Աշտարակից Երևան, հետո Միլան ու Բազել գիտնական դառնալու մանկության երազանքի հետևից. 10 հարց գիտնականին
Աշտարակից Երևան, հետո Միլան ու Բազել գիտնական դառնալու մանկության
երազանքի հետևից. 10 հարց գիտնականին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սմբատ Գևորգյանն, ով ծնունդով Աշտարակ քաղաքից է, 9-10-րդ դասարանները սովորել է Երևանի Անանիա Շիրակացու անվան ճեմարանում, հետո ընդունվել Երևանի Պետական համալսարանի Կենսաբանության ֆակուլտետ և մասնագիտացել գենետիկայի ոլորտում: Ասպիրանտի կոչում է ստացել Միլանի համալսարանում բժշկական նանոտեխնոլոգիա ուղղությամբ, որտեղ նանոմասնիկներ էր ստեղծում հիվանդությունների բուժման համար: Այնուհետև մեկնել է Շվեյցարիայի Բազել քաղաք և որպես հետդոկտորական հետազոտող աշխատել իր մասնագիտությամբ: Շվեյցարիայից հայրենիք է վերադարձել Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամում (FAST) աշխատելու նպատակով: Ներկայում ներգրավված է FAST-ի ASCENT (Advanced Solutions Center) ծրագրում, աշխատում է կենսագիտության ուղղությամբ նորարարական գիտական լուծումները կոմերցիոն պրոդուկտի վերածելու ուղղությամբ:
Մի փոքր կմանրամասնե՞ք, թե ներկայում ինչով եք զբաղվում:
Գիտությանն ուղղված հիմնական քննադատությունն այն է, որ շատերն առարկայական արդյունքներ չեն տեսնում և մեղադրում են գիտնականներին վերացական ուսումնասիրություններ կատարելու մեջ: Մանավանդ Հայաստանում այս հարցը շատ սուր է դրված՝ ինչու պետք է պետությունը ֆինանսավորի գիտությունը, երբ տեսանելի արդյունք չկա: Գիտական արդյունքի առևտրայնացման հաջողված օրինակներով է հետաքրքրություն առաջանում գիտնականների կատարած աշխատանքի հանդեպ: Բնականաբար, առևտրայնացումը գիտության հիմնական նպատակը չէ, այն ավելի շուտ կողմնակի հետևանք է, բայց շատ ավելի շոշափելի է դարձնում գիտական արդյունքը: Ինչու, որովհետև գիտությունը ստեղծում է նոր գիտելիք, այնպիսի բան, որ առաջ չի եղել և հնարավորություն է տալիս շուկայում ոչ միայն նոր նշաձողեր գրավել, այլև ստեղծել: Պետք է նշել, որ գիտելիքահենք ստարտափները բավականին հեռանկարային են, այո, ռիսկը բարձր է, բայց դա արդարացված է, քանի որ ստացված արդյունքները բազմապատիկ ավելի մեծ են լինում:
Գիտության առևտրայնացման ամենահայտնի օրինակներից է գյուտարար և ինժեներ Թոմաս Էդիսոնի կողմից տարբեր գյուտերի գեներացումը, որոնք վերածվում էին որևէ ապրանքի ու տեխնոլոգիայի և փոխում մարդկանց կյանքը: Մեկ այլ օրինակ է մեր հայրենակից Նուբար Աֆեյանի գործունեությունը, ով ևս գիտնական է, Բոստոնում ստեղծել է Flagship Pioneering ընկերությունը, որը 100-ավոր հաջողակ ընկերությունների ստեղծման ակունքներում է գտնվում: Օրինակներից է Մոդեռնան, որը տեսնում ենք՝ ինչպես է մարդկանց կյանքը փոխում դեպի լավը:
Շատ ժամանակ գիտնականները խորանում են մաքուր ակադեմիական գիտության մեջ ու չեն պատկերացնում՝ ինչպես պետք է շուկայի ուսումնասիրություն կատարեն, մարքեթինգային ռազմավարություն մշակեն, ինչպես հետազոտությունների արդյունքները որևէ պրոդուկտի վերածեն: Հենց սա է, որ երբեմն խանգարում է շատ գիտնականներին հաջողակ բիզնեսմեն դառնալ, և Flagship Pioneering-ը լուծում է այս հարցը, գիտական մրցունակ գաղափարներն ապրանքի վերածելու միջոցով: Մենք հենց այս մոդելն ենք կրկնօրինակել ASCENT ծրագրի շրջանակում, զրոյից ստեղծում ենք գիտելիքահենք ստարտափներ և աջակցում պրոդուկտը շուկա մտցնելու և առաջ մղելու բոլոր փուլերում:
Ինչպե՞ս սկսվեց գիտնական դառնալու Ձեր ուղին: Ինչո՞ւ որոշեցիք ընտրել հենց այս մասնագիտական ուղղությունն ու շարունակել կրթությունն ասպիրանտուրայում:
Ինչ ինձ հիշում եմ, միշտ ցանկացել եմ գիտնական դառնալ: Դեռ փոքր տարիքից հետաքրքրվում էի բնության տարբեր երևույթներով ու փորձում հասկանալ դրանց առաջացման պատճառները: Սիրում էի բնագիտական բոլոր առարկաները, դպրոցական օլիմպիադաներին ամենամեծ հաջողությունն ունեցել եմ կենսաբանությունից: Մասնավորապես, իններորդ դասարանում հանրապետական օլիմպիադայում առաջին կարգ գրավեցի, ու դրանից հետո հարազատներս որոշեցին, որ պետք է բժիշկ դառնամ: Եթե ես էլ ցանկանայի, կարող էի անվճար ընդունվել բժշկական համալսարան, բայց ինձ դա չէր հետաքրքրում, միշտ երազել եմ գիտությամբ զբաղվել: Մի քիչ պայքարեցի ընտանիքիս անդամների հետ ու գնացի իմ ուզած ուղիով: Իմ ընտանիքում գիտնականներ չկան, բայց միևնույնն է կրթությունը միշտ է գնահատվել:
2012 թվականին, երբ հասկացա, որ պետք է շարունակեմ ուսումս ասպիրանտուրայում, այդ ժամանակ այդքան էլ լավ պայմաններ չկային Հայաստանում լիարժեք գիտական աշխատանքով զբաղվելու համար: Բացի այդ՝ միջազգային փորձը միշտ էլ օգտակար է.  այլ երկիր, աշխատանքային ուրիշ մշակույթ, նոր մարդիկ, նոր շփումներ: Եվ աշխատանքային պայմանները, և ինքնակատարելագործման ձգտումը ինձ դրդեցին գնալ Եվրոպա ասպիրանտուրայի համար: Բացի այդ՝ բժշկական նանոտեխնոլոգիայի ոլորտը, որով ես հետաքրքրվում էի, թե այդ ժամանակ, թե հիմա այնքան էլ զարգացած չեն Հայաստանում, չունենք խորացված գիտական դպրոց:
Ո՞րն է արտասահմանյան կրթական մոդելի այն փորձը, որ պետք է յուրացնենք:
Տեսական գիտելիքների առումով, եթե հայ ուսանողները կարողանան անգլերենով ստեղծված գրականությունն ուսումնասիրել, իրականում շատ տարբերություն չի լինի: Ինչ վերաբերում է փորձարարական, լաբորատոր աշխատանքներին, ապա այս հարցում շատ ենք զիջում, հատկապես տասը տարի առաջ, երբ ես էի գնում արտասահման սովորելու: Ինչ սովորում էինք դասագրքերով, չէինք կարողանում լաբորատորիայում փորձարկել: Այդպես շատ թերի էր ստացվում մեր յուրացրած գիտելիքը: Ու երբ գնացի Իտալիա, շոկի մեջ էի, թե ինչքան գերժամանակակից սարքավորումներով են հագեցած նրանց համալսարանական լաբորատորիաները: Շատ սարքավորումներ հարյուր հազարավոր դոլար արժեին, ու ես ամեն օր դրանցով աշխատում էի: Հիմա կամաց-կամաց մեզ մոտ էլ է սկսում լավանալ դրությունը, որոշ լաբորատորիաներ համալրվում են նմանատիպ սարքավորումներով: Այն ինստիտուտում, որտեղ ես գրում էի իմ ասպիրանտական դիսերտացիան, ոչ նյութերի խնդիր կար, ոչ էլ սարքավորումների, լավ հնարավորություններ էին ստեղծագործ աշխատանքի համար: Դրան գումարած աշխատավարձն այնքան էր, որ լիովին բավականացնում էր միայն գիտության վրա կենտրոնանալու համար, այսինքն՝ կողմնակի աշխատանք փնտրելու կարիք չկար:
Մինչ գիտնական դառնալը, ո՞վ էր գիտնականն՝ ըստ Ձեզ:
Ինձ համար ամենախելացի մարդիկ էին գիտնականները, դրա համար ինձ միշտ խորթ է թվացել հասարակական այն կարծրատիպը, թե գիտնականները խեղճ, անճար մարդիկ են, ովքեր քիչ աշխատավարձ են ստանում, բեռ են սոցիալական ծառայությունների համար: Հիմա, երբ տարբեր մասնագիտությունների տեր մարդկանց հետ եմ շփվում, տեսնում եմ, որ բոլոր մասնագիտությունների մեջ էլ կան խելացի մարդիկ, բայց ոչ բոլորն են, որ ընտրել են գիտությամբ զբաղվելը: Անխելք գիտնականներ էլ կան (ծիծաղում է), բայց հիմնականում խելացի են: Գիտնականի աշխատանքը ստեղծագործ է, կաղապարներ չկան, նա ազատ է ուսումնասիրելու այն, ինչ իրեն ու մյուս մարդկանց է հետաքրքրում:
Ես ընդհանրապես գիտության բոլոր ճյուղերի զարգացումներին հետևում եմ: Օրինակ, մի քանի տարի առաջ անչափ տպավորված էի, երբ հայտնաբերվեցին գրավիտացիոն ալիքները: Սա Ալբերտ Էյնշտեյնի Հարաբերականության տեսության ապացույցն էր, ըստ որի ժամանակն ու տարածությունը միաձուլված են, և ծանր տիեզերական մարմինները շարժվելիս, տարածության կորության մեջ առաջացնում են գրավիտացիոն ալիքներ, որոնք տեղաշարժվում են լույսի արագությամբ: Մասնավորապես, գիտնականները կարողացել էին գտնել գրավիտացիոն ալիքներ, որոնք առաջացել էին շատ հեռու գտնվող երկու սև խոռոչների միաձուլման արդյունքում (տարածություն-ժամանակի մեջ մի տարածք է, որտեղ ոչ մի բան չի կարողանում փախչել նրա ձգողականությունից, անգամ՝ լույսը, այդ իսկ պատճառով և կոչվում է «սև խոռոչ» ):
Ինչ վերաբերում է իմ ոլորտին, ապա բացահայտումը, որը նաև ինձ ոգեշնչեց բժշկական նանոտեխնոլոգիաների ուղղությունն ընտրել, նանոռոբոտներն էին: Նանո երկարությունը մեկ մետրից միլիարդ անգամ փոքր է, այսինքն՝ մեկ նանոմետրը մեկ մետրի մեկ միլիարդերորդ մասն է (10-9): Մենք նանոմասնիկների հետ ենք աշխատում, որոնք ունեն մի քանի տասնյակ նանոմետր տրամագիծ: Այսինքն, դրանք միլիմետրից հարյուր հազարավոր անգամ փոքր մասնիկներ են, որոնց հետ կարող ենք մանիպուլյացիա անել, չափս ու տեսք ընտրել, մակերեսին դնել ֆունկցիոնալ խմբեր, ներսում՝ դեղեր: Նանոռոբոտները կարող են ներմուծվել օրգանիզմի մեջ ու ընտրողական կերպով սպանել մեր կողմից թիրախավորված բջիջները՝ առանց վնասելու մյուս բջիջներին: Հնարավորություններն իրոք անսահման են, անգամ գիտաֆանտաստիկայի ժանրից է թվում: Իմ հետազոտության արդյունքում նանոմասնիկներ էի ստացել, որոնք կարողանում էին գնալ գլխուղեղ ու այնտեղի ուռուցքները թիրախավորել: Դրանք դեղեր են, որ ներարկում ենք արյան մեջ կամ մարդը ուղղակի խմում է որպես հաբ, և, արյան մեջ ճանապարհորդելով, գնում են այն տեղը, որը ծրագրավորված է:
Կա՞ն գիտնականներ, ում համարում եք օրինակելի կերպար և նրանց աշխատանքը ուղենշային է եղել Ձեզ համար:
Տաղանդավոր գիտնականները շատ են, բայց ես կառանձնացնեի Մարի Կյուրիին: Նա առաջին գիտնականն է, ով երկու իրարից տարբեր գիտական ոլորտներում՝ ֆիզիկայում (1903) և քիմիայում (1911), Նոբելյան մրցանակի է արժանացել: Ու նա միակն է մինչ օրս: Եթե հաշվի առնենք, որ հարյուր տարի առաջ կանայք հավասար կարգավիճակում չէին տղամարդկանց հետ, շատ ավելի դժվար էր նրանց համար գիտության մեջ արդյունքներ գրանցելը, ու բացի այդ՝ նա նաև իմիգրանտ էր, պետք է ասել, որ նա շատ մեծ ձեռքբերում է ունեցել:
Ինչպե՞ս է սկսվում ու ավարտվում գիտնականի մեկ օրը:
Ես հիմա ավելի շատ ծրագրերի ղեկավարմամբ եմ զբաղվում, բայց եթե շատ դասական սցենար պատկերացնենք, ապա գիտնականը գալիս է լաբորատորիա, կարդում գիտական հոդվածներ, հրապարակումներ, ոգեշնչվում փորձեր իրականացնելու նոր գաղափարներով: Հետո թուղթ ու գրիչով կամ համակարգչով մանրամասն պլանավորում իր գիտափորձը, գնում ու իրականացնում այն, վերլուծում արդեն ստացված արդյունքները, որոնք գոհացուցիչ լինելու պարագայում դառնում են մեծ պատմության մի մասն ու հետագայում վերածվում գիտական հոդվածի:
Լինում են դեպքեր, երբ գիտնականներն ունենում են նաև ձախողումներ, ինչպե՞ս են նրանք դա հաղթահարում:
Իրականում գիտնականի աշխատանքում անորոշությունները շատ են. դու փորձում ես նոր բան բացահայտել, բայց չգիտես դա այդպես է, թե ոչ: Երբ փորձդ նախագծում ես, հույսդ այն է, որ կստացվի, բայց կա նաև հավանականություն, որ չես ստանա այն արդյունքը, որ կանխատեսում էիր: Լինում են իրավիճակներ, երբ շաբաթների փորձը ոչ մի արդյունքի չի հանգեցնում, դա իրոք հուսահատեցնող է: Դրա համար էլ գիտնականներին անհրաժեշտ է իրենց կոլեգաների ու ընտանիքի աջակցությունը, որ չհիասթափվեն, պարզապես շարունակեն լինել համառ ու կատարելագործեն իրենց արդյունքները:
Ես կքաջալերեի, որ զբաղվեին գիտությամբ, եթե նրանց հետաքրքիր է բացահայտել տարբեր երևույթների խորքային պատճառները, հասկանալ՝ ինչու է աշխարհն այսպես, այլ ոչ այլ կերպ: Ամեն մասնագիտություն ունի իր առավելություններն ու թերությունները, բայց ինձ համար գիտությամբ զբաղվելու դրական կողմերն ավելի շատ են: Որպես այդպիսիք կնշեի՝ միջազգային լինելը, ստեղծարար աշխատանքը, միշտ ժամանակից առաջ լինելը, երբ դու գիտես, թե ինչ անհավատալի նվաճումների կարող է հասնել մարդկությունը մոտ ապագայում մինչ դրանք կդառնան հանրամատչելի:
Ի՞նչը կհամարեք որպես գիտնականի Ձեր կարիերայի գագաթնակետը:
Ցանկացած գիտնականի համար կարիերայի գագաթնակետը Նոբելյան մրցանակն է, քիչ գիտնականներ են դրան հասնում, որը, կարելի է ասել, ինչ-որ չափով ոչ թե նպատակ է, այլ երազանք: Եթե դու շատ տաղանդավոր գիտնական ես ու լավ գիտական արդյունքներ ես գրանցում, այդտեղ նաև բախտն է դեր խաղում ճիշտ ժամանակին ճիշտ տեղում հայտնվելու համար:
Մարդկության համար որևէ օգտակար հայտնագործություն անելը կհամարեի իմ կարիերայի գագաթնակետը. Էլլա Մինասյան

From Ashtarak to Yerevan, then to Milan and Basel, chasing the childhood dream of becoming a scientist
From Ashtarak to Yerevan, then to Milan and Basel, chasing the childhood dream of becoming a
YEREVAN, MAY 18, ARMENPRESS. Smbat Gevorgyan, born in the town of Ashtarak, studied at the Shirakatsy Lyceum, Yerevan, in the 9th and 10th grades, then entered the Faculty of Biology at Yerevan State University and specialized in the realm of genetics. Smbat holds a postgraduate degree in medical nanotechnology from Milan University, where he worked on the creation of nanoparticles intended for the treatment of various diseases. Afterwards, he left for Basel, Switzerland, and worked professionally as a postdoctoral researcher. Smbat was back to his homeland to work for the Foundation for Armenian Science and Technology (FAST). Currently, he is involved in the ASCENT (Advanced Solutions Center) program by FAST, aiming at the commercialization of innovative scientific solutions in bioscience.
