Վճռական ենք մեր երկրի և մեր տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու առումով. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հաագայում տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Նիդերլանդների թագավորության վարչապետ Մարկ Ռութեի հադիպումը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Պարոն Ռութեն կարևորել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնական այցը Նիդերլանդներ և երկու երկրների միջև փոխգործակցության զարգացումը բոլոր ոլորտներում:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները կարևորել են նաև երկու երկրների միջև տնտեսական հարաբերությունների զարգացումն ու ընդլայնումը, գործարար կապերի ընդլայնման ուղղությամբ համապատասխան միջոցառումների իրականացումը: Նրանք համոզմունք են հայտնել, որ Հայաստանի և Նիդերլանդների միջև առկա է տնտեսական փոխգործակցության մեծ ներուժ, որի իրացումը կնպաստի առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացմանը:
Կողմերն անդրադարձել են ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, միջազգային ասպարեզում տեղի ունեցող գործընթացներին:
Այնուհետև երկու երկրների կառավարությունների ղեկավարները հանդես են եկել հայտարարություններով:
Մարկ Ռութեն, մասնավորաապես նշել է.
«Շատ շնորհակալ եմ: Ինձ համար մեծ հաճույք է Նիկոլ Փաշինյանին և իր կառավարության մի քանի անդամներին այստեղ ողջունել և ընդունել:
Նիդերլանդները և Հայաստանը աշխարհագրական առումով մի քանի հազար կիլոմետր հեռու են իրարից, բայց մնացած առումներով տարածութունը մեր երկրների միջև փոքր է: Մենք մշակութային արժեքների գնահատողն ենք. Դրենցի թանգարանում ցուցահանդես է երեկ բացվել, և հուսով եմ շուտով կայցելեմ այնտեղ: Մենք նաև հիանալի դիվանագիտական հարաբերություններ ունենք, որոնք արդեն 30 տարի է գոյություն ունեն: Նիդերլանդների դեսպանության բացումը տեղի ունեցավ Երևանում, որը հաստատում է մեր երկկողմանի հիանալի հարաբերությունները:
Վարչապետ Փաշինյանի այցը շատ ճիշտ պահին է տեղի ունենում, քանի որ Հայաստանի կառավարությունն անցած տարվա ընտրություններից հետո, շատ մեծ պլաններ ունի. շատ թեմաներ ունենք խոսելու, շատ մեծ պլաններ կան: Հայաստանը մեծ ներդրումներ է արել և գնում է ժողովրդավարության ճանապարհով, չնայած երբեմն լինում են բարդ իրավիճակներ և պայմաններ: Վարչապետ Փաշինյանի ղեկավարությամբ թավշյա հեղափոխությունից հետո շատ մեծ փոփոխություններ են իրականացվել, կոռուպցիայի և շատ այլ խնդիրների դեմ պայքար է իրականացվել: Ես մեծապես համոզված եմ, որ բարեփոխումները լինելու են շատ արդյունավետ, և բոլոր հայերը դրանից օգուտ են ստանալու: Ես մեծ գնահատական եմ տալիս պարոն Փաշինյանին, շատ եմ գնահատում իր կառավարության գործունեությունը և իրեն խոստացել եմ, որ կօժանդակենք ամեն կերպ:
Չնայած շատ դրական ձեռքբերումներ կան, ցավոք, աղետալի պատերազմն Ուկրաինայում բոլորին վշտացնում է: Իհարկե, այդ մասին մենք այսօր խոսել ենք: Մեր դիրքորոշումը շատ պարզ է՝ այդ ահավոր պատերազմը պետք է դադարի, և բոլոր կողմերը պետք է սեղանի շուրջ նստեն և բանակցություններ սկսեն դրա վերաբերյալ: Միայն դա կարող է հանգեցնել մշտական խաղաղության: Ցավոք, Հայաստանը շատ լավ գիտակցում է՝ ինչ է նշանակում պատերազմը, և այդ իսկ պատճառով էլ այդքան կարևոր է, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը վերջերս սկսել են բանակցություններ վարել, որպեսզի շուտով իրականանա Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ համաձայնությունը: Մենք շեշտում ենք դրա կարևորությունը և Մինսկի խմբի համանախագահներին օժանդակում ենք: Շատ բարդ խոսակցություն է այդքան վշտից հետո: Պարոն Փաշինյանն այդ մասին պառլամենտում շատ պարզ խոսքեր արտահայտեց: Ես իմ հարգանքն արտահայտեցի դրա վերաբերյալ, Հայաստանի կառավարության ջանքերն այդ առումով, մենք սրտանց ողջունում ենք և շարունակելու ենք ողջունել: Դեռ չենք ավարտել, իհարկե, մեր խոսակցությունները, շուտով նստելու ենք սեղանի շուրջ, բայց ուզում եմ առիթից օգտվելով  շնորհակալություն հայտնել պարոն Փաշինյանին և նախարարներին այցի համար:
Այս այցի ժամանակ նորից հաստատեցինք, թե ինչն է միավորում մեր ազգերին: Դա խոստանում է շատ լավ և դրական համագործակցություն ապագայում: Անձնապես շատ եմ ողջունում այդ բոլորը, նորից շնորհակալություն եմ հայտնում, և հուսով եմ՝ նորից կհանդիպենք»:
Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է.
