Որոշ հանցագործներին հերոսացնելու Ադրբեջանի գործելաոճը հակահայկական ատելություն է հրահրում այդ երկրում. CNN Greece
Որոշ հանցագործներին հերոսացնելու Ադրբեջանի գործելաոճը հակահայկական
ատելություն է հրահրում այդ երկրում. CNN Greece
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: CNN.gr (CNN Հունաստան) կայքում լույս է տեսել հունահայ համայնքի ներկայացուցիչ Արաքսի Ապելիան Քոլանյանի հոդվածը 1990 թ․ Բաքվում հայերի ջարդերի մասին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, հոդվածը, որը վերնագրված է «Հանցագործների հերոսացումը ծնում է նոր հանցագործներ», ներկայացվում է 1990 թ․ տեղի ունեցած Բաքվում հայերի կոտորածների և դրան հաջորդած խորհրդային զորքերի մուտքն Ադրբեջան, և դիտարկում այն ամբողջական համատեքստում։ Հոդվածի հեղինակը նկատում է, որ տարեցտարի Ադրբեջանի քարոզչությունը ներկայացնում է հունվարյան դեպքերը` սկսելով խորհրդային զորքերի Բաքու մտնելուց հետո, որն էլ բացատրվում է իբրեւ թե անկախության դեմ պայքարող ժողովրդին ճնշելու միջոց։ Նա նաև զգուշացնում է այս քարոզչության երկարաժամկետ վտանգները։ Հունաստանում Հայաստանի դեսպանությունը ներկայացնում է հոդվածի հայերեն թարգմանությունը։
«Հանցագործների հերոսացումը ծնում է նոր հանցագործներ»
Հունվարի 19-ը հայերի համար ևս մեկ ցավալի և տխուր տարեդարձ է, քանի որ լրանում է ադրբեջանցիների կողմից Խորհրդային Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում բնակվող հայերի դեմ իրականացված զանգվածային սպանդի և վայրագությունների 32-րդ տարելիցը: Ըստ Human Rights Watch կազմակերպության, 1990 թվականի հունվարի 12-ից սկսած ու յոթ օր շարունակ հայ խաղաղ բնակիչներն ենթարկվել են բռնությունների, խոշտանգումների: Ավելի քան հարյուր մարդ սպանվել է ու ավելի քան 2000 հայկական տուն թալանվել և հրկիզվել է: Ավելին, Human Rights Watch կազմակերպության համապատասխան զեկույցում, որը ստորագրել է Ռոբերտ Քուշենը, նշվում է հետևյալը. «Գործողություններն ամբողջությամբ կամ միգուցե ամենևին էլ ինքնաբուխ չեն եղել, քանի որ հարձակվողներն ունեցել են հայերի ցուցակներ, ինչպես նաև նրանց հասցեները»։ Սպանդը տևել է մեկ շաբաթ` նախքան խորհրդային ուժերը վերջապես քաղաք մուտք գործեցին՝ կարգուկանոն հաստատելու համար: Այդ ժամանակ Բաքվում արդեն գրեթե հայ չէր մնացել, իսկ Ադրբեջանում խորհրդային վարչակարգը գտնվում էր անմիջական սպառնալիքի ներքո:
Միջազգային հանրությունը դատապարտել է հայ խաղաղ բնակչության նկատմամբ իրագործված բռնությունները: Եվրախորհրդարանի բանաձևում արձանագրվում է հետևյալը.
«Նկատի ունենալով ադրբեջանցիների կողմից հակահայկական գործողությունների վերսկսումը, Եվրոխորհրդարանը գնահատում է, որ կան բազմաթիվ զոհեր ու այդ զոհերից ոմանք նույնիսկ մահացել են չափազանց սարսափելի պայմաններում»: Եվրոխորհրդարանը կոչով դիմել էր Եվրահանձնաժողովին և Եվրոպական Խորհրդին. «քայլեր ձեռնարկել և դիմել խորհրդային պատկան մարմիններին` Ադրբեջանում բնակվող հայերի անվտանգությունը գործնականում ապահովելու նպատակով՝ համապատասխան ուժեր ուղարկել այնտեղ՝ միջամտելու նպատակով»:
1990 թվականի սեպտեմբերի 27-ին «New York Review of Books»-ում հրապարակված և 133 աշխարհահռչակ մտավորականների կողմից ստորագրված «Խորհրդային Միությունում Հայերի նկատմամբ իրականացված բռնությունների և սպանդի» վերաբերյալ բաց նամակում ասվում է հետևյալը.
