«Հայ դյուցազնավեպի քոչարյան պատկերապատումը» խորագրով ցուցահանդեսի շրջանակում կայացել է «Սասունցի Դավիթ» բջջային հավելվածի շնորհանդեսը
«Հայ դյուցազնավեպի քոչարյան պատկերապատումը» խորագրով ցուցահանդեսի
շրջանակում կայացել է «Սասունցի Դավիթ» բջջային հավելվածի շնորհանդեսը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երվանդ Քոչարի թանգարանում բացվել է «Հայ դյուցազնավեպի քոչարյան պատկերապատումը» խորագրով ցուցահանդեսը, որտեղ ներկայացված են Հայաստանի ազգային պատկերասրահի տրամադրած Երվանդ Քոչարի «Սասունցի Դավիթ» էպոսի նկարազարդումների բնօրինակները:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում են ԿԳՄՍ նախարարությունից, մանրամասնելով, որ ցուցահանդեսի շրջանակում տեղի է ունեցել նաև «Սասունցի Դավիթ» ինտելեկտուալ և ժամանցային բջջային հավելվածի շնորհանդեսը, որի թարմացումն ու լրացուցիչ նյութերով համալրումն իրականացվել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ ու «Սասնա տուն» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ։
Ազդարարելով ցուցահանդեսի բացումը՝ Երվանդ Քոչարի թանգարանի տնօրեն Կարինե Քոչարն ընդգծել է, որ ցուցադրությունն իրականացվել է Հայաստանի ազգային պատկերասրահի հետ համագործակցությամբ, և հավելել, որ այս ցուցադրությունը ևս մեկ փորձ է անդրադառնալու հայ ժողովրդի հերոսական անցյալին:
«Մաեստրո Քոչարը գնահատում և արժևորում էր արվեստի զորությունն ազգապահպանման հարցում՝ կարևորելով մշակութային և ազգային ինքնության արժեքների միջսերնդային փոխանցման շարունակականության ապահովումը: 1939 թվականին, երբ նշվում էր էպոսի 1000-ամյա հոբելյանը, և ռուսերենով պատրաստվում էր «Սասունցի Դավիթ» էպոսի ակադեմիական հրատարակությունը, գիրքը ձևավորելու նպատակով հայտարարված մրցույթում Հովսեփ Օրբելու կողմից ընտրվել են Քոչարի աշխատանքները՝ հիմնավորելով, որ Քոչարը մի արվեստագետ է, ում համար արվեստում գաղտնիքներ չկան: Այսօր ցուցադրության են ներկայացված այդ նկարազարդումները, որոնք Քոչարը պատկերել է 7 գրաֆիկական էջերով, կարծես թե վերարտադրելով մեր լեռնաշխարհը հարթաքանդակների տեսքով, որոնց վրա պատկերված են Սասնա դյուցազունների քաջագործությունները»,- նշել է տնօրենը:
Կարինե Քոչարը տեղեկացրել է նաև, որ թանգարանն անցել է ցուցադրությունների կազմակերպման նոր հայեցակարգային ձևաչափի՝ նոր լուծումներով և գաղափարներով, ժամանակակից մեթոդներով՝ ինստալացիաներով այցելուներին փոխանցելու այն հիմնական պատգամներն ու խորհուրդները, որոնք իր գործերում թաքցրել է Քոչարը:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության մշակութային ժառանգության և ժողովրդական արհեստների վարչության պետ Աստղիկ Մարաբյանի խոսքով՝ այս ցուցադրությունը, որն իրականացվել է Հայաստանի ազգային պատկերասրահի և Երվանդ Քոչարի թանգարանի համագործակցությամբ, լավագույն օրինակներից  է, քանի որ գործերի հիմնական մասը ներկայացված է ՀԱՊ-ից: Մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում ցուցադրության ձևաչափը՝ Քոչարի ստեղծագործությունները ներկայացնելով արդի տեխնոլոգիաների միջոցով:
«Նախարարությունը կարևորում է միջմշակութային և մշակույթ-կրթություն կապի ամրապնդումը, ազգային արժեքների, ինքնության սիմվոլների ներկայացումը դպրոցականների և երիտասարդների շրջանում: Այս համատեքստում հատկապես կարևորվում է «Սասունցի Դավիթ» հավելվածի ստեղծումը, որը պատրաստվել է դեռևս տարիներ առաջ և նախարարության աջակցությամբ կատարելագործվում է: Սա հիանալի միջոց է հենց նորագույն տեխնոլոգիաների շնորհիվ, ժամանակակից սերնդի պահանջներին համապատասխան ներկայացնելու մեր մշակույթն ու ժառանգությունը, սեր և հետաքրքրություն սերմանելու երիտասարդների շրջանում»,- եզրափակել է Աստղիկ Մարաբյանը:
«Սասնա տուն» հասարակական կազմակերպության փոխնախագահ Տավրոս Ավագյանի նշմամբ՝ հաշվի առնելով տեղեկատվական տեխնոլոգիաների սրընթաց զարգացումը, ինչպես նաև երիտասարդ սերնդի հետաքրքրությունները՝ «Սասունցի Դավիթ» էպոսի հանրահռչակումն ու տարածումը առավել արդյունավետ դարձնելու նպատակով  2017 թվականին ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ ստեղծվել է «Սասունցի Դավիթ»  ինտելեկտուալ և ժամանցային բջջային հավելվածը, որը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել:
«Հետագայում ստեղծել ենք հավելվածի անգլերեն տարբերակը, ինչպես նաև ավելացրել նոր բաժիններ և խաղեր: Ավելի ուշ հավելվածը, ԿԳՄՍ նախարարության կողմից փորձաքննություն անցնելով և դրական եզրակացություն ստանալով, ընդգրկվել է կրթական համակարգում՝ որպես էպոսի ուսուցման հավելյալ նյութ: Հետևաբար,  հավելվածն ավելի հետաքրքիր դարձնելու համար կարևոր է այն հարստացնել նոր բաղադրիչներով: Այս տարի ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ էպոսի ճանաչելիության բարձրացման նպատակով ստեղծեցինք ևս մեկ ինտելեկտուալ խաղ՝ «Բառախաղ», ինչպես նաև ավելացրեցինք ևս երեք՝ «Գիրք», «Պատկերասրահ» և «Կոմիքս» բաժինները»,- ասել է կազմակերպության փոխնախագահը և ներկայացրել հավելվածը:
