Հիմնական անելիքը պետականության և պետական ինստիտուտների զարգացումն է. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է որոշ ուժերի կողմից իշխանությանն ուղղվող մեղադրանքներին, միևնույն ժամանակ ընդգծել, որ առանցքային խնդիրը պետականության եւ պետական ինստիտուտների կայացվածության ցածր մակարդակն է, իսկ հիմնական անելիքը պետականության և պետական ինստիտուտների զարգացումն է:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ վարչապետը մասնավորապես գրել է. «Ոմանց կողմից գեներացվող «դավաճան իշխանության» ռիտորիկան ամենեւին էլ կորսված հայրենիքի ցավի ձայնարկումը չէ: Դա շատ լրջորեն մտածված եւ երկա՜ր տարիներ նախապատրաստված հիբրիդային պատերազմի դրվագ է:
2018 թվականին վարչապետի կարգավիճակում չէի էլ հասցրել կարդալ ԼՂ հարցի կարգավորման բանակցային թղթերը, այդ նույն ուժերը փսփսում էին, թե մեր իշխանությունը պատրաստվում է հանձնել հողերը: Այդ միտքը կամաց-կամաց, քայլ առ քայլ, ականջ առ ականջ շրջանառության մեջ էր դրվում:
Նպատակը մեկն էր, որ եթե/երբ գա Արցախի ու Հայաստանի շահերը զենքով պաշտպանելու ժամանակը՝ արժանահավատ հնչի միտքը, թե կռիվն ու պայքարն անիմաստ են, ամեն ինչ վերեւներում պայմանավորված է, «հողերը հանձնած են» եւ այս թեզերի միջոցով երկրի դիմադրողականությունը, զինվորի մոտիվացիան ու կամքը կոտրվի: Իսկ մինչ հնարավոր պատերազմը՝ թուլանա երկրի դիրքը բանակցային սեղանի շուրջ»:
Ըստ Փաշինյանի՝ նման կոմբինացիաներն իհարկե կառուցվում են դրսի եւ ներսի ուժերի սերտ համագործակցությամբ, եւ ներսում նմանատիպ խոսույթները ձեւավորողները շատ հաճախ չեն էլ կռահում ինչին են մասնակցում, որովհետեւ ամենը մատուցվում է բարձր «հայրենասիրական» սոուսով:
«Բայց վերնախավային նեղ շրջանակը չի կարող չիմանալ սեփական առաքելությունը, որ հիմնված է արտաքին ուժերի հետ փոխշահավետ համագործակցության վրա: Արտաքին ուժերը՝ տարածքներ, ներքին ուժերը՝ իշխանություն: 2020-2021 թվականներին առաջին մասը ստացվեց, երկրորդ մասը՝ ոչ: Բայց ինչպես տեսնում եք, ներքին «հայրենասերները» չեն հանդարտվում, որովհետեւ նրանց արտաքին գործընկերները առաքելությունը ավարտված չեն համարում»,-նշել է Փաշինյանը:
Նա այդտեղ տեղին է համարել քննադատությունը կառավարության եւ պետական մարմինների հասցեին: «Իսկ ինչու՞ չեք կանխում. իհարկե, կան տասնյակ գործոններ, դրանցից առանցքայինը պետական ինստիտուտների կայացվածության աստիճանն է:
Այս է պատճառը, որ համարում եմ, որ մեր առանցքային խնդիրը պետականության եւ պետական ինստիտուտների կայացվածության ցածր մակարդակն է, եւ հիմնական անելիքը պետականության եւ պետական ինստիտուտների զարգացումը, որ մեր ապագայի միակ երաշխիքն է իմ խորին համոզմամբ»,-եզրափակել է վարչապետը:

Our main activity should be development of statehood and state institutions – Pashinyan
YEREVAN, DECEMBER 11, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan referred to the accusations addressed at the government by some forces, at the same time emphasizing that the key issue is the low level of accomplishment of statehood and state institutions, and the main thing to do is the development of statehood and state institutions.
ARMENPRESS reports the PM particularly wrote, “The rhetoric of the "traitorous government" generated by some forces is not at all the voice the pain of the lost homeland. This is an episode of a hybrid war seriously thought out and prepared for many years.
In 2018, as Prime Minister, I had not yet managed to read the negotiation papers on the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, the same forces were whispering that our government was going to surrender the lands. The idea was slowly, step by step, circulating from ear to ear.
The goal was that if / when the time comes to defend the interests of Artsakh and Armenia with weapons, the idea that war and struggle are meaningless, everything is decided at the top, "the lands have been surrendered" seemed to be trustworthy by which the country's resistance, soldier motivation and will would be broken. And before the possible war, the country's position at the negotiating table would weaken."
According to Pashinyan, such combinations are, of course, built in close cooperation between outside and inside forces, and those who generate this rhetoric inside often do not even guess what they are participating in, because everything is served with a high "patriotic" sauce.
“But the narrow circle of the elite cannot but know its own mission, which is based on mutually beneficial cooperation with external forces. External forces - territories, internal forces - power. In 2020-2021, the first part was a success, the second part was not. But as you can see, the internal "patriots" do not calm down because their foreign partners do not consider the mission over”, Pashinyan said.
He considered the criticism addressed to the government and state bodies appropriate. "And why do not you prevent? Of course, there are dozens of factors, the key of which is the degree of maturity of state institutions.
"This is the reason I believe that our key issue is the low level of accomplishment of statehood and state institutions, and the main thing to do is the accomplishment of statehood and state institutions, which I deeply believe is only guarantee for our future," the Prime Minister concluded.