Աֆղանստանի շիական մզկիթներից մեկում պայթյունը մի քանի տասնյակ մարդու կյանք է խլել
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աֆղանստանի հարավային Քանդահար քաղաքում գտնվող շիական մզկիթում ուժեղ պայթյուն է որոտացել, որի հետևանքով առնվազն 35 մարդ մահացել է, 68-ը տարբեր աստիճանի վնասվածքներ են ստացել: Սա երկրի կրոնական փոքրամասնություններին՝ շիա մուսուլմաններին պատկանող հավատքի վայրում տեղի ունեցած երկրորդ նման դեպքն է վերջին շաբաթվա ընթացքում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում է Reuters-ը:
Այս պահի դրությամբ դեռևս որևէ կազմակերպություն պատասխանատվություն չի ստանձնել պայթյունի համար: Մինչդեռ նախորդ շաբաթ Քունդուզ քաղաքում շիաներին թիրախավորած ահաբեկչական գործողության պատասխանատվությունը ստանձնել էր «Իսլամական պետություն» խմբակցությունը:
Այս հարձակումներն ահաբեկել են Աֆղանստանի շիական համայնքի ներկայացուցիչներին:
Աֆղանստանում իշխանությունը զավթած «Թալիբան» շարժման խոսնակ Զաբիհուլա Մուջահիդը խոստացել է իսլամական օրենքների համաձայն պատասխանատվության ենթարկել պայթյունի պատասխանատուներին:

В результате взрыва возле шиитской мечети в Афганистане погибли десятки человек
В результате взрыва  возле шиитской мечети в городе Кандагар на юге Афганистана по меньшей мере 35 человек погибли и 68 получили ранения. Это второй подобный инцидент за последнюю неделю, произошедший в месте поклонения религиозных меньшинств страны - мусульман-шиитов.
На данный момент ни одна группировка не взяла на себя ответственность за взрыв. На прошлой неделе фракция «Исламского государства» взяла на себя ответственность за террористический акт против шиитов в городе Кундуз.
Атаки терроризируют членов шиитской общины Афганистана.
Пресс-секретарь движения «Талибан»  Забихулла Муджахид  обещал  привлечь к ответственности виновных во взрыве - по исламским законам