Հայկական «Փոդքասթլ» ստարտափը հավակնում է «Ինտերնետի Օսկար»-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական «Փոդքասթլ» ընկերությունը հեղինակավոր Webby Awards մրցանակաբաշխությանը առաջադրվել է միանգամից երեք անվանակարգում: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների աշխարհում դա համարվում է «Ինտերնետի Օսկար»:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ընկերության գործառնական տնօրեն Արսեն Համբարձումյանը նշեց, որ իրենք մրցում են այնպիսի ընկերությունների հետ, ինչպիսիք են համաշխարհային գիգանտներ Adobe-ը և Canva-ն:
1,5 տարի առաջ հիմնադրված «Փոդքասթլ»-ն արդեն ունի 200 հազար օգտատեր Հայաստանում և ամբողջ աշխարհում: «Փոդքասթլ»-ը ստեղծողներին օգնում է ոչ միայն մաքուր ձայնագրում անել, այլև առանց հավելյալ ծրագրերի կատարել մոնտաժի գործընթացը: Համակարգը նաև կարող է տեքստից ձայն ստանալ՝ դեռ միայն անգլերեն տարբերակով:
«Տեսանք, որ մարդիկ խնդիր ունեն փոդքասթի հաղորդավար դառնալու։ Ինչ պետք է անեին․ պետք է գնեին բավականին թանկարժեք խոսափողներ, պետք է աուդիոխմբագրման դասընթացներ անցնեին, պետք է ունենային հարթակ ստացվածը ներբեռնելու համար ու վերջում այն հեռարձակելու տեղ գտնեին։ Դա երկար շրջափուլ է, որից մարդիկ խուսափում են։ Իսկ մենք ունենք հարթակ, որը ներբեռնելու կարիք չունի։ Ընդամենը հարկավոր է գրանցվել մեր վեբ հարթակում ու, մեր կողմից կիրառվող մեքենայական ուսուցման գործիքներն ուսումնասիրելով, հեշտությամբ ստանալ այն ինչ ուզում են»,- նշեց Համբարձումյանը։
Օգտատերերը հարթակում անվճար ռեժիմով կարող են օգտվել գործիքներից, սակայն որոշ սահմանափակումներով։ Ամսական 12 դոլար վճարելու դեպքում հարթակն իր գործիքները կտրամադրի անսահմանափակ։
Համբարձումյանը պատմեց, որ սկզբում թիմում 4 հոգի են եղել, այժմ թիմում 40 աշխատակից կա։ Նրա խոսքով՝ դրան մեծապես նպաստել են իրենց ստացած ներդրումները։
«Առաջին ներդրումը ստացել ենք 2020 թվականին։ Այդ իրավիճակում ներդրում ներգրավելը բարդ էր: Ներդրողները համացանցում փնտրում էին «Հայաստան», տեսնում էին, որ մեզ մոտ  պատերազմ է ու որոշում էին ներդրումներ չանել: Այնուամենայնիվ, թեև դժվարությամբ, բայց կարողացանք 2 մլն դոլար ներդրում ներգրավել, ինչը մեզ օգնեց մեծացնել թիմը: Դրանից հետո ունեցանք երկրորդ ներդրումը ՝ 7 մլն դոլարի չափով»,- առանձնացրեց Համբարձումյանը:
«Փոդքասթլ» ընկերության հիմնադիր Արտավազ Երիցյանն էլ պատմեց, որ Krisp ընկերության համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Դավիթ Բաղդասարյանի, Krisp-ի համահիմնադիր և նախագահ Արտավազդ Մինասյանի հետ ստեղծել են BigStory VC վենչուրային հիմնադրամը՝ հասկանալով, որ ճիշտ կազմակերպման դեպքում իրենց փորձն ու աջակցությունը կարող է առավել օգտակար լինել ստարտափներին:
Վերջինիս խոսքով՝ Հիմնադրամի հիմնական նպատակն է օգնել շատ պրակտիկ ստարտափներին, ընդ որում՝ ոչ միայն գումարով, այլև ձեռք բերված գիտելիքներով: Որոշել են, որ շատ ներդրումներ չեն անելու ու ներդրելու են այն ստարտափների մեջ, որոնց, ըստ իրենց, կկարողանան առավել արդյունավետ աջակցություն ցույց տալ թե՛ իրենց կապերով, թե՛ ինչ-որ ռեսուրսներով:
«Հիմնադրամի ընդհանուր ֆոնդը 10 միլիոն դոլլար է, որը նախաստեսում ենք 25 հայկական ստարտափների մեջ ներդնել։ Արդեն երկու ստարտափի մեջ ներդրում ենք կատարել։ Ներդրում անելուց կարևորում ենք, որ տվյալ ընկերության սպառողական շուկան լինի համաշխարհային, ունենան մեծ նկրտումներ, հիմնադիրները փորձ ունենան ու հասկանան, թե ինչ են անում։ Կարևորում ենք նաև արտադրանքը և ակնկալում, որ այն պետք է յուրահատուկ լինի»,- նշեց Երիցյանը։
Անդրադառնալով մրցանակաբաշխությանը՝ Արսեն Համբարձումյանը նշեց, որ Webby Awards-ում «Փոդքասթլ»-ը ներկայացված է «Ստեղծագործական արտադրության լավագույն ծրագրակազմ», «Արհեստական բանականության և մեքենայական ուսուցման լավագույն կիրառություն» ու «Լավագույն ինտերֆեյս (արտաքին դիզայն)» անվանակարգերում: 14 հազար ընկերությունից լավագույնները կընտրվեն երկու փուլով`առաջինում կքվեարկեն համացանցի օգտատերերը, երկրորդում՝ 2000 մասնագետից կազմված ժյուրին:
«Պատկերացրեք հայ որևէ դերասան Օսկար ստանար։ «Ինտերնետի Օսկարի» դեպքում տրամաբանությունը նույնն է։ Մեր փոքրիկ երկրին հսկա ճանաչելիություն կբերենք։ Մեր կայքում և «Ֆեյսբուք»-ի  էջում մենք լինքերը տեղադրել ենք. մարդիկ կարող են մտնել 15-20 վայրկյանում գրանցվել Webby-ի կայքում, այնտեղ կարող են գտնել հենց մեր անունը ու քվեարկել»,- ասաց նա։

Армянский стартап «Podcastle» претендует на «Интернет-Оскар»
ЕРЕВАН, 20 АПРЕЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Армянская компания «Podcastle» номинирована на престижную премию Webby Awards сразу в трех номинациях. В мире информационных технологий он считается «Оскаром Интернета».
