Սոցհարցումները հուսադրող չեն Էրդողանի եւ ԱԶԿ-ի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Թուրքիայում նախագահական եւ խորհրդարանական ընտրությունները թեեւ կանցկացվեն 2023 թ., սակայն տարբեր հետազոտական կենտրոններ պարբերաբար սոցիալական հարցումներ են անցկացնում քաղաքացիների շրջանում՝ պարզելու քաղաքական ուժերի վարկանիշը։ Վերջին հարցումները ցույց են տալիս, որ նախագահ Էրդողանի եւ նրա ղեկավարած «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության (ԱԶԿ-AKP) վարկանիշն անկում է գրանցել։ Այսպես՝ թուրքական «MetroPoll» հետազոտական ընկերության անցկացրած հարցման արդյունքների համաձայն՝ ԱԶԿ-ի օգտին քվեարկելու պատրաստակամություն է հայտնել հարցվածների ընդամենը 25.4 տոկոսը։ Ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական կուսակցությունը ստացել է հարցվածների 18.5 տոկոսի, ազգայնական «İyi» (Լավ) կուսակցությունը՝ 11.5 տոկոսի աջակցությունը։ Աջակողմյան «Ազգայնական շարժում» կուսակցությունը (ԱՇԿ-MHP) ստացել է հարցվածների 8.7 տոկոսի աջակցությունը, իսկ քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունը՝ 9.8 տոկոսի։ Հարցման արդյունքների համաձայն՝ ԱԶԿ-ի եւ ԱՇԿ-ի կազմած «Ժողովուրդ» դաշինքը ստացել է հարցվածների 34 տոկոսի, իսկ ԺՀԿ-ի ու ԼԿ-ի կազմած «Ազգ» դաշինքը՝ 32 տոկոսի ձայները:
«Metropoll»-ի հիմնադիր Օզեր Սենջարը վարկանիշի նման անկումը բացատրել է անտառային հրդեհների, ջրհեղեղների եւ աֆղան փախստականների մեծ հոսքի հանգամանքով, որոնք բոլորը միասին մեծ ազդեցություն են ունեցել։ Համեմատության համար նշենք, որ թուրքական առաջատար հետազոտական «Konda» կենտրոնի՝ անցած տարվա վերջին անցկացրած հարցման արդյունքներով ԱԶԿ-ն ուներ ընտրողների 39.8 տոկոսի աջակցությունը, իսկ նրա կոալիցիոն դաշնակից «Ազգային շարժումը»՝ 9.8 տոկոսի:
Հուսադրող չեն նաեւ Եվրասիայի հանրային հետազոտությունների կենտրոնի (AKAM)՝ օգոստոսի 21-ին անցկացրած հարցման արդյունքները. մասնավորապես՝ ԱԶԿ-ն չի անցել 30 տոկոսի շեմը (29.1), իսկ կուսակցության եւ երկրի նախագահ Էրդողանը վարկանիշով զիջել է բոլոր մրցակիցներին։ «Էրմենիհաբերի» տեղեկացմամբ, թուրքական «Yeneylem» սոցիոլոգիական կազմակերպության համաձայն՝ Էրդողանի օգտին պատրաստ է քվեարկել 32.6 տոկոսը, իսկ հարցվածների 56.9 տոկոսը դեմ է արտահայտվել նրա թեկնածությանը։ Խորհրդարանական ընտրությունների դեպքում ԱԶԿ-ին ձայն կտա հարցման մասնակիցների 35.8 տոկոսը, 21.9 տոկոսը՝ գլխավոր ընդդիմադիր ուժ համարվող Ժողովրդահանրապետական կուսակցությանը, 11․6 տոկոսը՝ ընդդիմադիր, ազգայնական «İyi» (Լավ) կուսակցությանը, 8.5 տոկոսը՝ քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությանը, իսկ 6.1 տոկոսը՝ «Գորշ գայլերի» քաղաքական թեւը համարվող «Ազգայնական շարժում» կուսակցությանը։ Բավական ցածր վարկանիշ ունեն նախկին արտգործնախարար Ալի Բաբաջանի ընդդիմադիր «Ժողովրդավարություն եւ առաջընթաց» (ընդամենը՝ 1.2 տոկոս) կուսակցությունը եւ Թուրքիայի նախկին վարչապետ Ահմեթ Դավութօղլուի «Ապագայի կուսակցությունը» (0.5 տոկոս)։
«İyi» կուսակցության առաջնորդ Մերալ Աքշեները, հարցազրույցներից մեկում անդրադառնալով ընդդիմության կողմից նախագահի միասնական թեկնածուի ներկայացմանը, նշել էր, որ 2018-ի ընտրություններին յուրաքանչյուր քաղաքական կուսակցություն մասնակցեց իր նախագահի թեկնածուով, ինչը օգնեց Էրդողանին հաղթել ընտրություններում: Կարելի է ենթադրել, որ իշխող կոալիցիոն ուժի եւ նրա առաջնորդների վարկանիշի անկումը, իսկ մյուս կողմից՝ ընդդիմադիր ուժերի վարկանիշի բարձրացումը կարող են նպաստել, որ ընդդիմադիրները հանդես գան միասնական թեկնածուով։ Հիշեցնենք, որ Ժողովրդահանրապետական, «Լավ», «Երջանկության» եւ դեմոկրատական կուսակցություններից կազմված «Ազգային դաշինքը» հաղթել էր 2019 թ. Ստամբուլի եւ Անկարայի քաղաքապետարանների ընտրություններում՝ միավորելով ուժերը եւ առաջադրելով մեկ թեկնածու:
