Փաշինյանը և Պուտինն անդրադարձել են Հայաստանի կողմից ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանն ուղղված դիմումին
Փաշինյանը և Պուտինն անդրադարձել են Հայաստանի կողմից ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի
համանախագահությանն ուղղված դիմումին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, զրուցակիցները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը և անդրադարձել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով ամրագրված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքին: Նիկոլ Փաշինյանը և Վլադիմիր Պուտինն անդրադարձել են նաև Հայաստանի կողմից ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանն ուղղված դիմումին, որը վերաբերում է խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների կազմակերպմանը:
«ՀՀ և ՌԴ առաջնորդները մտքեր են փոխանակել հայ-թուրքական երկխոսության, տարածաշրջանային վերջին զարգացումների, Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակի շուրջ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ քննարկվել են նաև ՀՀ վարչապետի՝ առաջիկայում Ռուսաստանի Դաշնություն կատարելիք պաշտոնական այցին վերաբերող հարցեր:

Nikol Pashinyan, Vladimir Putin refer to Armenia’s application to OSCE MG Co-chairs
YEREVAN, MARCH 16, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan had a telephone conversation with the President of the Russian Federation Vladimir Putin, ARMENPRESS was infomred from the Office of the Prime Minister.
The interlocutors discussed the situation around Nagorno Karabakh, referred to the implementation process of the agreements stipulated in the trilateral statements of November 9, 2020, January 11 and November 26, 2021. Nikol Pashinyan and Vladimir Putin also referred to Armenia's application to the OSCE Minsk Group Co-Chairs regarding the organization of negotiations on a peace treaty.
The Armenian and Russian leaders exchanged views on the Armenian-Turkish dialogue, the latest regional developments, and the situation in Ukraine.
Issues related to the forthcoming official visit of the Prime Minister of Armenia to the Russian Federation were also discussed.