В беседе с «Арменпресс» операционный директор компании Арсен Амбарцумян отметил, что они конкурируют с такими компаниями, как мировые гиганты Adobe и Canva.
«Podcastle», основанный 1,5 года назад, уже насчитывает 200 000 пользователей в Армении и по всему миру. «Podcastle» помогает создателям не только сделать чистую запись, но и завершить процесс установки без дополнительного программного обеспечения. Система также может получать звук из текста только на английском языке.
«Мы увидели, что у людей есть проблема стать ведущими подкастов. Что они должны были сделать - им пришлось бы покупать довольно дорогие микрофоны, им нужно было пройти курсы редактирования звука, им нужна была платформа для загрузки того, что они получили, и, наконец, найти место для трансляции. Это длинный цикл, которого люди избегают. И у нас есть платформа, которую не нужно скачивать. Все, что вам нужно сделать, это зарегистрироваться на нашей веб-платформе и, изучив используемые нами инструменты машинного обучения, легко получить то, что они хотят», — сказал Амбарцумян.
Пользователи могут использовать инструменты на платформе бесплатно, но с некоторыми ограничениями. В случае оплаты 12 долларов в месяц платформа предоставит свои инструменты без ограничений.
Амбарцумян рассказал, что вначале в команде было 4 человека, сейчас в команде 40 сотрудников. По его словам, этому во многом способствовали полученные ими инвестиции.
«Первые инвестиции мы получили в 2020 году. В такой ситуации было сложно привлечь инвестиции. Инвесторы искали в интернете «Армению», увидели, что у нас война, и решили не вкладываться. Тем не менее, с трудом нам удалось собрать 2 миллиона долларов, что помогло нам вырастить команду. После этого у нас была вторая инвестиция в размере 7 миллионов долларов", - сказал Амбарцумян.
Основатель «Podcastle» Артавазд Ерицян рассказал, что вместе с соучредителем и генеральным директором Krisp Давидом Багдасаряном и соучредителем Krisp Артаваздом Минасяном они создали венчурный фонд BigStory VC, понимая, что их опыт и поддержка могут быть более полезными, если их правильно организовать.
По словам последнего, основная цель Фонда — помочь многим практическим стартапам не только деньгами, но и полученными знаниями. Они решили, что много вкладывать не будут и будут вкладываться в стартапы, которые, по их мнению, смогут оказать более эффективную поддержку как своими связями, так и некоторыми ресурсами.
«Общий фонд составляет 10 млн драмов, которые мы планируем инвестировать в 25 армянских стартапов. Мы уже инвестировали в два стартапа. Мы следим также за тем, чтобы потребительский рынок данной компании был глобальным, чтобы у них были большие устремления, чтобы у основателей был опыт и понимание того, что они делают. Мы пользуемся продуктом и ожидаем, что он будет уникальным», — сказал Ерицян.
Касаясь церемонии награждения, Арсен Амбарцумян отметил, что на Webby Awards «Podcastle» был представлен в номинациях «Лучшее программное обеспечение для креативного производства», «Лучшее применение искусственного интеллекта – машинное обучение» и «Лучший интерфейс (внешний дизайн)». Лучшие из 14 000 компаний будут выбраны в два тура: в первом голосуют интернет-пользователи, во втором – жюри из 2 000 профессионалов.
«Представьте себе армянского актера, получившего «Оскар». В случае с «Интернет-Оскаром» логика та же. Мы принесем огромное признание нашей маленькой стране. Мы разместили ссылки на нашем сайте на странице «Facebook». Люди могут войти и зарегистрироваться на сайте Webby за 15-20 секунд, они могут найти там наше имя и проголосовать», — сказал он.