«1988 թվականի Սումգայիթի սպանդին հաջորդեց 1988 թվականի նոյեմբերի Կիրովաբադի և Բաքվի սպանդը, իսկ 1990 թվականի սկզբից` Բաքվում ու Ադրբեջանի այլ շրջաններում շարունակվեց հայերի նկատմամբ սպանդը։ Այն փաստը, որ սպանդը կրկնվել է նույն մեթոդաբանությամբ, մտածելու տեղ է տալիս, որ այդ ողբերգական իրադարձությունները դժբախտ դեպքեր կամ ինքնաբուխ բռնկումներ չեն։ Ընդհակառակը, մենք պետք է ընդունենք, որ հայ փոքրամասնության դեմ ուղղված հանցագործությունները կրում են համակարգված բնույթ, եթե ոչ Խորհրդային Ադրբեջանի պաշտոնական քաղաքականություն»։
Նոբելյան մրցանակակիր Անդրեյ Սախարովը «Նյու Յորք Թայմս»-ին հայտարարել է հետևյալը.
«Այս սպանդն իրական ոչնչացման վտանգ է ներկայացնում՝ ինչպես Ադրբեջանում հայկական համայնքի, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղում հայերի համար, որոնք կազմում են տեղի բնակչության 80%-ը»։
Սպանդի ողբերգական արդյունքը` Բաքվի հայկական համայնքի ամբողջական էթնիկական զտումն էր, որտեղ մինչև 1988 թվականը բնակվում էր մոտ երեք հարյուր հազար հայ։
Այդ իրադարձությունները երբեք չեն դատապարտվել Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից, ոչ էլ նույնիսկ հետագայում հետաքննվել` մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու համար: Ադրբեջանական քարոզչությունը երկար տարիներ նկարագրում է 1990 թվականի հունվարի իրադարձությունները՝ սկսած խորհրդային զորքերի Բաքու մուտքից, այնպես, որը կարող է տպավորություն ստեղծի, թե դա անկախության համար պայքարող ժողովրդի նկատմամբ զսպման գործողություն էր։ Ոչ մի խոսք չկա հայերի նկատմամբ իրականացված սպանդի ու էթնիկական ամբողջական զտումների մասին։ Բաքվի իշխանությունների կողմից կազմակերպվող պաշտոնական քարոզչական միջոցառումների ժամանակ որևէ անդրադարձ չի արվում հալածանքների զոհ դարձած հայերին։ Ամենասարսափելին այն է, որ ադրբեջանցիները ներկայացվում են որպես խորհրդային ուժերի զոհեր և հիշատակվում` որպես «հանուն անկախության ընկած հերոսներ», իսկ իրականում նրանց մեջ եղել են հանցագործներ, որոնք խորհրդային զորքերի հետ բախումներից մի քանի օր առաջ վայրագություններ էին իրագործում հայերի նկատմամբ։
Ադրբեջանական քարոզչությունը ներկայացնում է «արյունոտ հունվարը»` որպես Ադրբեջանի անկախության համար մղվող պայքարի մաս` լռելով սակայն, մի շատ անհարմար ճշմարտության մասին՝ ամբողջ Խորհրդային Միությունում՝ 1991 թվականի մարտի 17-ի` ԽՍՀՄ-ի պահպանման վերաբերյալ անցկացված հանրաքվեի մասին։ Դեպի անկախություն ձգտող խորհրդային հանրապետությունները՝ Հայաստանը, Վրաստանը, Լատվիան, Լիտվան, Էստոնիան, Մոլդովան, ինչպես նաև նախկին Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզը հրաժարվեցին մասնակցել հանրաքվեին: Ընդհակառակն, Ադրբեջանի ժողովուրդը. որն իբր «պայքարում էր իր անկախության համար» մասնակցեց հանրաքվեին, որի 93%-ից ավելին կողմ արտահայտվեց ԽՍՀՄ-ի պահպանմանը։ Այսինքն, այժմ խոսքը գնում է պատմության հերթական խեղաթյուրման մասին` իր ամենագռեհիկ արտահայտությամբ:
Որոշ հանցագործներին հերոսացնելու Ադրբեջանի գործելաոճը հակահայկական ատելություն է հրահրում այդ երկրում, առաջացնում է նոր զոհեր և նոր ողբերգություններ։ Այդ դիրքորոշումը ոչ մի կերպ չի նպաստում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության երկարաժամկետ կարգավորմանը։

Героизация преступников порождает новых преступников: статья CNN Greece о резне армян в Баку
На сайте CNN.gr (CNN Greece) опубликована статья представителя армянской общины Греции Аракси Апелян Коланян о резне армян в Баку в 1990 году.
