ՀՀ նախագահը և Սինգապուրի վարչապետն անդրադարձել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին
ՀՀ նախագահը և Սինգապուրի վարչապետն անդրադարձել են երկկողմ
հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սինգապուրում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը զրույց է ունեցել Սինգապուրի վարչապետ Լի Սյեն Լունի հետ: Նրանք անդրադարձել են հայ-սինգապուրյան հարաբերությունների ներկա մակարդակին և դրանց զարգացման հեռանկարներին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից, Հայաստանի նախագահը Սինգապուրի վարչապետին տեղեկություններ է հաղորդել նախօրեին Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին Ադրբեջանի սադրիչ և ագրեսիվ գործողությունների վերաբերյալ:
«Նախագահ Սարգսյանն ու վարչապետ Լի Սյեն Լունը խոսել են մի շարք ոլորտներում երկկողմ համագործակցության զարգացման մասին: Նշվել է, որ գործակցության մեծ ներուժ կա հատկապես բարձր տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության, գիտության և կրթության ոլորտներում: Նախագահ Սարգսյանի դիտարկմամբ՝ Սինգապուրի զարգացման ուղին լավ օրինակ է Հայաստանի համար և մի շարք բնագավառներում սինգապուրյան փորձը կարող է օգտակար լինել մեր երկրի համար»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ անդրադառնալով ժամանակակից արագ փոփոխվող աշխարհում փոքր երկրների զարգացման հնարավորություններին՝ զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ նոր իրողություններում փոքր և խելացի երկրները զարգացման և հաջողակ լինելու մեծ հնարավորություններ ունեն:

Президент Армении и премьер-министр Сингапура обсудили двусторонние отношения
Находящийся в Сингапуре президент Республики Армения Армен Саркисян побеседовал с премьер-министром Сингапура Ли Сянь Луном.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, собеседники коснулись текущего уровня армяно-сингапурских отношений и перспектив их развития.
Президент Армении проинформировал премьер-министра Сингапура о вчерашних провокационно-агрессивных действиях Азербайджана на границе между Арменией и Азербайджаном.
Президент Саркисян и премьер-министр Ли Сянь Лун поговорили о развитии двустороннего сотрудничества по ряду направлений. Было отмечено, что есть большой потенциал для сотрудничества, особенно в сферах высоких технологий, искусственного интеллекта, науки и образования. По словам президента Саркисяна, путь развития Сингапура является хорошим примером для Армении, а сингапурский опыт в ряде сфер может быть полезен для нашей страны.
Говоря о возможностях развития малых стран в современном быстро меняющемся мире, собеседники сошлись во мнении, что в новых реалиях маленькие и умные страны имеют большие возможности для развития и успеха.