Նախ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ջերմ ընդունելության և պաշտոնական այցով հրավիրելու համար: Պետք է արձանագրեմ, որ սա Հայաստանի ղեկավարի առաջին պաշտոնական այցն է Նիդերլանդների Թագավորություն: Եվ ես այսօր մի քանի անգամ առիթ ունեցել եմ ասելու, որ փաստը, որ այս ժամանակում տեղի է ունենում այս պաշտոնական այցը , ես գնահատում եմ ոչ միայն մեր հարուստ  պատմական հարաբերությունների և առևտրատնտեսական բավական զարգացած հարաբերությունների արտահայտություն, այլև Նիդերլանդների և անձամբ Ձեր, պարոն վարչապետ, աջակցությունը հայկական ժողովրդավարությանը, մեր կառավարության որդեգրած ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգին: Առաջին անգամ եմ ընդհանրապես Նիդերլադներում գտնվում և շատ տպավորված եմ Ձեր հիասքանչ և գեղեցիկ երկրով: Եվ, իհարկե, դա լրացուցիչ խթան է և ոգևորում է մեզ, որպեսզի մենք հետագայում զարգացնենք հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում և քաջալերենք նաև մարդկային, մշակութային, տնտեսական կապերի հետագա զարգացումը մեր երկրների միջև: Պիտի արտահայտեմ նաև իմ շնորհակալությունը Ձեզ, պարոն վարչապետ, Ձեր արտահայտած դիրքորոշումների վերաբերյալ՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման և  այն բանի համար, որ Դուք հստակ աջակցում եք ՀՀ կառավարության որդեգրած խաղաղության օրակարգին: Պետք է ասեմ, որ այո՛, մենք խաղաղության օրակարգ որդեգրելու և իրականացնելու մանդատ ենք ստացել մեր ժողովրդից նախորդ տարի տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում, որը պետք է ուրախությամբ արձանագրեմ, որ միջազգային հանրության կողմից միանշանակ գնահատվել է որպես ազատ և ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան: Մեր երկկողմ հարաբերությունների օրակարգը չափազանց հարուստ է, և մենք հույս ունենք բոլոր ուղղություններով առաջ ընթանալ: Մենք շատ հետաքրքրված ենք և այսօր մի քանի առիթներով քննարկել ենք, մասնավորապես, Հայաստանում գյուղատնտեսական տեխնոլոգիաների ավելի լայնածավալ կիրառման հարցը: Մենք գիտենք, որ Նիդերլանդները ամենազարգացած գյուղատնտեսական և տեխնոլոգիական երկիր է,  և մենք ուրախ ենք և շնորհակալ, որ և կառավարությունը, և բիզնեսը, որի հետ այսօր հանդիպում ունեցանք, հետաքրքրված են այդ ուղղություններով հետագա զարգացումների համար: Ժողովրդավարական բարեփոխումների աջակցման գործում մեծ է Նիդերլանդների Թագավորության և Ձեր կառավարության դերը: Իհարկե, մեր հիմնական համագործակցության գործընկերը Եվրամիությունն է այս հարցում, և իհարկե, Եվրամիության անդամ երկրների աջակցությունը կարևոր է: Պիտի արձանագրեմ, որ 2021 թվականին ուժի մեջ մտավ Հայաստան-Եվրամիություն Համապարփակ և ընդլայնաված գործընկերության  համաձայնագիրը, որը, ըստ էության, հենց ժողովրդավարական բարեփոխումների համատեղ օրակարգն է: Եվ մենք վճռական ենք այդ օրակարգը լիարժեք իրականացնելու, վճռական ենք մեր երկրի և մեր տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու առումով: Մենք քննարկեցինք նաև այն պրոցեսները, որ տեղի են ունենում Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններում, Հայաստան- Ադրբեջան հարաբերություններում:  Եվ պետք է ուրախությամբ նշեմ, որ  ըստ էության, արձանագրում ենք, որ մենք ընդհանուր պատկերացումներ ունենք այդ պրոցեսների վերաբերյալ և ընդհանուր պատկերացում ունենք, որ խաղաղության օրակարգն իսկապես պետք է իրագործվի: Բայց նաև, մենք բոլորս գիտենք, որ առանց միջազգային հանրության աջակցության դա հնարավոր չէ, և ուրախ ենք, որ միջազգային մեր գործընկերների շրջանում այդ օրակարգն ըմբռնում է գտնում: Կրկին անգամ թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել այս ջերմ ընդունելության համար և համոզմունք հայտնել, որ այցի արդյունքներով մեր հարաբերությունների հետագա զարգացման նոր խթան կտրվի:

We are determined in opening era of peaceful development for our country, region – Pashinyan, Rutte meeting takes place
We are determined in opening era of peaceful development for our country, region – Pashinyan,
Rutte meeting takes place
YEREVAN, MAY 12, ARMENPRESS. The Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan met with the Prime Minister of the Kingdom of the Netherlands Mark Rutte in The Hague, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister.