Could you please elaborate on your current activity?
The major criticism toward science is that its outcomes are hardly ever palpable, while scientists are blamed for far too abstract research. This issue is particularly acute in Armenia- why should the state fund science provided there is no visible result. Successful instances of commercialization of scientific output generate interest in scientists’ work. It goes without saying that commercialization is not the core aim of science, it is rather a side effect, though this is what makes scientific results palpable. That’s because science creates new knowledge, non-existent before, thus enabling to not merely set the bar higher, but also to establish a new one. It is worth noting that science-based startups are quite perspective, even though they involve high risks, they are justified as the results are multiple times as big.
One of the most eminent instances of scientific commercialization is a generation of various inventions by the inventor and engineer Thomas Edison, which turned into a particular product or technology, transforming people’s life. Another illustration is our compatriot Noubar Afeyan’s activity, who is a scientist as well. He has founded the venture capital company Flagship Pioneering which is behind hundreds of accomplished companies it has incubated. One of such portfolio companies is Moderna which obviously changes people’s life for the better.
Occasionally, scientists immerse themselves in academic science and have no idea about how they need to conduct market research, work out marketing strategies, turn research results into a particular product. This is what frequently holds plenty of scientists back from a career of an accomplished businessperson, whereas Flagship Pioneering is there to resolve this issue through commercialization of competitive scientific ideas. We intended to adhere to this same model in the framework of the ASCENT program, by creating and incubating science-based startups from scratch, at all stages of gaining market share and promotion of the product.
How did your scientific career path commence? Why did you opt for this particular profession and decide to continue with postgraduate studies?
As far as I can recall, I’ve always been eager to become a scientist. I took an interest in natural phenomena and tried to sort out their causes in early childhood. I was fond of all the school subjects linked with natural sciences and had the best results at school olympiads in biology. In particular, in the 9th grade, I came first in the republican Olympiad, which made my family members believe I could make a good doctor. If I had wanted to, I could have received a full scholarship to study at Medical University, but I wasn’t into that, I wanted to do science instead. I had to struggle with my family for a while to be able to pursue my career path. There are no scientists in my family, though education has always been a priority.
Back in 2012, when I came to realize I needed to continue with my postgraduate studies, Armenia didn’t provide all the favourable conditions necessary for complete scientific activity. Besides, international expertise is beneficial at all times- a foreign country, a different work culture, new people, new network. Both work conditions and my passion for self-perfection pushed me to leave for Europe for my postgraduate studies. In addition, the field of medical nanotechnology, which I was keen on, is not at its best in Armenia, we lack a specialized scientific school to date.
Which experience of foreign educational model do you think needs to be assimilated?
As for theoretical knowledge, in case Armenian students are able to cover professional literature in English, it won’t make a huge difference. As regards experimental, and laboratory work, we lag well behind, the gap was especially evident ten years ago when I left to study overseas. We were unable to put coursebook knowledge into practice through lab experiments. Thus, our knowledge was highly flawed. In Italy, I was taken aback by their university laboratories equipped with the latest cutting-edge equipment. Most of it cost thousands of dollars and I got the chance to work with them. The situation has been gradually improving in our country as well, some laboratories are getting similarly well-equipped. The university I wrote my postgraduate dissertation had no shortage in either materials or equipment, the conditions were highly favourable for creative work. On top of that, salaries were so high that it was sufficient for solely focusing on science, that is, there was no need for an additional part-time job.