Թեեւ ԱԶԿ-ի եւ Էրդողանի վարկանիշը անկում է գրանցել, սակայն քաղաքական դաշտում այն դեռեւս ուժեղ մրցակից չունի։ Վերջին տարիներին ստեղծված կուսակցությունները, որոնք ղեկավարում են Թուրքիայի նախկին պաշտոնյաները, օրինակ՝ Դավութօղլուն, Ալի Բաբաջանը եւ այլք, չունեն բավարար կշիռ։ «Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթի հետ զրույցում արեւելագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը նշեց, որ պանթուրքիստական բեւեռի՝ ԱԶԿ-ի եւ նրա դաշնակից «Ազգայնական շարժում» կուսակցության, իսկ մյուս կողմից՝ Ժողովրդահանրապետական կուսակցության եւ «Լավ» (İyi) կուսակցության միջեւ տեղի ունեցող պայքարում վերջիններս դեռեւս բավարար ուժ չունեն հաղթելու համար։ Նորաստեղծ կուսակցություններն առանձնապես ազդեցություն չունեն, քանի որ վերոնշյալ երկու բեւեռն իրենց ձեռքն են պահում քաղաքական կյանքի հիմնական լծակները։
«Իրական պայքարն ընթանում է այս երկուսի միջեւ, ուղղակի առաջին անգամ վերջին մի քանի տարիների ընթացքում Ժողովրդահանրապետական կուսակցության վարկանիշը որոշ հարցումներով մոտեցավ Էրդողանի կուսակցության վարկանիշին։ Նման բան դեռ չէր եղել, որովհետեւ «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունը միշտ ակնհայտ առավելություն ուներ»,- ասաց նա՝ այդ հանգամանքը բացատրելով Թուրքիայում առկա տնտեսական ծանր վիճակով, որտեղ բավական արագ գնաճ է տեղի ունենում, մեծ թիվ է կազմում գործազրկությունը, իսկ զբոսաշրջությունն էլ մեծ հարված ստացավ անցած տարի համավարակի, այս տարի՝ բնական աղետների հետեւանքով։
Բնակչության ուշադրությունը երկրի տնտեսական լարված իրավիճակից շեղելու համար Էրդողանն օգտագործում է արտաքին ագրեսիվ քաղաքականությունը։ «Թուրքիան վերջին տարիներին դրսեւորում է ծավալապաշտական եւ ագրեսիվ քաղաքականություն, զինված ուժեր է տեղադրում երկրի սահմաններից դուրս, ռազմաբազաներ է ստեղծում, սակայն կգա մի ժամանակ, երբ Թուրքիայի ռեսուրսներն այլեւս չեն հերիքի այդ քաղաքականության իրականացման համար։ Վերջիվերջո, այդ երկիրը գերտերություն չէ, բայց նրա վարած քաղաքականությունն այլեւս տարածաշրջանային չէ, դուրս է գալիս այդ սահմաններից»,- ասաց Սաֆրաստյանը՝ ընդգծելով, որ եթե շարունակվի նման քաղաքականությունը (իսկ այն կշարունակվի), ապա կգա այն պահը, երբ ներքին զարգացումների առումով Թուրքիան կկանգնի բավական լուրջ ճգնաժամի առջեւ եւ տնտեսական առումով չի դիմանա։
Թուրքիայի մեծ հավակնությունների մասին է վկայում նախագահ Էրդողանի «Հնարավո՞ր է ավելի արդար աշխարհ» (Daha Adil Dünya Mümkün) վերնագրով գիրքը, որի շնորհանդեսը տեղի ունեցավ օրեր առաջ՝ սեպտեմբերի 6-ին։ «Անադոլու» գործակալության տեղեկացմամբ՝ գրքում Թուրքիայի նախագահը շեշտում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հիմնարար բարեփոխումների անհրաժեշտության մասին: Էրդողանը զարգացնում է այն գաղափարը, որ Անվտանգության խորհրդի ներկա կազմը չի արտահայտում ուժերի իրական դասավորությունը։ «Աշխարհը հինգից ավելին է» միտքը ցույց է տալիս ներկայիս Թուրքիայի եւ նրա ղեկավարի՝ սահմաններ չճանաչող ու չընդունող հավակնությունները։

Соцопросы не обнадеживают Эрдогана и ПСР
Хотя президентские и парламентские выборы в Турции состоятся в 2023 году, различные исследовательские центры, чтобы выяснить рейтинг политических сил, среди граждан регулярно проводят социальные опросы. Недавние опросы показали, что рейтинг президента Эрдогана и его Партии справедливости и развития (ПСР) упал. Так, по результатам опроса, проведенного турецкой исследовательской компанией «MetroPoll», только 25,4% респондентов выразили готовность голосовать за ПСР. Оппозиционная Народно-республиканская партия получила 18,5 % голосов, а националистическая партия İyi (Хорошая) получила 11,5 % голосов. Правая партия Националистического движения (ПНД) получила 8,7 % голосов, а прокурдская Народно-демократическая партия - 9,8 %. По результатам опроса, блок «Народ»  набрал 34% голосов, а блок «Нация», образованный Народной партией и Либерально-демократической партией - 32%.
