Ղրղզստանում խափանել են իշխանությունը բռնությամբ վերցնելու փորձը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղրղզստանի ազգային անվտանգության պետական կոմիտեն (ԱԱՊԿ) հայտարարել Է պետական հեղաշրջման փորձը կանխելու մասին, տեղակացնում Է «Արմենպրես»-ը: «ԱԱՊԿ-ի եւ ՆԳ նախարարության կողմից անցկացված աշխատանքի ընթացքում, որն իրականացվել Է առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների անվտանգության ապահովման ուղղությամբ, տվյալներ են ստացվել մի խումբ անձանց մասին, որոնք պլանավորել Էին անմիջապես ընտրություններից հետո սադրանքներ կազմակերպել երկրի հասարակական-քաղաքական իրադրությունը ապակայունացնելու համար, որին հաջորդելու Էր իշխանության բռնի զավթումը»,-ասել Է մամուլի ծառայության ներկայացուցիչը:
Նրա խոսքով՝ այդ խմբի ղեկավարները խորհրդարանի պատգամավորներ են եւ նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաներ: Նրանք պլանավորել Էին Բիշքեկում բողոքի զանգվածային ակցիաներ կազմակերպել եւ ակնկալում Էին ընտրություններում հաղթանակ տանող քաղաքական ուժերի աջակցությունը: Դրա համար խումբը հավաքել Էր ագրեսիվորեն տրամադրված մոտավորապես հազար երիտասարդների: «Անցկացվել են սիստեմատիկ հանդիպումներ, որոնք ուղղված են եղել իրենց գաղափարախոսական մշակմանը պետական կառույցների դեմ, քննարկվել են զանգվածային անկարգություններ սադրելու պլաններ, որոնք հետագայում տանելու Էին իշխանության բռնի զավթման»,-հայտարարել են ԱԱՊԿ-ում:
Խմբի ակտիվ մասնակիցների բնակության վայրերում եւ նրանց կողմից վարձակալած գրասենյակում անցկացվել են խուզարկությոններ, որոնց ժամանակ հատուկ ծառայությունների աշխատակիցները հայտնաբերել են փաստաթղթային նյութեր, որոնք հաստատել են հանցագործության նախապատրաստումը, ինչպես նաեւ հրաձգային զենք, զինամթերք եւ թմրանյութեր: Արդյունքում ձերբակալել են խմբի առավել ակտիվ 15 անդամների: Ղրղզստանում խորհրդարանի ընտրություններն անցկացվել են 2020 թվականի հոկտեմբերին: Դրանից հետո երկրում սկսվել են զանգվածային անկարություններ. արդյունքում ԿԸՀ-ն չեղարկել Է քվեարկության արդյունքները, իսկ նախագահ Սոորոնբայ Ժեենբեկովը հարկադրված Է եղել պաշտոնաթող լինել: Պատգամավորներ ընտրելու նոր փորձը նշանակված Է նոյեմբերի 28-ին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Киргизии пресекли попытку насильственного захвата власти
Госкомитет национальной безопасности Киргизии заявил о предотвращении попытки государственного переворота, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"В ходе проводимой ГКНБ и МВД работы по обеспечению безопасности предстоящих парламентских выборов были получены данные о группе лиц, планирующих организацию провокаций для дестабилизации общественно-политической обстановки в стране сразу после выборов с последующим насильственным захватом власти", — сказал представитель пресс-службы.
По его словам, руководили этой группой депутаты парламента и бывшие высокопоставленные чиновники. Они планировали организовать в Бишкеке массовые акции протеста и рассчитывали на поддержку проигравших выборы политических сил. Для этого группа набрала примерно тысячу агрессивно настроенных молодых людей.
"Проводились систематические встречи, направленные на их идеологическую обработку против государственных структур, обсуждались планы по провокации массовых беспорядков, с дальнейшим подталкиванием на насильственный захват власти", — заявили в ГКНБ.
По месту жительства активных участников группы и в арендуемом ими офисе прошли обыски, во время которых сотрудники спеслужб обнаружили документальные материалы, подтверждающие подготовку к преступлению, а также огнестрельное оружие, боеприпасы и наркотики.
В результате 15 наиболее активных членов группы задержали.
Выборы в парламент Киргизии прошли в октябре 2020 года. После них в стране вспыхнули массовые беспорядки, в результате ЦИК отменил результаты голосования, а президент Сооронбай Жээнбеков был вынужден уйти в отставку. Новая попытка избрать депутатов назначена на 28 ноября.