Սլովակիայի ԱԳՆ-ն պատասխանել է երկրում ՆԱՏՕ-ի զորքերի հնարավոր տեղակայման հարցին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ն դիտարկում է Սլովակիա ռազմական կոնտինգենտ ուղարկելու հնարավորությունը՝ որպես արձագանք Ուկրաինայի հետ կապված իրավիճակին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես հայտնում է «ՌԻԱ Նովստի»-ն, այս մասին հունվարի 27-ին ասել է Սլովակիայի ԱԳ նախարար Իվան Կորչոկը՝ մեկնաբանելով Sky News-ի տեղեկատվությունը, որ դաշինքի 1000 զինծառայող կարող է տեղակայել արևելյան հատվածում, այդ թվում՝ Սլովակիայում։
Հունվարի 27-ին  ամերիկյան Sky News հեռուստաալիքը հայտնել է, որ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրները դիտարկում են Ռումինիայում, Բուլղարիայում, Հունգարիայում և Սլովակիայում հազար հոգուց բաղկացած նոր մարտական ստորաբաժանումներ ստեղծելու հնարավորությունը։ Նշվում է, որ նոր ստորաբաժանումները նման կլինեն Բալթյան երկրներում և Լեհաստանում առկա ստորաբաժանումներին։
«ՆԱՏՕ-ն դիտարկում է ուժեղացման ուժերի հնարավոր տեղակայումը, այդ թվում՝ Սլովակիայում: Դեռևս ոչ մի որոշում  չի ընդունվել: Սա սլովակական կողմի խնդրանքը չէ, դա նորմալ պաշտպանական պլանավորման անբաժանելի մասն է՝ որպես արձագանք իրավիճակի, որը ստեղծվել է Ուկրաինայի շուրջ»,- ասել է Իվան Կորչոկը:

The Ministry of Foreign Affairs of Slovakia replies to the question of deployment of NATO forces in the country
The Ministry of Foreign Affairs of Slovakia replies to the question of deployment of NATO forces
in the country
YEREVAN, 27 JANUARY, ARMENPRESS. NATO considers the possibility of sending a military contingent to Slovakia as a response to the situation related to Ukraine, ARMENPRESS reports, ''RIA Novosti'' informs Minister of Foreign Affairs of Slovakia Ivan Korčok said on January 27, commenting on the information of Sky News that 1000 servicemen of the alliance can be deployed in the eastern part, including in Slovakia.
Sky News TV channel reported on January 27 that members of NATO consider the possibility of creating new military units consisting of one thousand servicemen in Romania, Bulgaria, Hungary and Slovakia. It is mentioned that the new units will be similar to units present in the Baltic countries and Poland.
''NATO considers the deployment of the reinforcement forces, including in Slovakia. No decision has been made yet. This is not the request of the Slovak side, it is an inseparable part of normal defense as a response to the situation around Ukraine'', said Ivan Korčok.