Տուրիստական սեզոնին ընդառաջ Քաղավիացիան ուղևորահոսքի աճ է կանխատեսում. դեպի Հռոմ և Լառնակա նոր չվերթներ կիրականացվեն
Տուրիստական սեզոնին ընդառաջ Քաղավիացիան ուղևորահոսքի աճ է կանխատեսում.
դեպի Հռոմ և Լառնակա նոր չվերթներ կիրականացվեն
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի քաղավիացիայի կոմիտեն տուրիստական սեզոնին ընդառաջ ուղևորահոսքի աճ է կանխատեսում: «Արմենպրես»-ը նոր ուղղությունների, չվերթների, ՀՀ-ԵՄ ընդհանուր ավիացիոն գոտու մասին համաձայնագրի և այլ հարցերի շուրջ զրուցել է Քաղավիացիայի կոմիտեի նախագահի տեղակալ Միհրան Խաչատրյանի հետ:
Պարոն Խաչատրյան, Ռուսաստան-Ուկրաինա զարգացումներով պայմանավորված զգալի փոփոխություններ եղան միջազգային ավիացիայի շուկայում: Պատժամիջոցների պատճառով մի շարք ավիաընկերություններ վերանայեցին իրենց գործունեությունը: Այս իրավիճակը որքանո՞վ ազդեց հայկական շուկայի վրա:
-Ռուսաստան-Ուկրաինա զարգացումներն իրենց ազդեցությունն ունեցան ինչպես միջազգային ավիացիոն շուկայի, այնպես էլ ՀՀ ավիացիոն շուկայի վրա: Մասնավորապես, ՀՀ օդանավակայաններում զգալիորեն շատացել են տարանցիկ չվերթները : ՌԴ-ից ՀՀ ժամանում են բազմաթիվ ուղևորներ, ովքեր այնուհետև հայկական կամ այլ ավիաընկերություններով ուղևորվում են այլ՝ հիմնականում եվրոպական երկրներ: Որոշ ռուսական ավիաընկերություններ ներկայումս չեն իրականացնում չվերթեր՝ պայմանավորված գործող սահմանափակումներով և իրենց օդանավերի պարկում միջազգային չվերթներում շահագործման ենթակա օդանավեր չունենալու պատճառով, որոշ ռուսական ավիաընկերություններ էլ իրենց չվերթերն իրականացնում են ավելի փոքր տարողություն ունեցող օդանավերով:
Հայաստանը վերջապես ազգային ավիաընկերություն կունենա: Ե՞րբ է նախատեսվում  «ՖլայԱրնայի»-ի առաջին թռիչքը: Ի՞նչ կտա ավիափոխադրողը Հայաստանին:
-ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ստեղծված ավիաընկերությունները համարվում են հայկական ազգային փոխադրողներ: Ներկայումս ՀՀ ավիացիոն շուկայում գործում են թվով 8 հայկական փոխադրողներ: «Հայկական ազգային ավիաուղիներ» ՓԲԸ (ՖլայԱրնա) ավիաընկերությունն արդեն իսկ ստացել է օդանավ շահագործողի վկայական ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի կողմից և ներկայումս ընկերությունը իրականացնում է նախապատրաստական աշխատանքներ չվերթերը մեկնարկելու ուղղությամբ:
Շուտով մեկնարկում է տուրիստական սեզոնը: Դրան զուգահեռ մեղմացվել են  Covid-19-ի հետ կապված Հայաստան մուտք գործելու սահմանափակումները: Առաջիկայում ուղևորահոսքի հետ կապված ի՞նչ ակնկալիքներ կան:
-Արդեն իսկ ներկայացվում են ամառային նավիգացիոն շրջանի համար չարթերային չվերթների իրականացման հայտեր տարբեր տուրիստական ուղղություններով: Հաշվի առնելով ՀՀ-ում վերջին ժամանակահատվածում Covid-19 համավարակի արդյունքում գրանցվող դեպքերի նվազման միտումները , ինչպես նաև որոշակի սահմանափակումների վերանայումները՝ Կոմիտեն կանխատեսում է ուղևորահոսքի աճ:
Այս տարվա համար նախանշվա՞ծ են արդեն նոր ուղղություններ, ինչ նոր ավիաընկերություններ են նախատեսում այս տարի մտնել հայկական շուկա:
-«Վիզ Էյր» ավիաընկերությունը նախատեսում է կանոնավոր չվերթներ իրականացնել Լառնակա-Երևան-Լառնակա ուղղությամբ սույն թվականի հունիսի 22-ից, ինչպես նաև սույն թվականի սեպտեմբերի 5-ից նախատեսվում է իրականացնել չվերթներ Հռոմ-Երևան-Հռոմ ուղղությամբ: Կոմիտեն պարբերաբար հայտեր է ստանում մի շարք ուղղություններով չվերթների իրականացման նպատակով:
Ի՞նչ է արվել Եվրոպական միության և Հայաստանի միջև նախորդ տարի ստորագրված ՀՀ-ԵՄ ընդհանուր ավիացիոն գոտու մասին համաձայնագրի շրջանակներում: Ի՞նչ  է իրենից ենթադրում միասնական ավիացիոն գոտին:
-2021 թվականի նոյեմբերի 15-ին «Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության և Եվրոպական միության անդամ-պետությունների միջև ընդհանուր ավիացիոն գոտու մասին» համաձայնագրի ստորագրմամբ ենթադրվում է, որ Հայաստանը կազատականացնի քաղաքացիական ավիացիայի ոլորտում հարաբերությունները բոլոր ԵՄ անդամ-պետությունների հետ, կներդրվեն ԵՄ գործող չափանիշները, ինչպես նաև ավիաընկերությունների համար կապահովվեն կանխատեսելի և մրցակցային պայմաններ ավիացիոն գործունեության ծավալման համար: Հայտնում ենք նաև, որ ներկայումս ստորագրված համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու գործընթացը դեռ ավարտված չէ: Համաձայնագրով նախատեսված ԵՄ չափանիշների ներդրումը ՀՀ ներպետական օրենսդրության մեջ ենթադրում է շարունակական աշխատանքների իրականացում, այն է՝գործող կարգավորումների վերանայում և համապատասխանեցում ԵՄ չափանիշներին:
Ի՞նչ նորությունների սպասենք առաջիկայում քաղավիացիայի ոլորտում:
-Կոմիտեն պարբերաբար ավիացիայի ոլորտում համապատասխան նորությունների և զարգացումների մասին հայտնում է հանրությանը ինչպես իր պաշտոնական կայքէջի, այնպես էլ ֆեյսբուքյան էջի և լրատվամիջոցների միջոցով:

В преддверии туристического сезона гражданская авиация прогнозирует рост пассажиропотока
Комитет гражданской авиации Армении в преддверии туристического сезона прогнозирует увеличение пассажиропотока. «Арменпресс» беседовал с заместителем председателя Комитета гражданской авиации Миграном Хачатряном о новых направлениях, рейсах, о соглашении об Общем авиационном пространстве РА-ЕС и других вопросах.
- Господин Хачатрян, в связи с событиями на Украине на рынке международных авиаперевозок произошли значительные изменения. Из-за санкций ряд авиакомпаний пересмотрели свою деятельность. Насколько эта ситуация повлияла на армянский рынок?
- Российско-украинские события повлияли как на международный авиарынок, так и на авиарынок Армении. В частности, значительно увеличились транзитные рейсы в аэропортах РА. Многие пассажиры прибывают в Армению из России, затем отправляются в другие, в основном в европейские страны, армянскими или другими авиалиниями. Некоторые российские авиакомпании в настоящее время не работают в связи с действующими ограничениями, из-за отсутствия в их парке самолетов для выполнения международных рейсов, некоторые российские авиакомпании выполняют рейсы  самолетами меньшей вместимости.
- Наконец-то в Армении будет своя национальная авиакомпания. Когда планируется первый полет «ФлайАрны»? Что даст авиаперевозчик Армении?
- Национальными перевозчиками Армении считаются авиакомпании, созданные в соответствии с законодательством РА. В настоящее время на авиационном рынке РА действуют 8 армянских перевозчиков. ЗАО «Армянские национальные авиалинии» (ФлайАрна) уже получило сертификат эксплуатанта воздушного судна от Комитета гражданской авиации РА, и в настоящее время компания готовится к запуску рейсов.
- Скоро начинается туристический сезон. В то же время ослаблены ограничения на въезд в Армению по причине Covid-19. Каковы прогнозы относительно потока в ближайшем будущем?
- Заявки на чартерные рейсы для летней навигации по разным туристическим направлениям уже поданы. Принимая во внимание последние тенденции снижения числа случаев заболевания Covid-19 в Армении, а также пересмотр некоторых ограничений, комитет прогнозирует увеличение транспортного потока.
- Планируются ли в этом году новые направления, какие новые авиакомпании планируют выйти на рынок Армении в этом году?
- Wizz Air планирует открыть регулярные рейсы Ларнака-Ереван-Ларнака с 22 июня текущего года, а также рейсы Рим-Ереван-Рим с 5 сентября текущего года. Комитет регулярно получает заявки на ряд рейсов.
- Что было сделано в рамках подписанного в прошлом году между Арменией и Европейским Союзом Соглашения об общем авиационном пространстве между ЕС и Арменией? Что означает общая авиационная зона?
Подписанием Соглашения об общей авиационной зоне между Республикой Армения, Европейским союзом и государствами-членами Европейского союза от 15 ноября 2021 года предполагается, что Армения либерализует отношения в сфере гражданской авиации со всеми государствами-членами ЕС, что будут внедрены действующие стандарты ЕС. Также будут обеспечены прогнозируемые и конкурентные условия для авиационной деятельности авиакомпаний. Сообщаем вам, что процесс вступления в силу подписанного в настоящее время соглашения еще не завершен. Внедрение предусмотренных соглашением стандартов ЕС во внутреннее законодательство Республики Армения предполагает осуществление непрерывной работы, то есть пересмотр существующих правил, гармонизацию стандартов ЕС.
- Какие новости можно ожидать в сфере гражданской авиации в ближайшее время?
- Комитет регулярно информирует общественность об актуальных новостях и событиях в области авиации посредством своего официального сайта, страницы в Facebook и средств массовой информации.