Հավելվածը ներբեռնելու համար հարկավոր է բջջային հեռախոսի «Փլեյ մարկետ» («Play Market») կամ «Ափ սթոր» («App Store») դաշտերում որոնել հավելվածը` հայերեն կամ անգլերեն գրելով Սասունցի Դավիթ («Sasunci Davit»):

На выставке «Армянский эпос в изображении Кочара» состоялась презентация мобильного приложения «Давид Сасунский»
На выставке «Армянский эпос в изображении Кочара» состоялась презентация
мобильного приложения «Давид Сасунский»
В музее Ерванда Кочара открылась выставка «Армянский эпос в изображении Кочара», на которой представлены оригиналы иллюстраций Ерванда Кочара к эпосу «Давид Сасунский».
Как передает «Арменпресс», об этом сообщили из Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении. На выставке состоялась презентация мобильного интеллектуального и развлекательного приложения «Давид Сасунский», обновление и пополнение дополнительными материалами которого было осуществлено при содействии Министерства ОНКС Армении, по инициативе общественной организации «Сасна Тун».
Директор Музея Ерванда Кочара Карине Кочар подчеркнула, что экспозиция осуществлена в сотрудничестве с Национальной картинной галереей Армении, и добавила, что эта выставка является еще одним желанием обратиться к героическому прошлому армянского народа.
«Маэстро Кочар высоко ценил силу искусства в деле сохранении нации, непрерывающейся передачи культурных ценностей и национальной идентичности из поколения в поколение. В 1939 году, когда отмечалось 1 000-летие эпоса, было подготовлено академическое издание эпоса «Давид Сасунский» на русском языке. В этой экспозиции представлены иллюстрации, которые Кочар изобразил на 7 графических страницах, как бы воспроизведя наши горы в виде скульптур, изображающих подвиги героев Сасуна», - рассказала Карине Кочар.
Карине Кочар сообщила, что музей перешел в новую концептуальную организацию выставок, с новыми решениями, идеями, современными методами, чтобы доносить до посетителей основные идеи и заветы, которые Кочар скрывал в своих работах.
По словам начальника отдела культурного наследия и народных промыслов Министерства ОНКС Армрнии Астхик Марабян, эта выставка, организованная музеем Ерванда Кочара и Национальной галереей Армении, является лучшим образцом сотрудничества. Формат выставки очень интересен, работы Кочара представлены с использованием современных технологий.
«Министерство делает упор на укрепление межкультурных, культурно-образовательных связей, представление национальных ценностей, символов идентичности среди школьников и молодежи. В этом контексте особенно важно создание приложения «Давид Сасунский», которое было подготовлено много лет назад и доработано при содействии министерства. Это отличный способ представить нашу культуру и наследие в соответствии с требованиями современного поколения, путем применения новейших технологий привить и любовь и интерес», - заключила Астхик Марабян.
По словам Тавроса Авагяна, вице-президента общественной организации «Сасна тун», учитывая стремительное развитие информационных технологий, а также интересы подрастающего поколения, для популяризации эпоса «Сасунци Давид» в 2017 году при содействии министерства было создано интеллектуальное и развлекательное мобильное приложение «Сасунци Давид», вызвавшее большой интерес.
«Позже мы создали и англоязычную версию приложения, добавили новые разделы и игры. Это приложение, после положительного заключения министерства, было включено в программу обучения как дополнительный материал для преподавания эпоса. В этом году, опять-таки при содействии министерства, для повышения знаний об эпосе, мы создали еще одну интеллектуальную игру - «Игра в слова», добавили три раздела: «Книга», «Галерея» и «Комикс», - рассказал Таврос Авагян.
Для скачивания приложения, необходимо найти его в «Play Market» или «App Store» мобильного телефона, написав «Сасунци Давид» «Sasunci Davit» на армянском или на английском языке.