Վանաձորի բժշկական կենտրոնում բացվեց նոր՝ վերականգնողական բաժանմունք
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ազնավուր» հիմնադրամի և Ֆրանսիայի կառավարության աջակցությամբ՝ «Վանաձոր» ԲԿ-ում բացվեց վերականգնողական բաժանմունք:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Անն Լույոն, «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր Նիկոլա Ազնավուրը, հիմնադրամի տնօրեն Քրիստինա Ազնավուրը, Լոռու մարզի և Վանաձոր քաղաքի տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ և այլ հյուրեր, ովքեր շրջեցին կենտրոնում և ծանոթացան առկա սարքավորումներին և հնարավորություններին:
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը շնորհակալություն հայտնեց բոլորին, ովքեր մասնակցել են կենտրոնի իրագործման ծրագրերին և նշեց, որ սա թիմային արդյունավետ աշխատանքի լավագույն օրինակն է: «Այս պահին Վանաձորում ունենք 100 շահառու զինվոր, որոնք ունեն տարբեր տիպի վերականգնողական բժշկական օգնության կարիք: Ասեմ, որ մեծ մասը արդեն ընդգրկվել է բուժման գործընթացում: Պետք է նշեմ, որ այս վերականգնողական բժշկական օգնությունը պետք է տրամադրվի պարբերական սկզբունքով, և մարզում նման կենտրոն ունենալու կարևորությունը նրանում է, որ օգնությունը չի ընդհատվում և կարիքը չկա հասնել Երևան»,- ասաց նախարարը:
«Ազնավուր» հիմնադրամի տնօրեն Քրիստինա Ազնավուրն ասաց, որ իրենք նույնպես վերապրել են պատերազմը, ինչպես ցանկացած մարդ, որ այդ պահին գտնվում էր Հայաստանում և փորձում էին արագ մտածել, թե ինչ կարող էին անել, որպեսզի կարողանային մեղմել այն մարդկանց ցավը, ովքեր ունեին վիրավորում, ովքեր կորցրել էին հարազատներ, ծնողներ, որդիներ: «Պետք է նշեմ, որ պատերազմի ընթացքում շատերս, կարծես թե, անկարողության զգացողություն ունեինք, իսկ հիմա կարող ենք ասել, որ այդ զգացողությունն էլ չկա: Եվ հիմա յուրաքանչյուր ապաքինվող զինվորի տեսնելիս՝ մեծ ուրախություն ու հպարտություն եմ զգում, որ կարողացել ենք օգնել նրանց վերադառնալ լիարժեք կյանք»,-ասաց նա:
Ծրագրի շրջանակում տեղացի մասնագետները հնարավորություն են ստացել վերապատրաստվել ֆրանսիացի փորձառու բժիշկների կողմից։ Ֆիզիկական վերականգնման և հոգեբանական աջակցության տրամադրման ոլորտում նոր գիտելիքներ ստացած նման մասնագետների թիվն այս պահին 14 է։ Ֆրանսիացի վերապատրաստող բժիշկների ևս երկու խումբ կժամանի Վանաձոր մայիսին։ Կենտրոնի ֆիզիկական վերականգնողական բաժնի կինեզիստ Գևորգ Սիրունյանը նշեց, որ կենտրոնը հագեցած է վերականգնողական բոլոր ժամանակակից սարքավորումներով և պատրաստ է սպասարկել բոլոր այն հիվանդներին, ովքեր ունեն վերականգնողական բուժման կարիք:
«Նմանատիպ վերականգնողական կենտրոնը տարածաշրջանում միակն է և իր հագեցվածության շնորհիվ հնարավորություն ունի սպասարկելու ամբողջ մարզը»,-ասաց մասնագետը:
Մասնագետը հավելեց, որ կենտրոնն արդեն իսկ ծառայում է Արցախյան պատերազմից տուժած մեր հայրենակիցներին և վերականգնողական բուժման կարիք ունեցող այլ պացիենտների, սակայն պաշտոնական բացումից և իրազեկման արշավից հետո այն էլ ավելի մեծ ծավալի օգնություն կհատկացնի շահառուներին։ Ծրագրի ընթացքում Ֆրանսիայից հրավիրված մասնագետների կողմից աշխատանք է տարվել նաև պատերազմի ընթացքում հարազատներ կորցրած շուրջ 120 անձի հետ. նրանք խորհրդատվական հանդիպում-քննարկումներ են ունեցել հետտրավմատիկ սթրեսային խանգարման, կանխարգելման և հաղթահարման թեմայով։ Ծրագրի իրականացումը հնարավոր է դարձել Ֆրանսիայի արտաքին գործերի և եվրոպական հարցերի նախարարության ճգնաժամային աջակցության կենտրոնի աջակցությամբ։

В медицинском центре Ванадзора открылось новое реабилитационное отделение
При содействии Фонда «Азнавур» и правительства Франции в МЦ Ванадзора открылось отделение реабилитации.
Как сообщает «Арменпресс», на церемонии открытия присутствовали министр здравоохранения РА Анаит Аванесян, посол Франции в Армении Анн Луйо, соучредитель Фонда «Азнавур» Николя Азнавур, директор фонда Кристина Азнавур, представители органов местного самоуправления Ванадзора, Лорийской области и другие гости. Они осмотрели центр, ознакомились с имеющимся оборудованием и с возможностями.
Министр здравоохранения Анаит Аванесян поблагодарила всех, кто участвовал в реализации программ центра, отметив, что это лучший пример эффективной командной работы. «В настоящее время у нас в Ванадзоре 100 военнослужащих-бенефициаров, которые нуждаются в различных видах реабилитационной медицинской помощи. Скажу, что большинство из них уже получают лечение. Эта реабилитационная медицинская помощь будет на регулярной основе. Значение такого центра в регионе в том, что оказываемая помощь непрерывна, и нет необходимости ездить в Ереван», - сказала министр.
Кристина Азнавур, директор Фонда «Азнавур», сказала, что и они пережили войну, как и каждый, кто был тогда в Армении, и пытались думать, что они могут сделать, чтобы облегчить боль раненых, родителей, потерявших сыновей. «Во время войны у многих из нас было чувство беспомощности, но сейчас можно сказать, что такого уже чувства нет. И видя каждого выздоравливающего солдата, я счастлива и горда тем, что мы смогли помочь им вернуться к полноценной жизни», - сказала она.
В рамках программы местные врачи смогли пройти обучение у опытных французских докторов. Их 14 человек. В мае в Ванадзор прибудут еще две группы французских врачей-стажеров. Кинезиолог Центра физической реабилитации, сообщил, что центр оснащен всем современным реабилитационным оборудованием и готов обслуживать всех пациентов, нуждающихся в реабилитационном лечении.
«Такой реабилитационный центр единственный в области, за счет своей насыщенности он может обслуживать весь регион», - сказал специалист.
Он добавил, что центр уже обслуживает наших соотечественников, пострадавших в Арцахской войне, других больных, нуждающихся в реабилитационном лечении, но после официального открытия и проведения информационной кампании будет оказывать еще большую помощь. В ходе программы специалисты, приглашенные из Франции, работали примерно со 120 людьми, потерявшими родных во время войны. Были проведены консультативные встречи-дискуссии по вопросам посттравматического стрессового расстройства, его профилактик и преодоления. Реализация программы стала возможной при содействии Центра кризисного содействия Министерства иностранных и европейских дел Франции.
Другими партнерами программы являются Министерство здравоохранения РА и Медицинский центр Ванадзора.