Արցախի նախագահը Անվտանգության խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստ է անցկացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ Անվտանգության խորհրդի հերթական նիստն է անցկացվել՝ ընդլայնված կազմով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Արցախի նախագահի աշխատակազմից, բացման խոսքում երկրի ղեկավարը, նախ, նշել է, որ վերջին օրերին Անվտանգության խորհրդի նիստերի հաճախակի անցկացումը պայմանավորված է Հանրապետությունում ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակով և հատկապես Արցախի արևելյան հատվածում տեղի ունեցող զարգացումներով:
Անդրադառնալով կատարվածին և անելիքներին՝ նախագահ Հարությունյանը շնորհակալություն է հայտնել Պաշտպանության բանակին, ուժային մյուս կառույցներին և կամավորականներին, որոնք կարճ ժամանակահատվածում հասցրել են իրականացնել իրենց առջև դրված խնդիրը՝ կասեցնելով հակառակորդի առաջխաղացումը:
«Մենք հասկանում ենք, որ նրանց նպատակը ամբողջ Քարագլուխը գրավելն է եղել: Պետք է արձանագրենք, որ Քարագլխի հիմնական բարձունքը, ամենաբարձր կետը գտնվում է մեր վերահսկողության տակ, սակայն որոշ կարևոր բարձունքներ այսօր գտնվում են Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ: Մեր նպատակն է, որ ադրբեջանցիները հետ գնան ելման դիրքեր: Մեր պահանջն ու խնդրանքը խաղաղապահ ուժերին այն է եղել, որ ստատուս-քվոն, որը բխում է եռակողմ հայտարարությունից, պետք է վերականգնվի: Այս պահանջը մենք երբևէ չենք փոխելու»,- ասել է նախագահ Հարությունյանը:
Արայիկ Հարությունյանը համոզմունք է հայտնել, որ Ադրբեջանի կողմից հրահրված այդ սադրանքի նպատակը եղել է առաջին հերթին ռուսական խաղաղապահ ուժերի դերակատարությունը վարկաբեկելը:
«Մենք համարում ենք, որ ռուսական խաղաղապահ ուժերը շարունակում են իրականացնել իրենց առաքելությունը, չհաշված այդ դրվագը»,- ընդգծել է Ա. Հարությունյանը:
Այնուամենայնիվ, ԱՀ Նախագահը շեշտել է, որ պետք է զգոնությունը պահել բարձր մակարդակի վրա, մինչև պարզ լինի, որ Ադրբեջանը նման սադրանքների էլ չի գնալու:
«Դրա համար հետագայում մենք մեր ինքնապաշտպանության առումով շատ ավելի արմատական և վճռական քայլեր ենք իրականացնելու»,- ասել է նախագահ Հարությունյանը:
Նիստում պաշտպանության նախարար Կամո Վարդանյանը հանդես է եկել զեկուցմամբ՝ շփման գծում առկա օպերատիվ-մարտավարական իրավիճակի վերաբերյալ:
Օրակարգային հարցերի քննարկման ընթացքում նախագահ Հարությունյանը շահագրգիռ կառույցների պատասխանատուներին մի շարք հանձնարարականներ է տվել:

YEREVAN, APRIL 1, ARMENPRESS. A regular sitting of the Security Council under the chairmanship of President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan was held in an expanded format, the Presidential Office said.
In his opening remarks, the President of Artsakh first and foremost noted that the frequent holding of Security Council sittings recently is conditioned by the military-political situation in the republic, especially by the developments in the eastern part of Artsakh.
Touching upon the carried out actions and future plans, President Harutyunyan expressed his appreciation to the Defense Army, other power structures and the volunteers, who managed to fulfill the set tasks in a short period of time, suspending the enemy's advance.
“We understand that their goal was to capture the whole of Karaglukh. We should state that the main height of Karaglukh, the highest point, is under our control, but as of today some important hills are under the control of the Azerbaijani Armed Forces. Our goal is to withdraw the Azerbaijanis to their original positions. Our demand and request to the peacekeeping troops was that the status quo stemming from the trilateral statement should be restored. We will never change this claim," President Harutyunyan said.
Arayik Harutyunyan expressed confidence that the purpose of the provocation fomented by Azerbaijan was first of all aimed at discrediting the role of the Russian peacekeeping forces.
"We consider that the Russian peacekeeping forces continue to carry out their mission, notwithstanding that episode," A. Harutyunyan said.
However, the Artsakh Republic President stressed that vigilance should be maintained at a high level until it is clear that Azerbaijan will not resort to such provocations again.
"For that very reason, we will take radical and decisive steps in terms of our self-defense in the future," President Harutyunyan said.
Minister of Defense Kamo Vardanyan delivered a report on the current operative-tactical situation on the line of contact.
During the discussion of the issues on the agenda, President Harutyunyan gave a number of instructions to the responsible officials of the relevant structures.