ԱՀԿ-ն կրկին քննադատել է COVID-19-ի դեմ պայքարելու Չինաստանի մեթոդները
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) շարունակում է քննադատել Չինաստանի կողմից COVID-19-ի դեմ պայքարը, սակայն ընդունում է, որ բոլոր երկրներն իրավունք ունեն ինքնուրույն որոշել, թե ինչպես լավագույնս վարվել հիվանդության հետ։  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է «Ինտերֆաքս»-ը՝ վկայակոչելով Associated Press-ին։
«Այժմ մենք ավելի լավ գիտենք վիրուսը և ունենք ավելի արդյունավետ գործիքներ, ներառյալ պատվաստանյութերը, և հետևաբար վիրուսի դեմ պայքարը պետք է տարբերվի այն ամենից, ինչ անում էինք համաճարակի սկզբում», - ասել է ԱՀԿ ղեկավար Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսը: Նա կրկնել է, որ «զրոյական COVID» քաղաքականությունը, որն իրենից ենթադրում է կոշտ միջոցներ վարակն ամբողջությամբ վերացնելու համար, ներկայումս այնքան էլ արդյունավետ չէ, քանի որ վիրուսը 2019 թվականից ի վեր շատ է փոխվել։
ԱՀԿ ղեկավարը նշել է, որ իրենք բազմիցս խորհուրդ են տվել Չինաստանին վերանայել կորոնավիրուսի դեմ պայքարի ռազմավարությունը, սակայն «պայքարի մեթոդների ընտրությունը մնում է յուրաքանչյուր երկրի վրա»։
Անցյալ շաբաթ նույնպես Գեբրիեսուսը քննադատել է «զրոյական COVID» քաղաքականությունը։ Չինաստանն անպատասխանատու է անվանել ԱՀԿ ղեկավարի հայտարարությունները՝ վստահեցնելով, որ «Չինաստանի միջոցները (կորոնավիրուսի կանխարգելման և վերահսկման) գիտական են և արդյունավետ»։
Չինաստանը մնում է այն քիչ երկրներից մեկը, որն ունի «զրոյական հանդուրժողականության» քաղաքականություն COVID-19-ի նկատմամբ։

ВОЗ вновь раскритиковала методы Китая по борьбе с COVID-19
Во Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) продолжают критиковать методы Китая по борьбе с коронавирусом COVID-19, но признают, что все страны имеют право самостоятельно решать, как правильнее бороться с заболеванием. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сообщает агентство Associated Press.
"Сейчас мы лучше знаем вирус и у нас есть более действенные инструменты, в том числе вакцины, и поэтому борьба с вирусом должна отличаться от того, что мы делали в начале пандемии", - заявил глава ВОЗ Тедрос Аданом Гебрейесус. Он повторил, что политика "нулевого COVID", предусматривающая жесткие меры для полного искоренения инфекции, в настоящее время не так эффективна, так как с 2019 года вирус сильно изменился.
Глава ВОЗ отметил, что организация не раз советовала Китаю пересмотреть стратегию по борьбе с коронавирусом, однако "выбор методов борьбы остается за каждой страной".
На прошлой неделе Гебрейесус также раскритиковал политику "нулевого COVID" и заявил, что обсудил с китайскими экспертами необходимость "иного подхода в свете новой информации о вирусе". В стране сочли безответственными заявления главы ВОЗ, уверив, что "меры Китая по профилактике и борьбе (с коронавирусом - ИФ) являются научными и эффективными".
Китай остается одной из немногих стран, которая придерживается политики "нулевой терпимости" к COVID-19. Это означает ограничение распространения вируса через локдауны и обязательный карантин для тех, кто вступал в контакт с инфицированными.