«Վարանդան» շարունակում է սրտեր գրավել. Լիբանանահայ Զաքար Քեշիշյանը հավատով ու վստահությամբ վերստին Արցախում է
«Վարանդան» շարունակում է սրտեր գրավել. Լիբանանահայ Զաքար Քեշիշյանը
հավատով ու վստահությամբ վերստին Արցախում է
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բեյրութում (Լիբանան) իրավիճակի սրման պատճառով անցյալ տարի Զաքար Քեշիշյանը չկարողացավ Հայաստան գալ: Ասում է՝ տնային կալանքի տակ էր մտավորականությունը, եւ անգամ փողոց դուրս գալու հնարավորությունն էր սահմանափակված: 1992-ից ի վեր առաջին անգամ այդպես էլ չհաջողվեց Շուշի այցելել, որտեղ նրա երկրորդ տունն է: Ինչ իմանար, որ 2020-ի սեպտեմբերի 27-ը աղետաբեր ու ճակատագրական է լինելու բերդաքաղաքի, իր ընտանիքի, սեփական օջախներից բռնի տեղահանված շուշեցիների, հազարավոր արցախցիների համար: Հիմա եկել է, բայց ստիպված է «շրջանցել» Շուշին
1992-ի մայիսին էր, երբ առնելով հայոց բերդաքաղաքն ազատագրելու ավետաբեր լուրը՝ մի խումբ ուսանողների եւ դասախոսների հետ (այն ժամանակ Երեւանի Կոմիտասի անվան կոնսերվատորիայում էր սովորում) շտապեց Արցախ: Շրջելով կրթամշակութային վաղեմի կենտրոնի կիսավեր փողոցներում՝ Շուշիում երգչախումբ ստեղծելու գաղափար հղացավ եւ ամիսներ անց վերստին այցելելով Արցախ՝ ձեռնամուխ եղավ «Վարանդայի» հիմնադրմանը: Եկավ, շուրջը հավաքեց բերդաքաղաքում նոր բնավորված ընտանիքների շնորհաշատ երեխաներին, եւ շատ կարճ ժամանակահատվածում կայացավ երգչախմբի առաջին համերգը մայրաքաղաքում, ապա՝ Շուշիում եւ Արցախի մյուս շրջաններում, որտեղ ցնծությամբ ընդունվեց երաժշտասերների կողմից: Հայ երգը դարձավ հաղթանակի, սիրո եւ միասնության, համերաշխության խորհրդանիշ: Ու «Վարանդան», հետզհետե հղկվելով ու կոփվելով, զորացավ եւ իր արժանի տեղը գրավեց Արցախի մշակութային կյանքում՝ ստանալով պետական կարգավիճակ:
Գոյության գրեթե 30 տարվա ընթացքում երգչախումբը, որ հարյուրավոր ելույթներ է ունեցել Արցախում, Հայաստանում եւ սփյուռքում, բնականաբար, սերնդափոխվել է, սակայն երբեք չի կորցրել իր դիմագիծը՝ շնորհիվ խմբավար եւ գեղարվեստական ղեկավար Զաքար Քեշիշյանի: Ընդամենը երկու ամիս առաջ այցելելով Ստեփանակերտ՝ նա որոնումների արդյունքում հավաքագրեց Հայաստանում եւ Արցախում ապաստանած շուշեցի երեխաներին ու միանգամից համերգային երկու ծրագիր պատրաստեց: «Բացակաների» շարքը մասնակիորեն լրացրեց Դիզակից բռնի տեղահանված ընտանիքների երաժշտասեր պատանիներով ու աղջիկներով: Հաճելիորեն զարմանում ես, թե այդքան սեղմ ժամկետում ինչպես է նրան հաջողվել ոչ միայն վերականգնել «Վարանդայի» թիմը, որի կազմում 90 երգիչ կա, այլեւ պահպանել կոլեկտիվի ոգեւորությունն ու կենսունակությունը:
Արդեն մի քանի օր է, ինչ Ստեփանակերտի մշակույթի եւ երիտասարդության պալատում արվեստասերները վայելում են երգչախմբի ելույթները, եւ ջերմ ծափերից ու ոգեշնչող խոսքերից փայլում են հավատով լեցուն երեխաների հայացքները: «Այս տարվա «Ղողանջ հիշատակի, երախտիքի ու վերապրումի» եւ «Երգող Արցախ» համերգային զույգ ծրագրերն առաջին հերթին իմ հոգու ճիչն են, հարգանքի եւ սիրո, խոնարհումի արտահայտությունը բոլոր նահատակների հիշատակի առաջ: Խոր վիշտ եմ ապրում, որ 44-օրյա պատերազմում հերոսաբար զոհվել են երգչախմբի սաներից 5-ը: Խոնարհվում եմ եւ այն քաջերի առաջ, ովքեր զենքը ձեռքներին այսօր հսկում են հայրենիքի սահմանները, ռուս խաղաղապահների հետ ապահովում ժողովրդի անվտանգությունը, ինչը պատվի խնդիր է,- ասում է Զաքարը:- Անշուշտ, հպարտանում եմ Արցախում այսօր ապրող, զրկանքներն ու դժվարությունները հաղթահարող, վաղվա ազատ ու անկախ երկրի նկատմամբ հավատը երբեք չկորցնող իմ քույրերով ու եղբայրներով, ովքեր կորստի ցավը հոգում խեղդելով՝ ամուր են պահում արցախցու անկոտրում կամքն ու ոգին, շարունակում պայքարել ու արարել: Իսկ որքան էլ  դավադիր ու նենգ թշնամին փորձի հայաթափել Արցախը, դա նրան չի հաջողվի, քանի որ աշխարհի ողջ հայությունն է նրա թիկունքին»:
Ըստ Զ. Քեշիշյանի՝ 44-օրյա պատերազմում պարզվեց, որ «ինչքան էլ անհատ հայրենասերներ ունեինք, ունեինք խորհող իմաստուններ, մեր հավաքական, հայրենասիրական ոգին, մտային մակարդակը չէին համապատասխանում մեր պատկերացումներին»: Ահա թե ինչու անհրաժեշտ է դասեր քաղել մեր հին ու նոր պատմությունից, եռամիասնություն կերտել՝ հանուն գալիք սերունդների վաղվա օրվա՝ չկորցնելով հավատը արդարության հաղթանակի նկատմամբ: «Որքան էլ որ դաժան լինի ճակատագիրը, պարտավոր ենք ապրել եւ արարել, թշնամու աչքի առաջ վերակառուցենք եւ զորացնենք մեր երկիրը, այն դարձնենք ծաղկուն ու բարգավաճ, որպեսզի մեր բազում նահատակների թափած արյունն անօգուտ վատնված չլինի»,- ասում է նա:
Զրույցի ժամանակ Զաքարը խոստովանեց, որ չնայած Շուշիի ժամանակավոր կորստով Արցախի մշակութային կյանքին ծառայելու վայրը փոխվել է, բայց իր համոզմունքները նույնն են մնացել: Նա վստահ է. «Շուշիում ծնունդ առած եւ սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցու ղողանջներով սնված ու զորացած «Վարանդան» կրկին կազդարարի հայոց հինավուրց բերդաքաղաքի ավետիսը եւ Աստծո կամքով մի օր կհանգրվանի նրա գրկում»...

«Варанда» сущестует: ливанский армянин Закар Кешишян с верой и уверенностью вновь в Арцахе
Из-за обострения ситуации в Бейруте (Ливан) Закар Кешишян в прошлом году не смог приехать в Армению. По его словам, интеллигенция находилась под домашним арестом и даже не имела возможность выйти на улицы. Впервые с 1992 года он не смог побывать в Шуши, где находится его второй дом. Не мог же он знать, что день 27 сентября 2020 года станет катастрофическим и фатальным для города-крепости, для его семьи, для жителей Шуши, изгнанных из своих домов,  для тысяч арцахцев. Он  приехал, но вынужден ехать мимо Шуши ...
