերը:

Политическая борьба была довольно острой, и это отразилось в СМИ: президент ЕПК
Президент Ереванского пресс-клуба Борис Навасардян представил результаты мониторинга освещения внеочередных парламентских выборов.
Как сообщает «Арменпресс», Борис Навасардян отметил, что мониторинг проводился в три этапа. Первый этап включал начало официальной кампании (с 31 мая по 6 июня), второй этап - сам ход официальной кампании (с 7 по 18 июня), третий этап - поствыборный период (после 20 июня).
«Мы сосредоточили внимание на 7 самых популярных СМИ, которые по своему статусу являются национальными вещателями: 6 телеканалов - Общественный, Армения, Шант, Кентрон, Еркир Медиа и ATV», - сказал Навасардян.
По словам президента Ереванского пресс-клуба, политическая борьба была достаточно острой, она нашла отражение в СМИ, что было обусловлено общей общественно-политической атмосферой, а также участием беспрецедентного количества партий и блоков.
Председатель Ереванского пресс-клуба сообщил, что в ходе предвыборной кампании СМИ давали достаточно активную и максимально сбалансированную возможность ознакомиться с политическими силами.
«В условиях ожесточенной борьбы изученные нами средства массовой информации старались в своих сообщениях максимально исключить язык вражды и оскорбительные выражения, одновременно передавая контент, присутствовавший на предвыборных митингах и мероприятиях. Считаем это положительным фактом. Смысл и содержание передавались, но без словарного запаса, который вообще в этой борьбе был нежелателен. Это результат профессиональной работы», - заключил Борис Навасардян.
Редактор сайта Media.am Гегам Варданян, в свою очередь, представил роль инициатив по проверке фактов в деле ориентировки избирателей, а директор Исследовательского центра «Регион» Лаура Багдасарян представила, как участники предвыборной агитации использовали социальные сети.