Հայկական «Փոդքասթլ» ստարտափը հավակնում է «Ինտերնետի Օսկար»-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական «Փոդքասթլ» ընկերությունը հեղինակավոր Webby Awards մրցանակաբաշխությանը առաջադրվել է միանգամից երեք անվանակարգում: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների աշխարհում դա համարվում է «Ինտերնետի Օսկար»:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ընկերության գործառնական տնօրեն Արսեն Համբարձումյանը նշեց, որ իրենք մրցում են այնպիսի ընկերությունների հետ, ինչպիսիք են համաշխարհային գիգանտներ Adobe-ը և Canva-ն:
1,5 տարի առաջ հիմնադրված «Փոդքասթլ»-ն արդեն ունի 200 հազար օգտատեր Հայաստանում և ամբողջ աշխարհում: «Փոդքասթլ»-ը ստեղծողներին օգնում է ոչ միայն մաքուր ձայնագրում անել, այլև առանց հավելյալ ծրագրերի կատարել մոնտաժի գործընթացը: Համակարգը նաև կարող է տեքստից ձայն ստանալ՝ դեռ միայն անգլերեն տարբերակով:
«Տեսանք, որ մարդիկ խնդիր ունեն փոդքասթի հաղորդավար դառնալու։ Ինչ պետք է անեին․ պետք է գնեին բավականին թանկարժեք խոսափողներ, պետք է աուդիոխմբագրման դասընթացներ անցնեին, պետք է ունենային հարթակ ստացվածը ներբեռնելու համար ու վերջում այն հեռարձակելու տեղ գտնեին։ Դա երկար շրջափուլ է, որից մարդիկ խուսափում են։ Իսկ մենք ունենք հարթակ, որը ներբեռնելու կարիք չունի։ Ընդամենը հարկավոր է գրանցվել մեր վեբ հարթակում ու, մեր կողմից կիրառվող մեքենայական ուսուցման գործիքներն ուսումնասիրելով, հեշտությամբ ստանալ այն ինչ ուզում են»,- նշեց Համբարձումյանը։
Օգտատերերը հարթակում անվճար ռեժիմով կարող են օգտվել գործիքներից, սակայն որոշ սահմանափակումներով։ Ամսական 12 դոլար վճարելու դեպքում հարթակն իր գործիքները կտրամադրի անսահմանափակ։
Համբարձումյանը պատմեց, որ սկզբում թիմում 4 հոգի են եղել, այժմ թիմում 40 աշխատակից կա։ Նրա խոսքով՝ դրան մեծապես նպաստել են իրենց ստացած ներդրումները։
«Առաջին ներդրումը ստացել ենք 2020 թվականին։ Այդ իրավիճակում ներդրում ներգրավելը բարդ էր: Ներդրողները համացանցում փնտրում էին «Հայաստան», տեսնում էին, որ մեզ մոտ  պատերազմ է ու որոշում էին ներդրումներ չանել: Այնուամենայնիվ, թեև դժվարությամբ, բայց կարողացանք 2 մլն դոլար ներդրում ներգրավել, ինչը մեզ օգնեց մեծացնել թիմը: Դրանից հետո ունեցանք երկրորդ ներդրումը ՝ 7 մլն դոլարի չափով»,- առանձնացրեց Համբարձումյանը:
«Փոդքասթլ» ընկերության հիմնադիր Արտավազ Երիցյանն էլ պատմեց, որ Krisp ընկերության համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Դավիթ Բաղդասարյանի, Krisp-ի համահիմնադիր և նախագահ Արտավազդ Մինասյանի հետ ստեղծել են BigStory VC վենչուրային հիմնադրամը՝ հասկանալով, որ ճիշտ կազմակերպման դեպքում իրենց փորձն ու աջակցությունը կարող է առավել օգտակար լինել ստարտափներին:
Վերջինիս խոսքով՝ Հիմնադրամի հիմնական նպատակն է օգնել շատ պրակտիկ ստարտափներին, ընդ որում՝ ոչ միայն գումարով, այլև ձեռք բերված գիտելիքներով: Որոշել են, որ շատ ներդրումներ չեն անելու ու ներդրելու են այն ստարտափների մեջ, որոնց, ըստ իրենց, կկարողանան առավել արդյունավետ աջակցություն ցույց տալ թե՛ իրենց կապերով, թե՛ ինչ-որ ռեսուրսներով:
«Հիմնադրամի ընդհանուր ֆոնդը 10 միլիոն դոլլար է, որը նախաստեսում ենք 25 հայկական ստարտափների մեջ ներդնել։ Արդեն երկու ստարտափի մեջ ներդրում ենք կատարել։ Ներդրում անելուց կարևորում ենք, որ տվյալ ընկերության սպառողական շուկան լինի համաշխարհային, ունենան մեծ նկրտումներ, հիմնադիրները փորձ ունենան ու հասկանան, թե ինչ են անում։ Կարևորում ենք նաև արտադրանքը և ակնկալում, որ այն պետք է յուրահատուկ լինի»,- նշեց Երիցյանը։
