Չինաստանն աջակցում է Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը. ԱԳ նախարարն ընդունել է ՉԺՀ դեսպանին
Չինաստանն աջակցում է Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային
ամբողջականությանը. ԱԳ նախարարն ընդունել է ՉԺՀ դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 6-ին ընդունել է ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության (ՉԺՀ) դեսպան Ֆան Յունին: Հանդիպմանը ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է ադրբեջանական ԶՈՒ կողմից՝ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ իրականացվող սադրիչ գործողությունները: ՉԺՀ դեսպանը նշել է, որ չինական կողմն աջակցում է Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, նախարար Միրզոյանն ու դեսպան Ֆան Յունն անդրադարձ են կատարել հայ-չինական բազմադարյա բարեկամական կապերի վրա հիմնված հարաբերություններին և վերահաստատել են երկու երկրների պատրաստակամությունը՝ համատեղ քայլեր ձեռնարկելու փոխադարձ հարգանքի և վստահության վրա հիմնված փոխգործակցության զարգացման ուղղությամբ:
«Հայկական կողմը ներկայացրել է ադրբեջանական ԶՈՒ կողմից՝ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ իրականացվող սադրիչ գործողությունները: ՉԺՀ դեսպանը նշել է, որ չինական կողմն աջակցում է Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը:
Ղարաբաղյան հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորման համատեքստում նախարար Միրզոյանը կարևորել է Չինաստանի դիրքորոշումը: Դեսպան Ֆանը նշել է, որ Չինաստանը սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, ինչը կնպաստի ողջ տարածաշրջանի կայունությանը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել բազմակողմ հարթակներում երկրների համագործակցությանը, այդ համատեքստում կարևորվել է Եվրասիական տնտեսական միության և «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության միջև համադրման գաղափարը:
Արարարտ Միրզոյանն ու Ֆան Յունն անդրադարձել են կորոնավիրուսի համավարակը հաղթահարելու ուղղությամբ ձեռնարկվող միջոցառումներին: Նախարար Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել համավարակի դեմ պայքարում Չինաստանի տրամադրած աջակցության համար:
ՀՀ ԱԳՆ տեղեկացմամբ՝ կողմերը գոհունակությամբ արձանագրել են նաև երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալների աճի ցուցանիշները: Մտքեր են փոխանակվել տնտեսական համագործակցության ոլորտում առկա ներուժն էլ ավելի արդյունավետ իրացնելու վերաբերյալ:

China supports Armenia's sovereignty and territorial integrity – FM Mirzoyan receives Ambassador of China
China supports Armenia's sovereignty and territorial integrity – FM Mirzoyan receives
Ambassador of China
YEREVAN, SEPTEMBER 6, ARMENPRESS. Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan received Ambassador of the People's Republic of China (PRC) to Armenia Fan Yong on September 6. During the meeting, the Armenian Foreign Minister presented the provocative actions carried out by the Azerbaijani armed forces against the sovereign territory of the Republic of Armenia. The Chinese Ambassador noted that the Chinese side supports Armenia's sovereignty and territorial integrity.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia, Minister Mirzoyan and Ambassador Fan Yong referred to the centuries-old Armenian-Chinese friendly relations and reaffirmed the readiness of both countries to make joint steps for the development of the partnership based on mutual respect and trust.
In the context of the comprehensive settlement of the Karabakh conflict, Minister Mirzoyan highlighted China's position. Ambassador Yong said that China supports the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, which will contribute to the stability of the entire region.
The interlocutors referred to the cooperation between the countries on multilateral platforms, highlighting the idea of combining the Eurasian Economic Union and "One Belt, One Road" initiative.
Ararat Mirzoyan and Fan Yong referred to the measures taken to overcome the coronavirus pandemic. Minister Mirzoyan thanked China for its support in the fight against the pandemic.