Մարդու իրավունքների պաշտպանի արագ արձագանքման խմբերն այցելել են բերման ենթարկված անձանց
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների պաշտպանի արագ արձագանքման խմբերը վաղ առավոտից գտնվում են ոստիկանության բաժանմունքներում բերման ենթարկված անձանց իրավունքների իրացման խնդիրները վերհանելու և պաշտպանությունն ապահովելու համար։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՄԻՊ գրասենյակից, մինչ այս պահը ԶԼՄ հրապարակումների և տեսանյութերի ամփոփման արդյունքում Պաշտպանն արձանագրել է, որ մի շարք դեպքերում ոստիկանության ծառայողների կողմից բերման են ենթարկվում նաև առերևույթ հավաքին մասնակից չդարձած անձինք՝ ճանփեզրերից, մայթերից։
Պաշտպանի դիտարկմամբ՝ անընդունելի է համատարած ակցիայի իրականացման վայրից կամ դրան հարող տարածքից անձանց ազատությունը սահմանափակելու գործելաոճը։ Մյուս կողմից, ակցիաների մասնակիցները պարտավոր են կատարել ոստիկանության ծառայողների հասցեական ու հստակ պահանջը՝ խուսափելով վարչական ձերբակալումից։
«Միաժամանակ, պետք է նշել, որ այսօրվա՝ մինչ այս ժամի մշտադիտարկմամբ ակնհայտ է, որ որոշ դեպքերում ոստիկանության ծառայողների կողմից ճանապարհների երթևեկելի մասն ազատելու պահանջից հետո ակցիաների մասնակիցներին տրամադրել են ողջամիտ՝ 5 րոպե ժամանակ այն կատարելու համար, և ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ նման դեպքերում հիմնականում անձանց վարչական ձերբակալման անհրաժեշտություն չի առաջանում»,- նշված է Պաշտպանի տարածած հաղորդագրության մեջ:

Группы быстрого реагирования Омбудсмена Армении посетили задержанных лиц
Группы быстрого реагирования Омбудсмена с раннего утра находятся в отделениях милиции для выявления нарушений защиты прав задержанных и их обеспечения.
Как сообщили «Арменпресс» в Офисе Защитника прав человека, в результате подведения итогов публикаций и видеоматериалов Омбудсмен констатировала, что в ряде случаев сотрудниками полиции подвергаются приводу и лица, не участвовавшие в демонстрации, с тротуаров и с прилегающих территорий.
По мнению Защитника, практика ограничения свободы лиц на местах массовых акций или с прилегающих территорий недопустима. С другой стороны, протестующие обязаны выполнять целенаправленные и четкие требования сотрудников милиции, дабы избежать административного задержания.
«В то же время следует отметить, что по результатам мониторинга по сегодняшний день, очевидно, что в некоторых случаях после того, как сотрудники милиции требую освободить проезжую часть улицы, протестующим дается для этого разумный срок. И исследование показывает, что в таких случаях, в основном, не возникает необходимости в административном задержании лиц», - говорится в заявлении Омбудсмена.