Օտարերկրացիները ՀՀ-ում աշխատանքի թույլտվություն կստանան պարզեցված ընթացակարգով. մանրամասնում է Արմեն Ղազարյանը
Օտարերկրացիները ՀՀ-ում աշխատանքի թույլտվություն կստանան պարզեցված
ընթացակարգով. մանրամասնում է Արմեն Ղազարյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում օտարերկրացիներին աշխատանքի հիմքով կացության կարգավիճակի տրամադրման համակարգը բարեփոխվում է: Նոր նախագծով առաջարկվում է պարզեցնել օտարերկրացիների աշխատանքի թույլտվության տրամադրման ընթացակարգը: Ներկայացնելով նախագծի մանրամասները՝ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Միգրացիոն ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը նշեց, որ փոփոխություններն ուժի մեջ կմտնեն 2022 թվականի հունվարի 1-ից:
-Ի՞նչն առիթ հանդիսացավ նման նախաձեռնությամբ հանդես գալու և ի՞նչ խնդիր է այն լուծում:
-Օտարերկրացիներին աշխատանքի հիմքով կացության կարգավիճակի տրամադրման համակարգի բարեփոխումների ուղղությամբ աշխատանքը տարվում է արդեն 2 տարի: Այն բավական ծավալուն օրենսդրական և տեխնիկական փոփոխություններ է ենթադրում ու ներկայում այդ փոփոխություններն ընթացքի մեջ են: Ազգային ժողովն այս տարվա ամռանն ընդունեց համապատասխան օրենսդրական փոփոխությունները: Օտարերկրացիների մասին օրենքում, Աշխատանքային օրենսգրքում, Պետական տուրքի մասին օրենքում կատարվել են փոփոխություններ, որոնք ուժի մեջ կմտնեն 2022 թվականի հունվարի 1-ից:  Ենթադրվում է համակարգի ամբողջական թվայնացում և վարչարարության պարզեցում: Սրանք, թերևս, հիմնական փոփոխություններն են:
-Եթե կարելի է մի քանի օրինակով կնշեք, թե գործող ընթացակարգերով ի՞նչ ունենք և հունվարի 1-ից ինչ փոփոխություններ են սպասվում:
-Ներկայում գործընթացն իրականացվում է հետևյալ տրամաբանությամբ: Գործատուն, օտարերկրացի աշխատող ներգրավելու համար, դիմում է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն, ստանում է աշխատանքի թույլտվություն օտարերկրացու համար, այնուհետև օտարերկրացին գալիս է, անձամբ դիմում է ոստիկանություն և ստանում է ժամանակավոր կացության կարգավիճակ: Ըստ էության, մենք ունենք երկու տարբերվող պրոցեսներ, որոնք մեկ շղթայի մաս են: Հիմա ինչ ենք առաջարկում, այս շղթան ամբողջությամբ տեղափոխում ենք թվային հարթակ և սինխրոնիզացնում ենք: Օտարերկրացին այսուհետ ստանալու է մեկ փաստաթուղթ, այն է՝ ժամանակավոր կացության կարգավիճակ՝ աշխատանքի հիմքով: Հարթակում գործատուն լրացնելու է աշխատանքի նկարագիրը, որին համապատասխան, եթե կա Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի աշխատող, ապա աշխատանքի հարցերի լիազոր մարմինն առաջարկելու է գործատուին նրա թեկնածությունը: Եթե գործատուն համաձայնվում է, ապա գործընթացը դրանով ավարտվում է, և աշխատանքի է անցնում ՀՀ քաղաքացին: Եթե չի համաձայնվում ու օտարերկրացին պետք է ներգրավվի, ուրեմն համապատասխան հարթակում լրացվում են օտարերկրացու տվյալները, իրականացվում են բոլոր անհրաժեշտ անվտանգային ստուգումները և դրանից հետո նա կարող է գալ և ստանալ իր ժամանակավոր կացության քարտը աշխատանքի թույլտվության հիմքով:
-Ես ճի՞շտ եմ հասկանում, առաջարկվող փոփոխություններն ուղղված են և՛ գործատուներին, և՛ օտարերկրացիներին, որոնք ցանկանում են աշխատել Հայաստանում:
-Անշուշտ մի մասով բարեփոխումները դյուրացնում են վարչարարությունը, կրճատում են ժամկետները գործատուների համար, մյուս մասով էլ դյուրացվում է վարչարարությունը հենց օտարերկրացիների համար: Ընդհանուր առմամբ և՛ գործատուների, և՛  օտարերկրացիների մասով պետական մարմինների հետ մեկ անգամ շփման անհրաժեշտություն է առաջանալու: Այն է, երբ օտարերկրացին վերջում, դրական որոշման պարագայում գալու է և ստանալու է իր ժամանակավոր կացության քարտը:

YEREVAN, OCTOBER 18, ARMENPRESS. Armenia is changing its system of providing work-based residence status to foreigners. The new draft proposes to facilitate the procedure of granting a work permit to foreigners.
Head of the Migration Service Armen Ghazaryan introduced the draft to ARMENPRESS, stating that the changes will enter into force from January 1, 2022.
-What was the reason for coming up with such an initiative and what problem does it solve?
-It’s already two years the works to reform the system on granting an employment-based residence status to foreigners are underway. It supposes quite large-scale legislative and technical amendments, and at the moment those changes are in process. The Parliament adopted respective legislative amendments this year in summer. Amendments were made to the Law on Foreigners, the Labor Code and the Law on State Fee, which will enter into force on January 1, 2022. Complete digitization of the system and the facilitation of the administration are expected. These are, probably, the main changes.
-Can you, please, mention some examples on what we have by the current procedures and what changes are expected from January 1?
-Currently, the process is being done with the following logic: in order to hire a foreign employee, the employer applies to the Minister of Labor and Social Affairs of Armenia, gets a work permit for a foreigner and then the foreigner comes, personally applies to the Police and gets a temporary residency status. In fact, we have two different processes, which are a part of one chain. So what we propose now? We transfer this full chain to a digital platform and synchronize it. The foreigner will receive one document, that is the temporary residence status through employment. In that platform the employer will fill in the job description, and based on this if there is a citizen employee of the Republic of Armenia, the authorized body of labor affairs will propose his/her candidacy to the employer. And if the employee approves it, the process ends at that point and the citizen of Armenia starts working. If no agreement is reached, and a foreigner needs to be hired, his/her data are filled in the respective platform, all security checks are carried out and after that he/she can come and get his/her temporary residence card based on employment.
-Do I understand right that the proposed changes concern both the employers and the foreigners who wish to work in Armenia?
-Of course, in one part the reforms facilitate the administration, cut the deadlines for the employers, and in the other part the administration is facilitated for foreigners.