Mr. Rutte  attached importance to the official visit of the Prime Minister of the Republic of Armenia to the Netherlands and the development of cooperation between the two countries in all spheres.
During the meeting, the interlocutors also emphasized the development and expansion of economic relations between the two countries, the implementation of relevant measures to expand business ties. They expressed confidence that there is a great potential for economic cooperation between Armenia and the Netherlands, the realization of which will contribute to the increase of trade turnover.
The parties touched upon the Armenia-EU relations, the situation around Nagorno Karabakh, the processes taking place in the international arena.
Then, the Heads of Government of the two countries issued statements.
Mark Rutte, in particular, said,
“Thank you very much. It is a great pleasure for me to welcome and receive Nikol Pashinyan and some members of his government here.
The Netherlands and Armenia are geographically several thousand kilometers apart, but in other respects the distance between our countries is small. We are the appreciator of cultural values. An exhibition opened at the Drents Museum yesterday, and I hope to visit it soon. We also have excellent diplomatic relations that have existed for 30 years. The opening of the Embassy of the Netherlands took place in Yerevan, which confirms our excellent bilateral relations.
The visit of Prime Minister Pashinyan is taking place at a very right time, because the Armenian government has very big plans after last year's elections. We have many topics to talk about, there are very big plans. Armenia has made great investments, it is following the path of democracy, although sometimes there are difficult situations and conditions. Following the velvet revolution under the leadership of Prime Minister Pashinyan, great changes have taken place, corruption and many other wrongdoings have been fought. I am greatly convinced that the reforms will be very effective, all Armenians will benefit from it. I highly appreciate Mr. Pashinyan, I highly appreciate the activities of his government, I promised him that we will support in every way.
Although there are many positive achievements, unfortunately, the catastrophic war in Ukraine saddens everyone. Of course, we talked about that today. Our position is very clear: this terrible war must end, all parties must sit at the table and start negotiations. Only this can lead to lasting peace. Unfortunately, Armenia well understands what war means, and that is why it is so important that Armenia and Azerbaijan have recently begun negotiations to reach an agreement on Nagorno-Karabakh in the near future. We emphasize its importance; we support the Minsk Group Co-Chairs. It is a very difficult dialogue after so much grief. Mr. Pashinyan made very clear about that in the parliament. I expressed my respect for that, the efforts of the Armenian government in that regard, we wholeheartedly welcome and we will continue to welcome. Of course, we have not finished our conversations yet, we will sit at the table soon, but I would like to take this opportunity to thank Mr. Pashinyan and the ministers for the visit.
During this visit, we reaffirmed what unites our nations. It promises very good, positive cooperation in the future. I personally welcome all that, thank you again, I hope we will meet again."
Nikol Pashinyan particularly said,
First of all, I would like to thank you for the warm welcome and the invitation to pay an official visit. I must state that this is the first official visit of the Armenian leader to the Kingdom of the Netherlands. And I have had several opportunities to say today that the fact that this official visit is taking place at this time, I assess it not only as the expression of our rich historical relations and well-developed trade and economic relations, but also as the support of the Netherlands, personally your, Mr. Prime Minister, to the Armenian democracy, the agenda of democratic reforms adopted by our government. This is my first visit to the Netherlands, I am very impressed with your wonderful and beautiful country. And, of course, it is an additional impetus, it encourages us to further develop relations in all spheres, to encourage the further development of human, cultural and economic ties between our countries. I must also express my gratitude to you, Mr. Prime Minister, for the positions you expressed regarding the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, and for your clear support for the peace agenda adopted by the Government of the Republic of Armenia. I must say that yes, we received at last year’s early parliamentary elections, which I am pleased to say was unequivocally assessed by the international community as free, in line with democratic standards, a mandate from our people to adopt and implement the peace agenda. The agenda of our bilateral relations is very rich, we hope to move forward in all directions. We are very interested, we discussed on several occasions today, in particular, the issue of wider application of agricultural technologies in Armenia. We know that the Netherlands is the most developed country in terms of agricultural-technologies, and we are happy and thankful that both the government and the business community we met today are interested in further developments in these areas. The role of the Kingdom of the Netherlands և your government is very important in supporting democratic reforms. The role of the Kingdom of the Netherlands and your government is very important in supporting democratic reforms. Of course, our main partner in this issue is the European Union, and of course, the support of EU member states is important. I must state that in 2021 the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement entered into force, which, in fact, is the joint agenda of democratic reforms. And we are determined to fully implement that agenda, we are determined to open an era of peaceful development for our country and our region. We also discussed the processes taking place in Armenia-Turkey relations, Armenia-Azerbaijan relations. And I am happy to say that, in fact, we state that we have a common understanding of these processes, a common understanding that the peace agenda must really be implemented. But we all know that this is not possible without the support of the international community, we are glad that our agenda is understood by our international partners. Let me thank you again for this warm welcome and express confidence that as a results of the visit a new impetus will be given to the further development of our relations.