Վճռական ենք մեր երկրի և մեր տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու առումով. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հաագայում տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Նիդերլանդների թագավորության վարչապետ Մարկ Ռութեի հադիպումը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Պարոն Ռութեն կարևորել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնական այցը Նիդերլանդներ և երկու երկրների միջև փոխգործակցության զարգացումը բոլոր ոլորտներում:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները կարևորել են նաև երկու երկրների միջև տնտեսական հարաբերությունների զարգացումն ու ընդլայնումը, գործարար կապերի ընդլայնման ուղղությամբ համապատասխան միջոցառումների իրականացումը: Նրանք համոզմունք են հայտնել, որ Հայաստանի և Նիդերլանդների միջև առկա է տնտեսական փոխգործակցության մեծ ներուժ, որի իրացումը կնպաստի առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացմանը:
Կողմերն անդրադարձել են ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, միջազգային ասպարեզում տեղի ունեցող գործընթացներին:
Այնուհետև երկու երկրների կառավարությունների ղեկավարները հանդես են եկել հայտարարություններով:
Մարկ Ռութեն, մասնավորաապես նշել է.
«Շատ շնորհակալ եմ: Ինձ համար մեծ հաճույք է Նիկոլ Փաշինյանին և իր կառավարության մի քանի անդամներին այստեղ ողջունել և ընդունել:
Նիդերլանդները և Հայաստանը աշխարհագրական առումով մի քանի հազար կիլոմետր հեռու են իրարից, բայց մնացած առումներով տարածութունը մեր երկրների միջև փոքր է: Մենք մշակութային արժեքների գնահատողն ենք. Դրենցի թանգարանում ցուցահանդես է երեկ բացվել, և հուսով եմ շուտով կայցելեմ այնտեղ: Մենք նաև հիանալի դիվանագիտական հարաբերություններ ունենք, որոնք արդեն 30 տարի է գոյություն ունեն: Նիդերլանդների դեսպանության բացումը տեղի ունեցավ Երևանում, որը հաստատում է մեր երկկողմանի հիանալի հարաբերությունները:
Վարչապետ Փաշինյանի այցը շատ ճիշտ պահին է տեղի ունենում, քանի որ Հայաստանի կառավարությունն անցած տարվա ընտրություններից հետո, շատ մեծ պլաններ ունի. շատ թեմաներ ունենք խոսելու, շատ մեծ պլաններ կան: Հայաստանը մեծ ներդրումներ է արել և գնում է ժողովրդավարության ճանապարհով, չնայած երբեմն լինում են բարդ իրավիճակներ և պայմաններ: Վարչապետ Փաշինյանի ղեկավարությամբ թավշյա հեղափոխությունից հետո շատ մեծ փոփոխություններ են իրականացվել, կոռուպցիայի և շատ այլ խնդիրների դեմ պայքար է իրականացվել: Ես մեծապես համոզված եմ, որ բարեփոխումները լինելու են շատ արդյունավետ, և բոլոր հայերը դրանից օգուտ են ստանալու: Ես մեծ գնահատական եմ տալիս պարոն Փաշինյանին, շատ եմ գնահատում իր կառավարության գործունեությունը և իրեն խոստացել եմ, որ կօժանդակենք ամեն կերպ:
Չնայած շատ դրական ձեռքբերումներ կան, ցավոք, աղետալի պատերազմն Ուկրաինայում բոլորին վշտացնում է: Իհարկե, այդ մասին մենք այսօր խոսել ենք: Մեր դիրքորոշումը շատ պարզ է՝ այդ ահավոր պատերազմը պետք է դադարի, և բոլոր կողմերը պետք է սեղանի շուրջ նստեն և բանակցություններ սկսեն դրա վերաբերյալ: Միայն դա կարող է հանգեցնել մշտական խաղաղության: Ցավոք, Հայաստանը շատ լավ գիտակցում է՝ ինչ է նշանակում պատերազմը, և այդ իսկ պատճառով էլ այդքան կարևոր է, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը վերջերս սկսել են բանակցություններ վարել, որպեսզի շուտով իրականանա Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ համաձայնությունը: Մենք շեշտում ենք դրա կարևորությունը և Մինսկի խմբի համանախագահներին օժանդակում ենք: Շատ բարդ խոսակցություն է այդքան վշտից հետո: Պարոն Փաշինյանն այդ մասին պառլամենտում շատ պարզ խոսքեր արտահայտեց: Ես իմ հարգանքն արտահայտեցի դրա վերաբերյալ, Հայաստանի կառավարության ջանքերն այդ առումով, մենք սրտանց ողջունում ենք և շարունակելու ենք ողջունել: Դեռ չենք ավարտել, իհարկե, մեր խոսակցությունները, շուտով նստելու ենք սեղանի շուրջ, բայց ուզում եմ առիթից օգտվելով  շնորհակալություն հայտնել պարոն Փաշինյանին և նախարարներին այցի համար:
Այս այցի ժամանակ նորից հաստատեցինք, թե ինչն է միավորում մեր ազգերին: Դա խոստանում է շատ լավ և դրական համագործակցություն ապագայում: Անձնապես շատ եմ ողջունում այդ բոլորը, նորից շնորհակալություն եմ հայտնում, և հուսով եմ՝ նորից կհանդիպենք»:
Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է.
