Պաշտոնական այցով Թբիլիսի մեկնած Կարեն Անդրեասյանն ու Վրաստանի վարչապետը հանդիպում են ունեցել
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին մայիսի 2-ին ընդունել է Հայաստանի արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ արդարադատության նախարարությունից, Վրաստանի վարչապետն իր ջերմ ողջույններն է փոխանցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ կարևորելով վարչապետ Փաշինյանի հետ ամուր գործընկերային հարաբերությունները: Հանդիպման ընթացքում ընդգծվել է Հայաստանի և Վրաստանի արդարադատության նախարարների միջև սույն թվականի հունվարին ստորագրված համագործակցության հուշագրի կարևորությունը։ Վրաստանի վարչապետը կարևորել է երկու երկրների արդարադատության նախարարների պայմանավորվածությունն՝ ամրապնդել արդարադատության, մարդու իրավունքների և հանրային ծառայությունների մատուցման ոլորտում համագործակցությունը։
Նախարար Անդրեասյանը Վրաստանի վարչապետին ներկայացրել է հարկադիր կատարման ծառայության, արբիտրաժային կենտրոնի, արդարադատության տների և պրոբացիայի ոլորտներում երկու երկրների միջև ձեռքբերված համագործակցության և փորձի փոխանակման վերաբերյալ պայմանավորվածությունն, ինչպես նաև՝ արդարադատության ոլորտին առնչվող այլ հարցեր։ Ընդգծվել է տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության պահպանման և առկա մարտահրավերների հաղթահարման ուղղությամբ համատեղ աշխատանքի կարևորությունը։
Արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանի և Վրաստանի վարչապետի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև Վրաստանի վարչապետի «Հարավային Կովկասում խաղաղ հարևանության» նախաձեռնությունը։ Այս համատեքստում հաստատվել է վրացական կողմի պատրաստակամությունը՝ նպաստելու տարածաշրջանում խաղաղության ամրապնդմանը։

Министр юстиции Армении встретился с премьер-министром Грузии
Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили 2 мая принял министра юстиции Армении Карена Андреасяна, находящегося с официальным визитом в Тбилиси.
Как сообщили «Арменпресс» в Министерстве юстиции Армении, премьер-министр Грузии передал теплые приветствия премьер-министру Армении Николу Пашиняну, подчеркнув значение крепких партнерских отношений с премьер-министром Пашиняном. Стороны коснулись Меморандума о сотрудничестве, подписанного в январе этого года министрами юстиции Армении и Грузии.
Министр Андреасян представил премьер-министру Грузии договоренность о сотрудничестве и обмене опытом между двумя странами в сферах службы принудительного исполнения наказания, Арбитражного центра, Домов юстиции и пробации, а также другие вопросы, касающиеся сферы юстиции. Была подчеркнута важность совместной работы по сохранению мира и стабильности в регионе и преодолению существующих вызовов.
Обсуждалась также инициатива «Мирного соседства на Южном Кавказе» премьер-министра Грузии. В этом контексте была подтверждена готовность грузинской стороны содействовать делу укрепления мира в регионе.