ՀՀ նախագահը և Սինգապուրի վարչապետն անդրադարձել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին
ՀՀ նախագահը և Սինգապուրի վարչապետն անդրադարձել են երկկողմ
հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սինգապուրում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը զրույց է ունեցել Սինգապուրի վարչապետ Լի Սյեն Լունի հետ: Նրանք անդրադարձել են հայ-սինգապուրյան հարաբերությունների ներկա մակարդակին և դրանց զարգացման հեռանկարներին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից, Հայաստանի նախագահը Սինգապուրի վարչապետին տեղեկություններ է հաղորդել նախօրեին Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին Ադրբեջանի սադրիչ և ագրեսիվ գործողությունների վերաբերյալ:
«Նախագահ Սարգսյանն ու վարչապետ Լի Սյեն Լունը խոսել են մի շարք ոլորտներում երկկողմ համագործակցության զարգացման մասին: Նշվել է, որ գործակցության մեծ ներուժ կա հատկապես բարձր տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության, գիտության և կրթության ոլորտներում: Նախագահ Սարգսյանի դիտարկմամբ՝ Սինգապուրի զարգացման ուղին լավ օրինակ է Հայաստանի համար և մի շարք բնագավառներում սինգապուրյան փորձը կարող է օգտակար լինել մեր երկրի համար»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ անդրադառնալով ժամանակակից արագ փոփոխվող աշխարհում փոքր երկրների զարգացման հնարավորություններին՝ զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ նոր իրողություններում փոքր և խելացի երկրները զարգացման և հաջողակ լինելու մեծ հնարավորություններ ունեն:

Armenian President, Prime Minister of Singapore discuss prospects of the development of bilateral relations
YEREVAN, NOVEMBER 17, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian, who is in Singapore, had a conversation with Prime Minister of Singapore Lee Hsien Loong. They referred to the current level of the relations between Armenia and Singapore and the development prospects of those relations.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the President’s Office, the President of Armenia presented information to the Prime Minister of Singapore about yesterday’s provocative and aggressive actions of Azerbaijan on the Armenian-Azerbaijani border.
"President Sarkissian and Prime Minister Lee Hsien Loong spoke about the development of bilateral cooperation in a number of areas. It was noted that there is a great potential for cooperation, especially in the fields of high technology, artificial intelligence, science and education. According to President Sarkissian, the development path of Singapore is a good example for Armenia and the Singaporean experience in a number of spheres can be useful for our country”, reads the statement.
Referring to the development opportunities of small countries in the modern rapidly changing world, the interlocutors agreed that in the new realities, small and smart countries have great opportunities for development and success.