Նախ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ջերմ ընդունելության և պաշտոնական այցով հրավիրելու համար: Պետք է արձանագրեմ, որ սա Հայաստանի ղեկավարի առաջին պաշտոնական այցն է Նիդերլանդների Թագավորություն: Եվ ես այսօր մի քանի անգամ առիթ ունեցել եմ ասելու, որ փաստը, որ այս ժամանակում տեղի է ունենում այս պաշտոնական այցը , ես գնահատում եմ ոչ միայն մեր հարուստ  պատմական հարաբերությունների և առևտրատնտեսական բավական զարգացած հարաբերությունների արտահայտություն, այլև Նիդերլանդների և անձամբ Ձեր, պարոն վարչապետ, աջակցությունը հայկական ժողովրդավարությանը, մեր կառավարության որդեգրած ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգին: Առաջին անգամ եմ ընդհանրապես Նիդերլադներում գտնվում և շատ տպավորված եմ Ձեր հիասքանչ և գեղեցիկ երկրով: Եվ, իհարկե, դա լրացուցիչ խթան է և ոգևորում է մեզ, որպեսզի մենք հետագայում զարգացնենք հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում և քաջալերենք նաև մարդկային, մշակութային, տնտեսական կապերի հետագա զարգացումը մեր երկրների միջև: Պիտի արտահայտեմ նաև իմ շնորհակալությունը Ձեզ, պարոն վարչապետ, Ձեր արտահայտած դիրքորոշումների վերաբերյալ՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման և  այն բանի համար, որ Դուք հստակ աջակցում եք ՀՀ կառավարության որդեգրած խաղաղության օրակարգին: Պետք է ասեմ, որ այո՛, մենք խաղաղության օրակարգ որդեգրելու և իրականացնելու մանդատ ենք ստացել մեր ժողովրդից նախորդ տարի տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում, որը պետք է ուրախությամբ արձանագրեմ, որ միջազգային հանրության կողմից միանշանակ գնահատվել է որպես ազատ և ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան: Մեր երկկողմ հարաբերությունների օրակարգը չափազանց հարուստ է, և մենք հույս ունենք բոլոր ուղղություններով առաջ ընթանալ: Մենք շատ հետաքրքրված ենք և այսօր մի քանի առիթներով քննարկել ենք, մասնավորապես, Հայաստանում գյուղատնտեսական տեխնոլոգիաների ավելի լայնածավալ կիրառման հարցը: Մենք գիտենք, որ Նիդերլանդները ամենազարգացած գյուղատնտեսական և տեխնոլոգիական երկիր է,  և մենք ուրախ ենք և շնորհակալ, որ և կառավարությունը, և բիզնեսը, որի հետ այսօր հանդիպում ունեցանք, հետաքրքրված են այդ ուղղություններով հետագա զարգացումների համար: Ժողովրդավարական բարեփոխումների աջակցման գործում մեծ է Նիդերլանդների Թագավորության և Ձեր կառավարության դերը: Իհարկե, մեր հիմնական համագործակցության գործընկերը Եվրամիությունն է այս հարցում, և իհարկե, Եվրամիության անդամ երկրների աջակցությունը կարևոր է: Պիտի արձանագրեմ, որ 2021 թվականին ուժի մեջ մտավ Հայաստան-Եվրամիություն Համապարփակ և ընդլայնաված գործընկերության  համաձայնագիրը, որը, ըստ էության, հենց ժողովրդավարական բարեփոխումների համատեղ օրակարգն է: Եվ մենք վճռական ենք այդ օրակարգը լիարժեք իրականացնելու, վճռական ենք մեր երկրի և մեր տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու առումով: Մենք քննարկեցինք նաև այն պրոցեսները, որ տեղի են ունենում Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններում, Հայաստան- Ադրբեջան հարաբերություններում:  Եվ պետք է ուրախությամբ նշեմ, որ  ըստ էության, արձանագրում ենք, որ մենք ընդհանուր պատկերացումներ ունենք այդ պրոցեսների վերաբերյալ և ընդհանուր պատկերացում ունենք, որ խաղաղության օրակարգն իսկապես պետք է իրագործվի: Բայց նաև, մենք բոլորս գիտենք, որ առանց միջազգային հանրության աջակցության դա հնարավոր չէ, և ուրախ ենք, որ միջազգային մեր գործընկերների շրջանում այդ օրակարգն ըմբռնում է գտնում: Կրկին անգամ թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել այս ջերմ ընդունելության համար և համոզմունք հայտնել, որ այցի արդյունքներով մեր հարաբերությունների հետագա զարգացման նոր խթան կտրվի:

Мы полны решимости открыть эру мирного развития для нашей страны и нашего региона: Никол Пашинян
В Гааге состоялась встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна и премьер-министра Королевства Нидерландов Марка Рютте. Об этом «Арменпресс» сообщили в Управлении информации и по связям с общественностью Аппарата премьер-министра.
Г-н Рютте отметил значение официального визита премьер-министра Республики Армения в Нидерланды и развитие сотрудничества между двумя странами во всех сферах.
В ходе встречи собеседники подчеркнули и важность развития и расширения экономических отношений между двумя странами, осуществления соответствующих мероприятий по расширению деловых связей. Они выразили уверенность, что между Арменией и Нидерландами имеется большой потенциал экономического сотрудничества, реализация которого будет способствовать увеличению товарооборота.
Стороны коснулись отношений РА-ЕС, ситуации вокруг Нагорного Карабаха, процессов, происходящих на международной арене.
После главы правительств двух стран выступили с заявлениями.
Марк Рютте, в частности, отметил:
«Благодарю Вас. Мне очень приятно приветствовать и принимать здесь Никола Пашиняна и некоторых членов его правительства.
Нидерланды и Армения в географическом плане находятся в нескольких тысячах километров друг от друга, но в остальном пространство между нашими странами невелико. Мы ценители культурных ценностей. Вчера в музее Дрентса открылась выставка, и я надеюсь посетить ее в ближайшее время. Между нами также прекрасные дипломатические отношения, которые существуют уже 30 лет. В Ереване состоялось открытие посольства Нидерландов, что подтверждает наши прекрасные двусторонние отношения.
Визит премьер-министра Пашиняна происходит в нужный момент, так как  правительство Армении после прошлогодних выборов имеет очень большие планы. У нас есть много тем для разговора, есть очень большие планы. Армения многое вложила, идет по пути демократии, хотя иногда бывают сложные ситуации и условия. После бархатной революции под руководством премьер-министра Пашиняна произошли большие изменения, борьба против коррупции и многие другие вопросы. Я глубоко убежден, что реформы будут эффективными, от этого выиграют все армяне. Я высоко ценю господина Пашиняна, высоко оцениваю деятельность его правительства, я обещал ему, что мы всячески будем содействовать ему.
