«Հայրենադարձության շաբաթ» միջոցառումների շարքը կներառի 5 լեզվով առցանց և անցանց միջոցառումներ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը դեկտեմբերի 13-19-ը կանցկացնի Հայրենադարձության շաբաթ: Յոթնօրյա միջոցառումների շարքը նախատեսված է այն սփյուռքահայերի համար, որոնք ցանկանում են իրենց կյանքը շարունակել Հայաստանում, մտածում են հայրենադարձության մասին կամ պարզապես տեղեկացված չեն հայրենիք վերադարձի հնարավորությունների վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակից։
Ըստ աղբյուրի՝ Շաբաթն անցկացվելու է առաջին անգամ և բաղակացած է լինելոի առցանց և անցանց միջոցառումներից, հայրենադարձների դեռևս չպատմված լուսանկարչական և տեսապատմություններից:
«Արևմտահայերեն ուղիղ միացումը դեկտեմբերի 13-ին կանդրադանա Միջին Արևելքի հայ համայնքների իրավիճակին՝ Լիբանանից, Սիրիայից և Քուվեյթից  հայրենադարձների հետ քննարկման ձևաչափով:
Դեկտեմբերի 14-ին իսպաներեն ուղիղ միացմամբ արգենտինահայ և ուրուգվահայ հայրենադարձները կխոսեն Հայաստանում մասնագիտական աճի հնարավորությունների մասին:
Դեկտեմբերի 15-ին Ֆրանսիայից և Բելգիայից հայրենադարձները ֆրանսերենով կպատմեն Հայաստանի կենսակերպի և ապրելաոճի մասին:
Դեկտեմբերի 16-ին ռուսաստանահայ հայրենադարձները ռուսերենով կպատմեն անհատական և ընտանեկան հայրենադարձության խնդիրների ու դրանց հաղթահարման հնարավորությունների մասին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ դեկտեմբերի 17-ին հայրենադարձ երիտասարդները ՀԲԸՄ հայաստանյան գրասենյակում կմասնակցեն կապերի հաստատման և ծանոթությունների ընդլայնման միջոցառման:
Նշվում է, որ դեկտեմբերի 18-ին ԱՄՆ-ից, Կանադայից և Գերմանիայից Հայաստան ժամանած և այստեղից հեռավար աշխատանք իրականցնող մասնագետներն անգլերեն կներկայացնեն Հայաստանից աշխարհի համար հեռավար աշխատանքի հնարավորություններն ու առավելությունները:
Դեկտեմբերի 19-ին շաբաթը կեզրափակվի հայրենադարձ ընտանիքների երեխաների մասնակցությամբ ամանորյա միջոցառմամբ:
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակից հայտնում են, որ «Հայրենադարձության շաբաթ»-ի  բոլոր միջոցառումների մասին նորությունները հասանելի կլինեն https://bit.ly/3rFdx4r հղմամբ:

В рамках Недели репатриации пройдут онлайн и оффлайн мероприятия на 5 языках
С 13 по 19 декабря Офис главного уполномоченного по делам диаспоры Армении впервые организует Неделю репатриации. Ежедневные мероприятия на протяжении недели будут проводиться для армян диаспоры, которые желают продолжить свою жизнь в Армении, кто думает о репатриации или просто не знает о возможностях возвращения на родину.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры, в Неделю войдут онлайн и оффлайн мероприятия и будут опубликованы новые фото и видео истории репатриантов.
13 декабря прямой эфир на западноармянском языке пройдет в формате обсуждения с репатриантами из Ливана, Сирии и Кувейта и коснется ситуации армянских общин Среднего Востока.
14 декабря в прямом эфире на испанском языке армянские репатрианты из Аргентины и Уругвая поговорят о возможностях профессионального роста в Армении.
15 декабря репатрианты из Франции и Бельгии на французском языке расскажут о качестве и образе жизни Армении.
16 декабря российские репатрианты-армяне на русском языке расскажут о проблемах индивидуальной и семейной репатриации и возможностях их преодоления.
17 декабря в ереванском AGBU молодые репатрианты встретятся за бокалом вина, чтобы познакомиться и узнать о новых проектах, действующих в Армении.
18 декабря прибывшие в Армению из США, Канады и Германии специалисты и работающие дистанционно, представят на английском языке возможности и преимущества онлайн- работы из Армении.