Չինաստանում արհեստական ինտելեկտն ստանձնել է դատախազի պարտականությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արհեստական ինտելեկտը Շանհայի շրջանային ժողովրդական դատախազություններց մեկում առաջին անգամ դարձել Է մեղադրական եզրակացության տեքստի կազմող, որը պետք Է դատարանում առաջադրվի հանցագործին: Ինչպես դեկտեմբերի 27-ին հաղորդում Է South China Morning Post թերթը, արհեստական ինտելեկտը դատախազական ունակություններ Է ստացել ավելի քան 17 հազար գործ ուսումնասիրելուց հետո, որոնք Շանհայի դատարաններում քննվել են 2015-ից մինչեւ 2020 թվականը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Թվային դատախազը» մեղադարանքները կայացնում Է 97 տոկոս ճշերտությամբ՝ հիմնվելով բնորոշ գծերի վրա, որոնք նա հայտնաբերում Է կոնկրետ քրեական գործերի դատական փաստաթղթերում:
Թերթի տվյալներով՝ «թվային դատախազը» սկզբնական շրջանում կարող Է մեղադրանքներ առաջադրել Շանհայում առավել տարածված ութ հանցագոցրծությունների վերաբերյալ, ինչպիսիք են վարկային քարտերով խարդախությունը, մոլեխաղերի կազմակերպումը, վտանգավոր վարումը, դիտավորյալ վնասվածքներ հասցելը, իշխանությունների ներկայացուցիչների համար խոչընդոտների ստեղծումը ծառայողական պարտականնությունների կատարման ընթացքում, գողությունը, խարդախությունը:
Գիտնականները համոզված են, որ ապագայում արհեստական ինտելեկտը կկարողանա մեղադրանքներ կայացնել նաեւ ավելի աղմահարույց գործերով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: в Китае искусственный интеллект взял на себя функции прокурора
Искусственный интеллект (ИИ) в одной из районных народных прокуратур в Шанхае впервые стал составителем текста обвинительного заключения, которое будет предъявлено преступнику в суде, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как сообщает в понедельник газета South China Morning Post, ИИ получил прокурорские навыки после изучения более 17 тыс. дел, рассмотренных в судах Шанхая с 2015 по 2020 год. Обвинения "цифровой прокурор" выносит с точностью в 97%, основываясь на одной тысяче "характерных черт", которые он выявляет в судебных документах по конкретным уголовным делам.
По данным газеты, "цифровой прокурор" на первых порах способен выдвигать обвинения по восьми наиболее распространенным в Шанхае преступлениям, таким как мошенничество с кредитными картами, организация азартных игр, опасное вождение, умышленное нанесение травм, создание препятствий представителям властей в выполнении служебных обязанностей, воровство, мошенничество. Ученые уверены, что в будущем ИИ сможет выносить обвинения и по более резонансным преступлениям.