Это было в мае 1992 года, когда он получил благую весть об освобождении армянского города-крепости, с группой студентов и преподавателей он поспешил в Арцах (в то время он учился в Ереванской консерватории имени Комитаса). Прогуливаясь по полуразрушенным улочкам древнего образовательного и культурного центра, ему пришла в голову идея создать в Шуши хор, а через несколько месяцев, снова посетив Арцах, он приступил к основанию хора «Варанда». Он приехал, собрал вокруг себя одаренных детей из семей, живущих в городе-крепости, и за очень короткий промежуток времени в столице состоялся первый концерт хора, затем в Шуши и в других районах Арцаха, где его с восторгом принимали все меломаны. Армянская песня стала символом победы, любви, единства и солидарности. И «Варанда», постепенно развиваясь и закаляясь, окрепла и заняла достойное место в культурной жизни Арцаха, получив статус Государственного хора.
За почти 30 лет своего существования хор, который сотни раз выступал в Арцахе, в Армении и в диаспоре, естественным образом сменил поколения, но не потерял своего имиджа благодаря дирижеру и художественному руководителю Закару Кешишяну. Приехав в Степанакерт всего два месяца назад, он собрал укрывшихся в Армении и Арцахе шушинских детей и подготовил сразу две концертные программы. Отсутствующих частично дополнили музыкальные подростки и девушки из семей, переселенных из Дизака. Вы будете приятно удивлены, узнав, что за столь короткий срок ему удалось не только восстановить коллектив «Варанды», который состоит из 90 певцов, но и сохранить энтузиазм и бодрость коллектива.
Уже несколько дней ценители наслаждаются выступлениями хора во Дворце культуры и молодежи Степанакерта, а глаза детей, полные веры, из-за горячих аплодисментов и вдохновляющих слов буквально сияют. «Концертные программы этого года «Набат памяти, благодарности и выживания» и «Поющий Арцах» - это, прежде всего, крик души, выражение уважения и любви, преклонение перед памятью всех погибших. Очень тяжело, что 5 учеников хора  погибли в 44-дневной войне. Я преклоняюсь перед смелыми людьми, которые с оружием в руках охраняют границы Родины, вместе с российскими миротворцами обеспечивают безопасность народа, что является делом чести», - говорит Закар, - «Конечно, я горжусь этим. Сегодня я живу в Арцахе. С моими сестрами и братьями, которые никогда не потеряют веру в независимую страну, которые, задыхаясь от боли утрат, сохраняют непоколебимую волю и дух народа Арцаха, продолжают бороться и творить. И как бы коварный враг ни пытался изгнать армян из Арцаха, у него ничего не получится, потому что за ними стоят армяне всего мира».
По мнению З. Кешишяна, во время 44-дневной войны выяснилось, что «хотя у нас было много патриотов, много мудрецов, но наш общий, патриотический дух, ментальный уровень не соответствовали нашим представлениям. Поэтому необходимо извлечь уроки из нашей старой и новой истории, и во имя будущего будущих поколений создать новый тройной союз, не теряя веры в победу справедливости. Какой бы жестокой ни была судьба, мы должны жить и созидать, восстанавливать и укреплять нашу страну, сделать ее процветающей, чтобы кровь, пролитая нашими многочисленными мучениками, не была пролита зря», - сказал он.
Во время беседы Закар признал, что хотя из-за временной потери Шуши, место его службы культуре Арцаха изменилось, но его убеждения остались прежними. Он уверен, «Варанда», рожденная в Шуши, питаемая и укрепленная колоколами церкви Сурб Газанчецоц, вновь исполнит благую весть о древнем армянском городе-крепости и, по воле Божьей, однажды вновь попадет в его объятия».