Օտարերկրացիները ՀՀ-ում աշխատանքի թույլտվություն կստանան պարզեցված ընթացակարգով. մանրամասնում է Արմեն Ղազարյանը
Օտարերկրացիները ՀՀ-ում աշխատանքի թույլտվություն կստանան պարզեցված
ընթացակարգով. մանրամասնում է Արմեն Ղազարյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում օտարերկրացիներին աշխատանքի հիմքով կացության կարգավիճակի տրամադրման համակարգը բարեփոխվում է: Նոր նախագծով առաջարկվում է պարզեցնել օտարերկրացիների աշխատանքի թույլտվության տրամադրման ընթացակարգը: Ներկայացնելով նախագծի մանրամասները՝ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Միգրացիոն ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը նշեց, որ փոփոխություններն ուժի մեջ կմտնեն 2022 թվականի հունվարի 1-ից:
-Ի՞նչն առիթ հանդիսացավ նման նախաձեռնությամբ հանդես գալու և ի՞նչ խնդիր է այն լուծում:
-Օտարերկրացիներին աշխատանքի հիմքով կացության կարգավիճակի տրամադրման համակարգի բարեփոխումների ուղղությամբ աշխատանքը տարվում է արդեն 2 տարի: Այն բավական ծավալուն օրենսդրական և տեխնիկական փոփոխություններ է ենթադրում ու ներկայում այդ փոփոխություններն ընթացքի մեջ են: Ազգային ժողովն այս տարվա ամռանն ընդունեց համապատասխան օրենսդրական փոփոխությունները: Օտարերկրացիների մասին օրենքում, Աշխատանքային օրենսգրքում, Պետական տուրքի մասին օրենքում կատարվել են փոփոխություններ, որոնք ուժի մեջ կմտնեն 2022 թվականի հունվարի 1-ից:  Ենթադրվում է համակարգի ամբողջական թվայնացում և վարչարարության պարզեցում: Սրանք, թերևս, հիմնական փոփոխություններն են:
-Եթե կարելի է մի քանի օրինակով կնշեք, թե գործող ընթացակարգերով ի՞նչ ունենք և հունվարի 1-ից ինչ փոփոխություններ են սպասվում:
-Ներկայում գործընթացն իրականացվում է հետևյալ տրամաբանությամբ: Գործատուն, օտարերկրացի աշխատող ներգրավելու համար, դիմում է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն, ստանում է աշխատանքի թույլտվություն օտարերկրացու համար, այնուհետև օտարերկրացին գալիս է, անձամբ դիմում է ոստիկանություն և ստանում է ժամանակավոր կացության կարգավիճակ: Ըստ էության, մենք ունենք երկու տարբերվող պրոցեսներ, որոնք մեկ շղթայի մաս են: Հիմա ինչ ենք առաջարկում, այս շղթան ամբողջությամբ տեղափոխում ենք թվային հարթակ և սինխրոնիզացնում ենք: Օտարերկրացին այսուհետ ստանալու է մեկ փաստաթուղթ, այն է՝ ժամանակավոր կացության կարգավիճակ՝ աշխատանքի հիմքով: Հարթակում գործատուն լրացնելու է աշխատանքի նկարագիրը, որին համապատասխան, եթե կա Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի աշխատող, ապա աշխատանքի հարցերի լիազոր մարմինն առաջարկելու է գործատուին նրա թեկնածությունը: Եթե գործատուն համաձայնվում է, ապա գործընթացը դրանով ավարտվում է, և աշխատանքի է անցնում ՀՀ քաղաքացին: Եթե չի համաձայնվում ու օտարերկրացին պետք է ներգրավվի, ուրեմն համապատասխան հարթակում լրացվում են օտարերկրացու տվյալները, իրականացվում են բոլոր անհրաժեշտ անվտանգային ստուգումները և դրանից հետո նա կարող է գալ և ստանալ իր ժամանակավոր կացության քարտը աշխատանքի թույլտվության հիմքով:
-Ես ճի՞շտ եմ հասկանում, առաջարկվող փոփոխություններն ուղղված են և՛ գործատուներին, և՛ օտարերկրացիներին, որոնք ցանկանում են աշխատել Հայաստանում:
-Անշուշտ մի մասով բարեփոխումները դյուրացնում են վարչարարությունը, կրճատում են ժամկետները գործատուների համար, մյուս մասով էլ դյուրացվում է վարչարարությունը հենց օտարերկրացիների համար: Ընդհանուր առմամբ և՛ գործատուների, և՛  օտարերկրացիների մասով պետական մարմինների հետ մեկ անգամ շփման անհրաժեշտություն է առաջանալու: Այն է, երբ օտարերկրացին վերջում, դրական որոշման պարագայում գալու է և ստանալու է իր ժամանակավոր կացության քարտը:

Иностранцы будут получать разрешение на работу в Армении по упрощенной процедуре: Армен Казарян
В Армении реформируется система предоставления иностранцам разрешения на трудоустройство. В новом проекте предлагается упростить процедуру выдачи разрешений на работу. Представляя детали проекта, в беседе с «Арменпресс» глава Миграционной службы Армен Казарян отметил, что изменения вступят в силу с 1 января 2022 года.
- С чем связано это решение, какую проблему оно решает?
- Уже 2 года идет работа по реформированию системы предоставления иностранцам разрешения на трудоустройство. Она предусматривает довольно большие законодательные и технические изменения, и эти изменения в настоящее время находятся в стадии разработки. Этим летом Национальное собрание приняло соответствующие законодательные поправки. Поправки внесены в Закон об иностранцах, в Трудовой кодекс и в Закон о государственных пошлинах, они вступят в силу с 1 января 2022 года. Предполагается полная цифровизация системы и упрощение администрирования. Это и есть основные изменения.
- Пожалуйста, приведите несколько примеров существующих процедур и какие изменения ожидаются с 1 января?
- В настоящее время процесс идет по следующей логике. Для привлечения иностранного работника работодатель обращается в Министерство труда и социальных вопросов Республики Армения, получает разрешение на работу для иностранца, затем иностранец приезжает,  обращается в полицию и получает вид на жительство. По сути,  это два разных процесса, которые являются частью одной цепочки. Мы полностью перенесем эту цепочку на цифровую платформу, и синхронизируем ее. Отныне иностранец будет получать один документ - вид на жительство на основании работы. На площадке работодатель заполнит описание работы, в соответствии с которым, если есть работник-гражданин Республики Армения, то уполномоченный орган по вопросам труда предложит работодателю его кандидатуру. Если работодатель соглашается, процесс на этом заканчивается, гражданин РА получает эту работу. Если он не согласен и должен быть вовлечен иностранец, то данные иностранца заполняются на соответствующей платформе, проводятся все необходимые проверки безопасности, после чего он может приехать и получить вид на жительство на основании работы.
- Как я поняла, предлагаемые изменения ориентированы на работодателей и иностранцев, которые хотят работать в Армении?
- Конечно, по одной части реформы облегчается администрирование, для работодателей сокращаются сроки, по другой части - для иностранцев упрощается весь процесс. Работодателям и иностранцам связываться с правительственными органами придется лишь один раз. Иностранец, в случае положительного решения, приедет и сразу получит вид на жительство на основании работы.