Չինաստանն աջակցում է Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը. ԱԳ նախարարն ընդունել է ՉԺՀ դեսպանին
Չինաստանն աջակցում է Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային
ամբողջականությանը. ԱԳ նախարարն ընդունել է ՉԺՀ դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 6-ին ընդունել է ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության (ՉԺՀ) դեսպան Ֆան Յունին: Հանդիպմանը ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է ադրբեջանական ԶՈՒ կողմից՝ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ իրականացվող սադրիչ գործողությունները: ՉԺՀ դեսպանը նշել է, որ չինական կողմն աջակցում է Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, նախարար Միրզոյանն ու դեսպան Ֆան Յունն անդրադարձ են կատարել հայ-չինական բազմադարյա բարեկամական կապերի վրա հիմնված հարաբերություններին և վերահաստատել են երկու երկրների պատրաստակամությունը՝ համատեղ քայլեր ձեռնարկելու փոխադարձ հարգանքի և վստահության վրա հիմնված փոխգործակցության զարգացման ուղղությամբ:
«Հայկական կողմը ներկայացրել է ադրբեջանական ԶՈՒ կողմից՝ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ իրականացվող սադրիչ գործողությունները: ՉԺՀ դեսպանը նշել է, որ չինական կողմն աջակցում է Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը:
Ղարաբաղյան հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորման համատեքստում նախարար Միրզոյանը կարևորել է Չինաստանի դիրքորոշումը: Դեսպան Ֆանը նշել է, որ Չինաստանը սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, ինչը կնպաստի ողջ տարածաշրջանի կայունությանը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել բազմակողմ հարթակներում երկրների համագործակցությանը, այդ համատեքստում կարևորվել է Եվրասիական տնտեսական միության և «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության միջև համադրման գաղափարը:
Արարարտ Միրզոյանն ու Ֆան Յունն անդրադարձել են կորոնավիրուսի համավարակը հաղթահարելու ուղղությամբ ձեռնարկվող միջոցառումներին: Նախարար Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել համավարակի դեմ պայքարում Չինաստանի տրամադրած աջակցության համար:
ՀՀ ԱԳՆ տեղեկացմամբ՝ կողմերը գոհունակությամբ արձանագրել են նաև երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալների աճի ցուցանիշները: Մտքեր են փոխանակվել տնտեսական համագործակցության ոլորտում առկա ներուժն էլ ավելի արդյունավետ իրացնելու վերաբերյալ:

КНР поддерживает суверенитет и территориальную целостность Армении: глава МИД Армении принял посла Китая
КНР поддерживает суверенитет и территориальную целостность Армении: глава МИД
Армении принял посла Китая
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял посла Китая в Республике Армения Фан Юна.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в ходе встречи Мирзоян представил провокационные действия, осуществленные вооруженными силами Азербайджана против суверенной территории Республики Армения. Посол Китая отметил, что китайская сторона поддерживает суверенитет и территориальную целостность Армении.
Министр Мирзоян и посол Юн коснулись отношений, основанных на многовековых армяно-китайских дружеских отношениях, и подтвердили готовность двух стран предпринять совместные шаги для развития сотрудничества, основанного на взаимном уважении и доверии.
В контексте всеобъемлющего урегулирования карабахского конфликта министр Мирзоян подчеркнул важность позиции Китая. Посол отметил, что Китай поддерживает мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседателей Минской группы ОБСЕ, что будет способствовать стабильности всего региона.
Собеседники коснулись сотрудничества стран на многосторонних площадках, в этом контексте была подчеркнута идея сопряжения Евразийского экономического союза и инициативы «Один пояс и один путь».
Арарат Мирзоян и Фан Юн коснулись мер по преодолению пандемии коронавируса. Министр Мирзоян поблагодарил Китай за помощь в борьбе с пандемией.
Стороны также с удовлетворением отметили темпы роста двустороннего торгового оборота. Состоялся обмен мнениями о еще более эффективной реализации имеющегося в сфере экономического сотрудничества потенциала.