Արցախի նախագահը Անվտանգության խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստ է անցկացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ Անվտանգության խորհրդի հերթական նիստն է անցկացվել՝ ընդլայնված կազմով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Արցախի նախագահի աշխատակազմից, բացման խոսքում երկրի ղեկավարը, նախ, նշել է, որ վերջին օրերին Անվտանգության խորհրդի նիստերի հաճախակի անցկացումը պայմանավորված է Հանրապետությունում ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակով և հատկապես Արցախի արևելյան հատվածում տեղի ունեցող զարգացումներով:
Անդրադառնալով կատարվածին և անելիքներին՝ նախագահ Հարությունյանը շնորհակալություն է հայտնել Պաշտպանության բանակին, ուժային մյուս կառույցներին և կամավորականներին, որոնք կարճ ժամանակահատվածում հասցրել են իրականացնել իրենց առջև դրված խնդիրը՝ կասեցնելով հակառակորդի առաջխաղացումը:
«Մենք հասկանում ենք, որ նրանց նպատակը ամբողջ Քարագլուխը գրավելն է եղել: Պետք է արձանագրենք, որ Քարագլխի հիմնական բարձունքը, ամենաբարձր կետը գտնվում է մեր վերահսկողության տակ, սակայն որոշ կարևոր բարձունքներ այսօր գտնվում են Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ: Մեր նպատակն է, որ ադրբեջանցիները հետ գնան ելման դիրքեր: Մեր պահանջն ու խնդրանքը խաղաղապահ ուժերին այն է եղել, որ ստատուս-քվոն, որը բխում է եռակողմ հայտարարությունից, պետք է վերականգնվի: Այս պահանջը մենք երբևէ չենք փոխելու»,- ասել է նախագահ Հարությունյանը:
Արայիկ Հարությունյանը համոզմունք է հայտնել, որ Ադրբեջանի կողմից հրահրված այդ սադրանքի նպատակը եղել է առաջին հերթին ռուսական խաղաղապահ ուժերի դերակատարությունը վարկաբեկելը:
«Մենք համարում ենք, որ ռուսական խաղաղապահ ուժերը շարունակում են իրականացնել իրենց առաքելությունը, չհաշված այդ դրվագը»,- ընդգծել է Ա. Հարությունյանը:
Այնուամենայնիվ, ԱՀ Նախագահը շեշտել է, որ պետք է զգոնությունը պահել բարձր մակարդակի վրա, մինչև պարզ լինի, որ Ադրբեջանը նման սադրանքների էլ չի գնալու:
«Դրա համար հետագայում մենք մեր ինքնապաշտպանության առումով շատ ավելի արմատական և վճռական քայլեր ենք իրականացնելու»,- ասել է նախագահ Հարությունյանը:
Նիստում պաշտպանության նախարար Կամո Վարդանյանը հանդես է եկել զեկուցմամբ՝ շփման գծում առկա օպերատիվ-մարտավարական իրավիճակի վերաբերյալ:
Օրակարգային հարցերի քննարկման ընթացքում նախագահ Հարությունյանը շահագրգիռ կառույցների պատասխանատուներին մի շարք հանձնարարականներ է տվել:

Президент Арцаха провел заседание Совета безопасности в расширенном составе
Под председательством президента Республики Арцах Араика Арутюняна состоялось очередное заседание Совета безопасности в расширенном составе.
Как сообщили «Арменпресс» в Аппарате президента Арцаха, в своем вступительном слове глава государства отметил, что частое проведение заседаний Совета безопасности в последние дни обусловлено создавшейся в республике военно-политической ситуацией и особенно развитиями в восточной части Арцаха.
Касаясь произошедшего и задач, президент Арутюнян выразил благодарность Армии обороны, другим силовым структурам и добровольцам, которые за короткий срок успели выполнить поставленную перед ними задачу, остановив продвижение противника.
“Мы должны констатировать, что основная высота Караглуха, самая высокая точка находится под нашим контролем, однако некоторые важные высоты сегодня все еще под контролем ВС Азербайджана. Наша цель - чтобы азербайджанцы отступили на исходные позиции. Наши требования и просьба к миротворческим силам заключается в том, что статус-кво, установленный после трехстороннего заявления, должен быть восстановлен. Это требование мы никогда не снимем”, - сказал президент Арутюнян.
Араик Арутюнян выразил уверенность, что целью провокации, спровоцированной Азербайджаном, в первую очередь было дискредитирование роли российских миротворческих сил.
«Мы считаем, что российские миротворческие силы продолжают выполнять свою миссию, не считая этого эпизода», - подчеркнул Араик Арутюнян.
Тем не менее, президент Арцаха напомнил, что нужно сохранять бдительность на самом высоком уровне, пока не станет ясно, что Азербайджан больше не пойдет на подобные провокации.
«В дальнейшем мы будем предпринимать более радикальные и решительные шаги в плане самообороны», - отметил президент Арутюнян.
Министр обороны Арцаха Камо Варданян выступил с докладом об оперативно-тактической ситуации на линии соприкосновения.
В ходе обсуждения вопросов повестки дня президент Арутюнян дал ряд поручений ответственным структурам.