Как сообщает Арменпресс, статья под названием «Героизация преступников порождает новых преступников» представлена резня армян в Баку в 1990 году и последующее введение советских войск в Азербайджан. Автор статьи отмечает, что год за годом азербайджанская пропаганда представляет январские события, начиная с ввода советских войск в Баку, что объясняется как средство подавления народа, борющегося за независимость. Она предупреждает о долгосрочных опасностях этой пропаганды.
Ниже приводим перевод статьи:
«19 января – еще одна печальная годовщина для армян, так как исполняется 32 года со времени резни и зверств, совершенных азербайджанцами против армян в Баку, столице тогда еще советского Азербайджана.
По данным Human Rights Watch, с 12 января 1990 года в течение семи дней мирные армяне подвергались избиениям, пыткам, более 100 человек были убиты, более 2000 армянских домов были разграблены и подожжены. На самом деле, в соответствующем докладе организации, подписанном Робертом Кушеном, говорится, что «действия были не полностью или, возможно, вовсе не спонтанными, поскольку у нападавших были списки армян, а также их адреса». Резня продолжалась неделю, прежде чем советские войска наконец вошли в город для наведения порядка, когда в Баку почти не осталось армян, а советский режим в Азербайджане оказался под непосредственной угрозой.
Насилие в отношении мирных армян было осуждено международным сообществом. В резолюции Европарламента говорится: «Принимая во внимание возобновление антиармянских действий азербайджанцев, Европарламент отмечает, что есть много жертв, и некоторые из этих жертв умерли в крайне ужасающих условиях». Европарламент обратился в Европейскую комиссию и Европейский совет с призывом «принять меры по обращению в соответствующие советские органы для обеспечения практической безопасности проживающих в Азербайджане армян, направив туда соответствующие силы для вмешательства».
В открытом письме под названием «О насилии и массовых убийствах армян в Советском Союзе», подписанном 133 всемирно известными интеллектуалами и опубликованном в New York Review of Books 27 сентября 1990 г., говорится:
«За Сумгаитской резней 1988 года последовала резня в Кировабаде и Баку в ноябре 1988 г., а с начала 1990 г. продолжалась резня армян в Баку и других районах Азербайджана. Тот факт, что массовые убийства повторялись теми же методами, заставляет нас думать, что эти трагические события не являются несчастными случаями или стихийными вспышками. Наоборот, мы должны признать, что преступления против армянского меньшинства являются систематической практикой, если не официальной политикой Советского Азербайджана».
Нобелевский лауреат Андрей Сахаров сказал New York Times: «Эти массовые убийства представляют реальную угрозу уничтожения армянской общины в Азербайджане и армян в Нагорном Карабахе, которые составляют 80% местного населения».
Болезненным результатом резни стала полная этническая чистка армянской общины Баку, где до 1988 года проживало около 300 тысяч армян. Эти факты так и не были осуждены азербайджанскими властями и даже не расследовались впоследствии для привлечения виновных к ответственности.
Азербайджанская пропаганда годами описывает события января 1990 года, начиная с ввода советских войск в Баку, чтобы создать впечатление, что это был акт репрессий против народа, борющегося за свою независимость. О массовых убийствах и полной этнической чистке армян речи не идет. В официальных пропагандистских мероприятиях, организуемых бакинскими властями, не упоминаются армяне - жертвы преследований. Хуже всего то, что азербайджанцы предстают жертвами советских войск и именуются «героями, павшими за независимость», а на деле среди них были преступники, которые за несколько дней до столкновений с советскими войсками зверствовали против армян.
Азербайджанская пропаганда преподносит «кровавый январь» как часть борьбы за независимость Азербайджана. Однако за ней скрывается очень неудобная правда.
17 марта 1991 года на всей территории Советского Союза состоялся референдум о сохранении СССР, и добивавшиеся своей независимости Армения, Грузия, Латвия, Литва Молдавия, а также бывшая Нагорно-Карабахская автономная область отказались от участия в референдуме. Наоборот, в референдуме участвовал народ Азербайджана, который якобы «боролся за свою независимость», и более 93% из них высказались за сохранение СССР. Это, стало быть, очередная фальсификация истории в самом вульгарном ее выражении.
Азербайджанская практика прославления некоторых преступников разжигает антиармянскую ненависть в этой стране, приводя к новым жертвам и новым трагедиям. Такое отношение никоим образом не способствует долгосрочному урегулированию нагорно-карабахского конфликта».