Соучредитель «Metropoll» Озер Сенджар падение рейтинга объяснил лесными пожарами, наводнениями и притоком афганских беженцев, которые оказали серьезное влияние. Для сравнения: согласно опросу, проведенному ведущим турецким исследовательским центром Konda в конце прошлого года, ПСР получила 39,8 % голосов, а ее союзник по коалиции - Национальное движение - 9,8 %.
Результаты опроса Евразийского центра общественных исследований (ЕЦОИ), проведенного 21 августа, также не обнадеживают. В частности, ПСР не превысила 30-процентный порог (29,1%), а партия и президент страны Эрдоган отстали от всех своих соперников по рейтингу. По данным «Эрменихабер», согласн турецкой социологической организации «Енейлем», за Эрдогана готовы проголосовать 32,6% респондентов, против его кандидатуры - 56,9% опрошенных. В преддверии парламентских выборов за ПСР проголосует за 35,8% респондентов, за основную оппозиционную Республиканскую народную партию  21,9%, заза оппозиционную националистическую партию İyi (Хорошая) 11,6%, за прокурдскую Народно-демократическая партия 8,5%  и 6,1%  за партию «Национальное движение», которая считается политическим крылом «Серых волков». Довольно низкие рейтинги имеют «Партия демократии и прогресса» бывшего министра иностранных дел Али Бабаджана (всего 1,2%) и «Партия будущего» бывшего премьер-министра Турции Ахмета Давутоглу (0,5%).
Лидер партии İyi Мерал Аксенер в интервью, посвященном выдвижению оппозицией совместного кандидата в президенты, сказал, что все политические партии на выборах 2018 года баллотировались со своим собственным кандидатом, что и помогло Эрдогану победить. Можно предположить, что снижение рейтинга сил правящей коалиции и ее лидеров, а с другой стороны, повышение рейтинга оппозиционных сил могут способствовать выдвижению оппозицией единого кандидата. Напомним, в 2019 году на выборах мэров Стамбула и Анкары,  объединив силы и выдвинув одного кандидата, победу одержал «Национальный альянс», состоящий из республиканской и демократической партий «İyi» «Счастье».
Хотя рейтинги ПСР и Ердогана упали, у них на политическом поле по-прежнему нет сильного конкурента. Созданные в последние годы партии, возглавляемые бывшими турецкими чиновниками, такими как Давутоглу, Али Бабаджан и другими, не имеют достаточного веса. В беседе с газетой «Айастани Анрапетутюн» востоковед Рубен Сафрастян отметил, что в борьбе между пантюркским полюсом, ПСР и ее союзником, Партией националистического движения, а с другой стороны, Республиканской партией и «İyi», последние еще достаточно сильны, им не обязательно побеждать. Новообразованные партии не имеют большого влияния, поскольку вышеупомянутые два полюса удерживают основные рычаги политической жизни.
«Настоящая борьба идет между ними, впервые за последние несколько лет рейтинг Республиканской партии по некоторым опросам вплотную приблизился к рейтингу партии Эрдогана. Такого раньше никогда не случалось, потому что Партия справедливости и развития всегда имела очевидное преимущество», - сказал он, пояснив, что это из-за сложной экономической ситуации в Турции, где инфляция и безработица довольно высоки, высока, а по туризму были нанесены удары. В прошлом году он пострадал от пандемии, в этом году - от стихийных бедствий.
Эрдоган проводит агрессивную внешнюю политику, чтобы внимание населения отвлечь от напряженной экономической ситуации в стране. «Турция в последние годы проводит экспансионистскую и агрессивную политику, размещая вооруженные силы за пределами страны, создавая военные базы, но наступит время, когда ресурсов Турции больше не хватит для реализации такой политики. В конце концов, эта страна не является сверхдержавой, но ее политика уже не региональная, она выходит за эти границы. И столкнувшись с довольно серьезным кризисом, она не сможет экономически противостоять ему», - представил Рубен Сафрастян.
О больших амбициях Турции свидетельствует книга президента Эрдогана «Возможен ли более справедливый мир» (Daha Adil Dünya Mümkün), презентация которой состоялась несколько дней назад, 6 сентября. Как сообщает агентство Anadolu, в книге президент Турции подчеркивает необходимость коренной реформы Совета безопасности ООН. Эрдоган развивает идею, что нынешний состав Совета безопасности не отражает реальный баланс сил. Идея «мира больше пяти» показывает амбиции нынешней Турции и ее лидера, которые не признают и не принимают границ.