Անդրադառնալով մրցանակաբաշխությանը՝ Արսեն Համբարձումյանը նշեց, որ Webby Awards-ում «Փոդքասթլ»-ը ներկայացված է «Ստեղծագործական արտադրության լավագույն ծրագրակազմ», «Արհեստական բանականության և մեքենայական ուսուցման լավագույն կիրառություն» ու «Լավագույն ինտերֆեյս (արտաքին դիզայն)» անվանակարգերում: 14 հազար ընկերությունից լավագույնները կընտրվեն երկու փուլով`առաջինում կքվեարկեն համացանցի օգտատերերը, երկրորդում՝ 2000 մասնագետից կազմված ժյուրին:
«Պատկերացրեք հայ որևէ դերասան Օսկար ստանար։ «Ինտերնետի Օսկարի» դեպքում տրամաբանությունը նույնն է։ Մեր փոքրիկ երկրին հսկա ճանաչելիություն կբերենք։ Մեր կայքում և «Ֆեյսբուք»-ի  էջում մենք լինքերը տեղադրել ենք. մարդիկ կարող են մտնել 15-20 վայրկյանում գրանցվել Webby-ի կայքում, այնտեղ կարող են գտնել հենց մեր անունը ու քվեարկել»,- ասաց նա։

Armenian all-in-one platform Podcastle nominated in three categories at 2022 Webby Awards
YEREVAN, APRIL 20, ARMENPRESS. The Armenian Podcastle company is nominated in three categories at the 2022 Webby Awards, also known as the "The Oscars of the Internet."
Podcastle Inc. Chief Operating Officer Arsen Hambardzumyan told ARMENPRESS that their competitors include global tech giants Adobe and Canva.
Podcastle enables users to conduct remote interviews without downloading any apps or tools, create, edit and enhance podcasts with a free online audio editor, remove background noise and enhance speech in a few clicks, edit audio by editing text or convert text to speech with realistic voice skins.
Podcastle is nominated in the Best Creative Production Software, Best Use of AI & ML and Best User Interface categories. The winners will be chosen from 14,000 nominees in two rounds: online voting and then by a panel of judges comprised of 2000 experts.
“Imagine an Armenian actor getting the Oscar. It’s the same for the ‘Internet Oscars’. We’d greatly promote our small country. We’ve shared the links to the voting on our Facebook account and our website, people can vote for us online by following the link, registering on the Webby website – which takes just 15-20 seconds,” Hambardzumyan said.
“We saw that people had a problem with becoming podcast hosts. They had to buy rather expensive microphones, get audio-editing trainings, they had to have a platform for downloading and broadcasting. This is a lengthy phase that people avoid. But we offer a platform that doesn’t require downloading. You just have to sign up in our web platform and easily get what you want by studying the machine learning tools that we use,” Hambardzumyan said.
Podcastle offers its tools for free with some limitations. But only $12 a month will enable users unlimited access.
Podcastle was founded 1,5 years ago and consisted only of 4 team members. Now, the company employs 40 people thanks to the investments they received.
“We got our first investment in 2020. Back then it was difficult to attract investments. Investors would search ‘Armenia’ online, they’d see that we are at war and would decide not to make investments. Nevertheless, albeit with difficulties, we were able to attract 2 million dollars in investment, which helped us to expand our team. Then we had our second investment of 7 million dollars,” Hambardzumyan said.
Podcastle founder Artavazd Yeritsyan said that together with Krisp co-founder and CEO Davit Baghdasaryan and Krisp co-founder and President Artavazd Minasyan they launched the BigStory VC Venture Fund to support startups, moreover not only with funds but also with knowledge and experience.