Ադրբեջանի հանցավոր ու լկտի վարքագիծը ապտակ է քաղաքակիրթ մարդկությանը. Արցախի ՄԻՊ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի հանցավոր ու լկտի վարքագիծը ապտակ է ողջ քաղաքակիրթ մարդկությանը, որը շարունակում է համառորեն լուռ մնալ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին իր հայտարարության մեջ նշել է Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը:
«20-րդ դարասկզբին Արցախի հայության նկատմամբ իրագործված ցեղասպանական գործողությունները, 1921թ. Խորհրդային Ադրբեջանին բռնակցելուց հետո արցախահայության նկատմամբ 70-ամյա հալածանքները, համակարգված խտրականության ու էթնիկ ատելության բացահայտ և ուղղորդված քայլերը, արցախահայության ազատ կամարտահայտությանը բռնանալու համար 1988թ.-ից Սումգայիթում, Բաքվում, Գանձակ-Կիրովաբադում և այլ բնակավայրերում կազմակերպված ցեղասպանական ակտերը, 1990-ականներին պարտադրված պատերազմը, 2016թ. ապրիլյան ագրեսիան, 2020թ. ռազմական հանցագործություններով ողողված 44-օրյա պատերազմը և 2020թ. նոյեմբերի 9-ից հետո առ այսօր Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության բոլոր հանցավոր քայլերը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո նման ծավալի հանցագործությունները կանխելու համար միջազգային հանրության կողմից տասնամյակների ընթացքում ձեռնարկված կոլեկտիվ միջոցառումները զրոյացնելու փորձեր են: Ադրբեջանը բացահայտ, հրապարակային կոնկրետ էթնիկ խմբի ոչնչացման, տեղահանման և հայրենազրկման «վարպետաց դաս» է տալիս աշխարհին, որը նույնիսկ զլանում է դատապարտող հայտարարություն անել: Այդ է պատճառը, որ Ադրբեջանը գրեթե ամեն օր զարգացնում է իր զինանոցը և հանցանքի կատարման գործիքներն ու միջոցները, այդ է պատճառը, որ այսօր Ադրբեջանի զինված ուժերը, բացահայտորեն ոտնահարելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, արդեն հանդգնում է զավթել խաղաղ բնակավայրեր, Արցախի 120.000 բնակչությանը թողնել առանց ջեռուցման ու տաք ջրի, բռնի տեղահանել նրանց. այսպես կարելի է անվերջ թվարկել»,-նշել է Արցախի ՄԻՊ-ը:
Գեղամ Ստեփանյանն ընդգծել է, որ գազամատակարարման դադարեցումը և դրանից բխող հումանիտար աղետն իր երկրի ներքին գործ համարելու վերաբերյալ ադրբեջանական կողմի  պնդումների նման պնդումներ մեկ էլ անում էր Նացիստական Գերմանիայի ղեկավարությունը Նյուրնբերգյան դատավարության ժամանակ իրականացված զանգվածային հանցագործությունները արդարացնելու նպատակով։
«Միջազգային հանրության հարգելի ներկայացուցիչներ, փաստերն ու վկայություններն առավել քան բավարար են գործի դնելու համար ցեղասպանության   և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունները, զանգվածային հանցավոր չարագործությունները կանխելու և դադարեցնելու համար ձևավորված «պաշտպանելու պատասխանատվության» նորմը, ճանաչել Արցախի Հանրապետությունը ու փրկել Արցախի հայությանը էթնիկ զտման և ցեղասպանության ենթարկվելուց: Այլ տարբերակ ուղղակի չկա, վերջապես հասկացեք, հանցագործին պատժում են, ոչ թե նրա հետ բանակցում»,-հավելել է Արցախի ՄԻՊ-ը:

Azerbaijan's criminal and impudent behavior a slap to civilized humanity – Artsakh Ombudsman
YEREVAN, MARCH 25, ARMENPRESS. Azerbaijan's criminal and impudent behavior is a slap in the face to all civilized humanity, which remains persistently silent, Ombudsman of Artsakh Gegham Stepanyan said in a statement on social media.
“The genocidal acts committed against the Armenians of Artsakh at the beginning of the 20th century, the 70-year persecution of the Armenians after the annexation of Artsakh to Soviet Azerbaijan in 1921, the systematic discrimination and ethnic hatred, the atrocities committed by Azerbaijan since 1988 in Sumgait, Baku, Gandzak-Kirovabad and other places to suppress the free expression of will of the Armenians of Artsakh, the war imposed in the 1990s, the 2016 April aggression, the 44-day war of 2020, which is full of war crimes, all the criminal actions taken by the military-political leadership of Azerbaijan since November 9, 2020 are an attempt to nullify the collective measures taken by the international community over decades after the Second World War to prevent such crimes.
Azerbaijan is openly, publicly giving a "master class on the destruction and deportation of a concrete ethnic group" to the world, which even fails to make condemning statements. That is why Azerbaijan is developing its arsenal of tools and means of committing crimes almost every day, that is why the Armed Forces of Azerbaijan, openly violating the provisions of the Trilateral statement of November 9, 2020, dare to occupy civilian communities, to leave more than 120,000 people without heating and hot water, forcibly displace them. It can be listed endlessly.
Such arguments of the Azerbaijani side considering the disruption of gas supply and the humanitarian catastrophe resulting from it as a matter of its internal affairs were once made by the leadership of Nazi Germany during the Nuremberg trial to justify the atrocity crimes.
Dear representatives of the international community, the facts and evidence are more than enough to enforce the principle of "responsibility to protect" adopted to prevent genocide, crimes against humanity, and mass crimes, to recognize the Artsakh Republic and save the Armenians of Artsakh from ethnic cleansing and genocide.
Please, finally realize that there is no other option; the criminal must be punished and not negotiated with”, the statement says.