Հայաստանն ու Իրանը քննարկել են բեռնափոխադրումների հետ կապված հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը Իրանի Իսլամական Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում մայիսի 16-ին հանդիպել է Իրանի ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարար Ռոսթամ Ղասեմիի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից, նախարարի հետ առանձին հանդիպումից հետո կայացել է ընդլայնված կազմով հանդիպում։
Քննարկվել են ընդհանուր բնույթի հարցեր՝ տեղեկատվության փոխանակման, իրանական ընկերությունների՝ Հայաստանում աշխատանքներ իրականացնելու հնարավորությունների, մասնագիտական աշխատանքի վերաբերյալ։
Քննարկվել են նաև բեռնափոխադրումների հետ կապված հարցեր։ Երկկողմ արձանագրվել են առկա խնդիրները և պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել վերացնելու այդ խոչընդոտները, որպեսզի երկու երկրների միջև ավելանա ապրանքաշրջանառությունը։
Նախարարն ընդգծել է, որ Հայաստանն այդ ուղղությամբ ակտիվ աշխատանք է տանում:
«Այս կոնտեքստում մենք շատ կարևորում ենք Սյունիքում կառուցվող ճանապարհները, հատկապես հյուսիս-հարավի Սյունիքի հատվածը, որը իրանական բեռնատարների համար առաջիկայում ավելի հարմարավետ կդառնա, կկրճատվի ճանապարհի երկարությունը։ Առաջիկայում, երբ աշխատանքներն ավարտվեն, տնտեսապես ավելի ձեռնտու կլինի այդ ճանապարհներով երթևեկելը»,-ասել է Գնել Սանոսյանը

YEREVAN, MAY 16, ARMENPRESS. Armenia’s Minister of Territorial Administration and Infrastructure Gnel Sanosyan met today with Iranian Minister of Road and Urban Development Rostam Qasemi during his working visit in Iran, the Armenian ministry said in a news release.
During the extended-format meeting general issues on the exchange of information, the possibilities of operation of Iranian companies in Armenia, as well as issues relating to professional work were discussed.
Issues relating to cargo transportation were also discussed. Both sides outlined the existing problems and agreed to eliminate the barriers in order to increase the trade turnover between Armenia and Iran.
The minister said that Armenia is taking active steps on this direction.
“In this context we attach great importance to the roads that are under construction in Syunik, especially the north-south’s Syunik section, which will soon become more convenient for the Iranian cargo trucks and will cut the length of the road. When these works end, travelling by these roads would be more beneficial economically”, Gnel Sanosyan said.