How did you envision a scientist before becoming one?
Scientists seemed to be the smartest people to me, for that reason the social stereotype of scientists as pitiful and helpless people who are poorly paid and burden on social services, has always sounded weird to me. Now, as I deal with people of diverse occupations, I can see smart people can be found in all professions but not all of them do science. There are, in fact, not that smart scientists as well though (laughs), but most are smart indeed. Scientific activity is creative, no boundaries, there’s the freedom to explore anything that interests scientists themselves and other people.
What’s the discovery that impressed you the most within the scope of your scientific interests?
Overall, I keep track of advancements in all scientific branches. For instance, a couple of years ago I was immensely impressed by the discovery of gravitational waves. It evidenced Albert Einstein’s theory of relativity, according to which time and space are intertwined and massive space objects, while moving with extreme accelerations, cause gravitational waves in the curvature of spacetime, moving at light speed. Moreover, scientists managed to detect gravitational waves which were caused by the mergence of black holes, orbiting around each other in enormous distances (a place in spacetime where nothing escapes its gravity, even the light, thus it is called a black hole).
As regards my field, the discovery, that also inspired me to opt for medical nanotechnology, is nanorobotics. Nano length is a billion times as small as a meter, that is, a nanometer is one-billionth of a meter. We deal with nanoparticles, which are several nanometers wide in diameter. Namely, they are particles a hundred thousand times as small as a millimetre which we can manipulate, select a size and shape, and place functional groups on the surface and medicine inside. Nanorobots can be implanted into the organism and selectively kill cells targeted by us, with no harm to others. Possibilities are indeed limitless, akin to science fiction. As a result of my research, I got nanoparticles which could reach the brain and target tumours in it. Those are medicine injected into the blood or taken as a pill, so that they can reach the programmed spot by travelling in the bloodstream.
Would you mention any scientists who are role models and whose work has been a guideline for you?
There are plenty of talented scientists but I would highlight Marie Curie. He was the first scientist who was awarded the Nobel Prize in two diverse scientific fields, physics (1903) and chemistry (1911). And she has been the only one so far. Given the fact that women didn’t use to have the same status as men a century ago, it was much more complicated for the former to achieve results in science. Besides, she was also an immigrant, a fact that amplifies her accomplishment even further.
How does a day in a scientist’s life start and end?
At present, I am mostly engaged in program coordination, but in case we consider a typical scenario, the scientist comes to the laboratory, reads scientific articles and publications, gets inspired by novel ideas to carry out experiments. Afterwards, he or she thoroughly plans the experiment with a pen and paper or over the computer, carries it out, analyzes the outcomes which make history, provided they are satisfactory, and later come out as a scientific article.
Scientists might also fail. How do they overcome failures?
In fact, there is much uncertainty in scientific work- you try to discover the new but never know whether that will work. While outlining the experiment, you hope to succeed, though there’s a good chance you’ll never get the anticipated result. An experiment running for weeks might turn out to be futile, which is devastating indeed. For that reason, scientists need their colleagues’ and family’s backup not to give up, to carry on persistently and keep refining their results.
What would you tell a child who wants to become a scientist?
I would definitely encourage them to do science if they do want to explore the reasons underlying various phenomena, to try to figure out why the world is the way it is. Each profession has its merits and demerits but I find the advantages of doing science more prevalent. Those are the international nature of science, creative work, being ahead of time, when you are aware of incredible achievements that will benefit humankind before long, whilst they are still unknown to the public.
What would you consider to be your career peak?
Each scientist would mention the Nobel Prize as a career peak. Very few scientists achieve it, therefore, to a degree, it is a dream rather than an aim. If you are a talented scientist who gets decent scientific results, luck needs to be taken into consideration as well as it plays a crucial role in order to be in the right place at the right time.
Any beneficial discovery for the sake of humankind would be regarded as a career peak for me. Ella Minasyan
I decided to carry on with the family tradition of pursuing science. Karen Trchunyan
Nothing brings as much joy to a person as the feeling of the reward of a scientific result. Ani Paloyan