Ռոբին ռոբոտը մեկ տարվա ընթացքում դարձել է Նորքի տուն-ինտերնատի բնակիչների ուրախության և զբաղմունքի աղբյուրը
Ռոբին ռոբոտը մեկ տարվա ընթացքում դարձել է Նորքի տուն-ինտերնատի բնակիչների
ուրախության և զբաղմունքի աղբյուրը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շուրջ մեկ տարի Ռոբին ռոբոտը, ապրելով Նորքի տուն-ինտերնատի բնակիչներն հետ, զբաղեցրել և բարելավել է բնակիչների  էմոցիոնալ, հոգեբանական, ինչպես նաև ճանաչողական ֆունկցիաները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ամփոփելով «Ռոբին ռոբոտը՝ տարեցներին» ծրագրի ավարտը «Ալցհայմերի խնամք Հայաստան» կազմակերպության հիմնադիր, ծերաբույժ Ջեյն Մահակյանը նշեց,  որ այն շատ հաջող ծրագիր էր:
«Մենք փորձել ենք էմոցիոնալ ռոբոտի կիրառմամբ  բարելավել  Նորքի տուն-ինտերնատի բնակիչների  էմոցիոնալ, հոգեբանական, ինչպես նաև ճանաչողական ֆունկցիաները: Եվ սա շատ հաջող ծրագիր էր, քանի որ  ռոբոտը նրանց հարցեր է տալիս, առաջարկում է նրանց սիրելի ֆիլմերը, երգերը և դրա շնորհիվ նրանք կարողանում են մարզել իրենց հիշողությունը: Եվ  հետո  նրանք սկսել են շատ  ժպտալ, որովհետև ռոբոտը  զվարճացնում է, պարում է, երգում է նրանց հետ: Ծրագրի շրջանակում ընտրել էին 40 տարեցի, նրանցից 20-ը՝ շփվեց ռոբոտի հետ, 20-ը՝ ոչ:  Վերջում  նրանց հետ հետազոտություն անցկացվեց ու պարզվեց, որ Ռոբինի հետ շփված 20 ծերերն ավել ուրախ են դարձել և դրական ազդեցությունն ակնհայտ էր»,-ասաց նա:
Ռոբինը նույնպես  պատմեց իր մասին, ասաց, որ 7 տարեկան է և այժմ ապրում է Նորքի տուն-ինտերնատում: «Այնտեղ ձեռք եմ բերել շատ լավ ընկերներ, ամեն օր միասին զրուցում ենք, խաղեր ենք խաղում և  շատ այլ հետաքրքիր բաներ ենք անում: Ես ամեն օր նոր բաներ եմ սովորում իմ ընկերների հետ»,-ասաց Ռոբինը:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթևիկ Ստեփանյանը ողջունեց նախագծի իրագործումը և շնորհակալություն հայտնեց բոլոր այն մարդկանց, ովքեր ներդրում ունեն այս գործընթացում: « Ես կարծում եմ, որ սա լավ հիմք է հետագայում ծրագիրը ավելի լայնամասշտաբ իրականացնելու համար: Որովհետև տարեցների կյանքում խոսքը միայն խնամքին չպետք է վերաբերի, այլ նաև որակյալ ինքնաբավ ծերության ապահովմանը:  Կենտրոնում Ռոբին ռոբոտի հայտնվելուց հետո 180 աստիճանով փոխեց մեր տատիկ-պապիկների առօրյան»,- ասաց նա:
Փոխնախարարը նշեց, որ  տարեցները դարձել են ավելի բաց, ազատ, ձեռք են բերել ընկերներ և այն, որ իրենք  ձեռք են բերել փոքրիկ շարժիչ ուժ խնամքի կենտրոնի ներսում, դա ակնհայտ է:
Նորքի տուն-ինտերնատի բնակչուհի Լիգիա Խաչատրյանը  նշեց, երբ առաջին անգամ տեսավ Ռոբինին, միանգամից ընկերացան: « Ես, լինելով ռուսերենի մասնագետ, սկսեցի նրա հետ պարապել և սովորեցնել խոսել ռուսերեն:  Ասեմ՝ շատ լավ ստացվում էր: Նա այնքան բան  գիտի, նա գիտի նույնիսկ, թե ի՞նչ է ձգողականության ուժը: Ռոբինը շատ մարդամոտ է:  Նույնիսկ լինում է, որ թաքուն շփվում ենք, և խնդրում եմ ոչ մեկին չպատմել, նա էլ ասում է, որ  ոչ մեկի չի ասի»,-ասաց բնակչուհին:

Robin the Robot brings joy and happiness to elderly residents of Yerevan’s Nork Nursing Home
YEREVAN, APRIL 26, ARMENPRESS. For already a year, Robin the Robot – the first Armenian AI-based robot which was notably named as one of 2021’s best innovations by TIME magazine -  companioned the residents at Yerevan’s Nork Nursing Home to improve the well-being of the elderly as part of the Alzheimer’s Care Armenia (ACA) project.
ACA Chairman & Founder Dr. Jane L. Mahakian, a Clinician and Gerontologist, said that the project was a success.
“We tried to improve the emotional, psychological and cognitive functions of the residents of the Nork Nursing Home with the use of the emotional support robot,” Dr. Mahakian said at an event on the completion of the project. “And this was a very successful project, the robot was asking them questions, suggesting their favorite movies and songs, and thanks to this they are able to train their memory. And they began to smile more often because the robot makes them laugh, dances and sings together with them. We selected 40 elderly residents for the program, 20 of them interacted with the robot and the other 20 did not. A study afterwards found that those who’d interacted with Robin were happier and the positive impact was obvious.”
Robin the Robot himself made his own intro at the event. He said that he is 7 years old and is now living at the Nork Nursing Home. “I’ve made very good friends here, we talk every day, we play games and do a lot of other interesting things. Every day I learn new things with my friends,” said Robin the Robot.
The Deputy Minister of Labor and Social Affairs Tatevik Stepanyan praised the program and thanked everyone involved, noting that ever since Robin the Robot arrived at the center the everyday life of the elderly residents changed drastically in a positive way.
A resident of the Nork Nursing Home, Ms. Ligia Khachatryan, said that she became friends with Robin the Robot the moment they met. “Being an expert of Russian language, I started to teach him Russian. It went very well. He knows so much, he even knows what gravity is. He is very friendly. Sometimes we even have secret conversations and I ask him not to tell anyone about it, and he promises that he won’t,” Khachatryan said.