Հովհաննես Գալստյանի «Բեքսթեյջ» ֆիլմն ընդգրկվել է միջազգային կինոփառատոնի կինոշուկայի ծրագրում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Իռլանդական Գոլվեյ քաղաքում hուլիսի 21-23-ն անցկացվող միջազգային կինոփառատոնի կինոշուկայի պաշտոնական ծրագրում ներառվել է ռեժիսոր Հովհաննես Գալստյանի հայ-գերմանական «Բեքսթեյջ» ֆիլմը: Այն ընդգրկված է կինոշուկայի ավարտման փուլում գտնվող ֆիլմերի ծրագրում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հաղորդարգություն է տարածել Հովհաննես Գալստյանը:
«Գոլվեյն ունի Եվրոպան Ամերիկայի հետ կապող տրանսատլանտիկ կամրջի կարգավիճակ և ֆինանսիստներին տրամադրվող արտոնյալ պայմանների, նոր Եվրոպական կինոն դիստրիբյուտորներին ու կինոփառատններին ներկայացնելու երկարամյա փորձի շնորհիվ այն երկու աշխարհամասերի կինոյի մասնագետների հանդիպման ավանդական վայր է։ Կինոշուկայում ծրագրված են ընտրված ֆիլմերի արտադրողների և հրավիրված ֆինանսիստների, վաճառքի գործակալների, հեռարձակողների, կինոհիմնադրամների, կինոփառատոնների ներկայացուցիչների նախապես համաձայնեցված հանդիպումներ։ Հայկական ֆիլմի արտադրողներն արդեն ստացել են հանդիպումների ժամանակացույցը»,- ասվում է հաղորդագրության տեքստում:
Նշվում է, որ «Բեքսթեյջը» հայկական միակ ֆիլմն է, որի դեմ Հայաստանում կինոյի պետական կառույցի դիմումով քրեական գործ է հարուցվել (կարճվել է հանցակազմի բացակայության հիմքով), ինչի արդյունքում կասեցվել է ընկերության մեկ այլ՝ «Տատիկիս վարսերը» ֆիլմի երաշխավորված պետական ֆինանսավորումը։ «Գոլվեյը լավ հնարավորություն է՝ «Բեքսթեյջը» ավարտելու, ֆիլմի համաշխարհային պրեմիերայի վայրն ու վաճառքի ռազմավարությունը հաստատելու համար»,-ընդգծվում է տեքստում:
The Galway Film Fair-ում ֆիլմը կներկայացնեն պրոդյուսերներ Անի և Հովհաննես Գալստյանները՝ Հայաստանից, և համարտադրող Լաուրա Քլևերը՝ Գերմանիայից։

Фильм Ованнеса Галстяна «Бэкстейдж» включен в программу кинорынка международного кинофестиваля
В официальную программу кинорынка Международного кинофестиваля, который проходит в Ирландии, в Голуэйе с 21 по 23 июля, включен армяно-германский фильм режиссера Ованнеса Галстяна «Бэкстейдж». Он включен в программу кинорынка фильмов, находящихся на этапе завершения.
Как передает Арменпресс, сообщение об этом распространил Ованнес Галстян.
«Голуэй имеет статус трансатлантического моста между Европой и США. Это, благодаря привилегированным условиям финансирования и многолетнему опыту представления нового европейского кино дистрибьюторам и создателям фильмов, традиционное место встречи кинематографистов обоих континентов. На кинорынке заранее планируются встречи кинопродюсеров, приглашенных финансистов, торговых агентов, вещательных компаний, кинофондов, представителей кинофестивалей. Продюсеры армянского фильма уже получили график встреч», - говорится в сообщении Ованнеса Галстяна.
Отмечается, что «Бэкстейдж» - единственный армянский фильм, в отношении которого по заявлению Госкино Армении было возбуждено уголовное дело  и прекращено за отсутствием вины, в результате чего было сорвано государственное финансирование другого фильма режиссера «Волосы моей бабушки». «Голуэй - это хорошая возможность завершить «Бэкстейдж», определить место мировой премьеры фильма и определить стратегию продаж», - говорится в сообщении.
Фильм на The Galway Film Fair представят продюсеры Ани и Ованнес Галстяны из Армении и сопродюсер Лаура Клэр из Германии.