Ակնհայտ դիտավորություն. Արցախի ՄԻՊ-ն՝ ադրբեջանական շարասյան մասնակցությամբ վթարի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանն անդրադարձել է Ադրբեջանական շարասյան կազմում երթևեկող բեռնատարի կողմից արցախցու ավտոմեքենան վթարի ենթարկելու և ձորակը գցելու դեպքին:
«Մայիսի 5-ին ժամը 13:00-ի սահմաններում, Մարտակերտ-Դրմբոն ճանապարհի 24-րդ կմ-ում ադրբեջանական շարասյան կազմում երթևեկող բեռնատարը, դուրս գալով ճանապարհի հանդիպակաց հատված, կցորդիչով բախվել է արցախյան գրանցման Ռենո Լոգան տաքսի ծառայություններ մատուցող մեքենային, որի հետևանքով մեքենան 12 մետր գլորվել է ճանապարհի աջ հատվածում գտվող ձորը։
Մեքենայի մեջ բացի վարորդից եղել են 2 ուղևորներ։ Նախնական հետազոտության արդյունքում՝ ուղևորները մարմնական վնասվածքներ չեն ստացել։ Նյութական վնաս է հասցվել տաքսի ծառայություն մատուցող ընկերությանը։
ՄԻՊ աշխատակազմի կողմից հավաքագրված փաստերի հիման վրա այս պահի դրությամբ կարող ենք արձանագրել՝
Ադրբեջանական բեռնատարը, տեսնելով հնարավոր բախումը, կարող էր դադարեցնել ընթացքը և թույլ չտալ բախումը, որի հետևանքով տաքսի մեքենան գլորվել է ձորը։
Բախումից հետո, տեսնելով, որ տաքսի մեքենան գլորվել է ձորը, ադրբեջանական շարասյունը չի դադարեցրել, այլ շարունակել է ընթացքը։
Տաքսու վարորդի և ուղևորների պնդմամբ տաքսու վարորդն ամեն կերպ փորձել է խուսափել բախումից, սակայն բախումից խուսափելու հնարավորություն այլևս չի ունեցել»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում գրել է Գեղամ Ստեփանյանը:
Պաշտպանը նաև նշել է, որ դեպքի հանգամանքների վերաբերյալ Արցախի Հանրապետության իրավապահ մարմինների կողմից իրականացվում է ուսումնասիրություն, սակայն վերը նշված հանգամանքները փաստում են բախման և վնաս հասցնելու ակնհայտ դիտավորության մասին։

YEREVAN, MAY 6, ARMENPRESS. The Ombudsman of Artsakh Gegham Stepanyan says all facts show that the Azerbaijani military convoy deliberately rammed into a taxi cab carrying two passengers, which then crashed into a valley.
“On May 5, around 13:00, a cargo vehicle traveling as part of an Azerbaijani convoy at the 24th kilometer of the Martakert-Drmbon road, entered the opposite lane and hit with its trailer a Renault Logan which is registered in Artsakh as a taxi cab, as a result of which the taxi cab crashed 12 meters into the right-side gorge.
There were two passengers in the taxi in addition to the driver. As a result of preliminary examination the passengers did not suffer bodily injuries. Material damages were inflicted upon the taxi service.
Based on the facts collected by the staff of the ombudsman’s office, we can note the following:
Upon seeing the possible collision the Azerbaijani truck could have stopped and avoided the collision, which caused the taxi to crash into the gorge;
After the collision, upon seeing that the taxi has crashed into the gorge, the Azerbaijani convoy did not stop and continued its course;
According to the passengers, as well as the driver himself, the driver of the taxi did everything possible to avoid the collision, but he didn’t have any chance to do so,” Stepanyan said in a statement.
He added that the law enforcement agencies of Artsakh have launched a probe, but at this moment the circumstances suggest that the Azerbaijani convoy deliberately rammed into the taxi cab with apparent intent to inflict harm.