Несмотря на многие положительные достижения, к сожалению, катастрофическая война в Украине всех нас огорчает. Конечно, мы говорили об этом сегодня. Наша позиция предельно ясна: эта ужасная война должна закончиться, все стороны должны сесть за стол и начать переговоры по ней. Только это может привести к прочному миру. К сожалению, в Армении хорошо понимают, что такое война, и поэтому очень важно, что Армения и Азербайджан начали переговоры для скорейшего достижения соглашения по Нагорному Карабаху. Мы подчеркиваем их важность и поддерживаем сопредседателей Минской группы. Это довольно трудный разговор после такого горя. Г-н Пашинян очень четко выразился об этом в Парламенте. Я выразил свое уважение к этому, к усилиям правительства Армении по этому вопросу, мы искренне приветствуем их, и будем приветствовать и впредь. Конечно, мы еще не завершили наши разговоры, скоро сядем за стол, но я хотел бы, пользуясь случаем, поблагодарить господина Пашиняна и министров за визит.
В ходе этого визита мы вновь подтвердили то, что объединяет наши народы. Это обещает очень хорошее, позитивное сотрудничество и в будущем. Я лично приветствую все это, благодарю еще раз, надеюсь, мы еще встретимся».
Никол Пашинян в своем выступлении, в частности, отметил:
«Уважаемый господин премьер-министр!
Прежде всего, хочу поблагодарить Вас за теплый прием и за приглашение совершить официальный визит. Должен отметить, что это первый официальный визит главы Армении в Королевство Нидерландов. И сегодня я несколько раз имел повод отметить, что тот факт, что этот официальный визит происходит сейчас, я ценю не только как выражение наших богатых исторических отношений, хорошо развитых торгово-экономических отношений, но и как содействие Нидерландов и Ваше личное, господин Премьер-министр, армянской демократии, программе демократических реформ, принятой нашим правительством. Я впервые в Нидерландах, я впечатлен Вашей замечательной страной. И, конечно же, это дополнительный импульс, побуждающий нас к дальнейшему развитию отношений во всех сферах, к дальнейшему продвижению развития человеческих, культурных, экономических связей между нашими странами.
Господин Премьер-министр, также должен выразить Вам, признательность за высказанные Вами позиции относительно урегулирования нагорно-карабахского конфликта, за Вашу четкую поддержку мирной повестки дня, принятой правительством Республики Армения. Должен сказать, что да, на досрочных парламентских выборах, прошедших в прошлом году, которые, я рад отметить, были безоговорочно оценены международным сообществом как свободные, соответствующие демократическим стандартам, мы получили от нашего народа мандат на принятие и реализацию мирной повестки дня. Повестка наших двусторонних отношений очень насыщенная, мы надеемся двигаться вперед по всем направлениям. Мы очень заинтересованы, и сегодня по нескольким поводам обсуждали, в частности, вопрос более широкомасштабного применения сельскохозяйственных технологий в Армении. Мы знаем, что Нидерланды являются самой развитой аграрно-технологической страной, и мы счастливы и благодарны, что и правительство и представители бизнеса, с которым мы сегодня встречались, также заинтересованы в дальнейшем развитии этих сфер. Роль Королевства Нидерландов и Вашего правительства очень велика в содействии демократическим реформам. Конечно, наш главный партнер в этом вопросе - Евросоюз, и конечно, важно содействие стран-членов ЕС. Должен констатировать, что в 2021 году вступило в силу Соглашение о всеобъемлющем расширенном партнерстве Армения-ЕС, которое, по сути, является совместной повесткой демократических реформ. И мы полны решимости полностью реализовать эту программу, мы полны решимости открыть эру мирного развития для нашей страны и нашего региона. Мы также обсудили процессы, происходящие в отношениях Армения-Турция, в отношениях Армения-Азербайджан. И я рад сказать, что, по сути, мы констатируем, что у нас есть общее понимание этих процессов, общее понимание того, что мирная повестка действительно должна быть реализована. Но мы все знаем, что это невозможно без поддержки международного сообщества, мы рады, что наши международные партнеры понимают нашу повестку. Позвольте еще раз поблагодарить Вас за теплый прием и выразить уверенность, что итоги визита придадут новый импульс дальнейшему развитию наших отношений.