Վրաստանում հաստատել են 150 ՄՎտ ընդհանուր հզորությամբ նոր Էլեկտրակայնների կառուցման նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի կառավարությունը որոշում Է ընդունել լրացուցիչ հողմային, արեգակնային եւ հիդրոԷլեկտրակայանների կառուցման մասին՝ 150 մեգավատ սահմանված հզորությամբ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, կառավարության նիստից հետո կայացած ճեպազրույցում հայտարարել Է հանրապետության Էկոնոմիկայի եւ կայուն զարգացման փոխնախարար Ռոմեո Միքաութաձեն: «Կառավարության այսօրվա նիստում վերականգնվող Էներգետիկայի զարգացման նպատակով հավանություն տրվեց մի քանի նախագծերի, այդ թվում հողմային, արեգականային եւ  հիդրոԷլեկտրակայանների կառուցմանը: Ընդհանուր հզորությունը կկազմի 150 մեգավատ:
Հողմակայանը կլինի 110 մեգավատ հզրությամբ, արեգակնայինը՝ 20 մեգավատ, իսկ մնացած հզորությունները կբաշխվեն հիդրոԷլեկտրակայանների վրա»,- ճշտել Է նա: Նոր Էլեկտրակայնները կգտնվեն Ասպինձա եւ Գորի քաղաքների շրջակայքում, ինչպես նաեւ Քսանի գյուղի մոտ: Նախագծի ներդրումային արժեքը կկազմի 200 միլիոն դոլար: Նոր Էլեկտրականները մտադիր են կառուցել օտարերկրյա եւ տեղական ներդրումների հաշվին: Նոր արտադրող հզորությունները կդառնան Վրաստանի միասնական Էլեկտրահամակարգի մի մասը, հավելել Է Միքաութաձեն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Грузии утвердили проект строительства новых электростанций общей мощностью 150 МВт
Правительство Грузии приняло решение о строительстве дополнительных ветряных, солнечных и гидроэлектростанций с установленной мощностью 150 МВт. Как передает Арменпресс, об этом во вторник на брифинге после заседания правительства заявил заместитель министра экономики и устойчивого развития республики Ромео Микаутадзе.
"На сегодняшнем заседании правительства с целью развития возобновляемой энергетики было одобрено несколько проектов, в том числе по строительству ветряных, солнечных и гидроэлектростанций. Общая мощность составить 150 МВт. Ветряная станция будет мощностью 110 МВт, солнечная - 20 МВт, а остальные мощности будут распределены на гидроэлектростанции", - уточнил он.
Новые электростанции размесят в окрестностях городов Аспиндза и Гори, а также у села Ксани. Инвестиционная стоимость проекта составит 200 млн долларов. Новые электростанции рассчитывают строить за счет иностранных и местных инвестиций. Новые генерирующие мощности станут частью единой грузинской электросистемы, добавил Микаутадзе.