Կոսովոն շարունակում է անկայունության աղբյուր մնալ Բալկանների համար. Թուրքիան այստեղ ևս մտնում է իր ռազմական արտադրանքով
Կոսովոն շարունակում է անկայունության աղբյուր մնալ Բալկանների համար. Թուրքիան
այստեղ ևս մտնում է իր ռազմական արտադրանքով
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինական հակամարտությանը զուգահեռ սրվում է իրավիճակը նաեւ Բալկաններում, այս ընթացքում զարգացումներ են տեղի ունենում Կոսովոյի շուրջ։ Ինքնահռչակ Կոսովոյի վարչապետ Ալբին Կուրտին երեկ հայտարարել է ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու Պրիշտինայի մտադրության մասին։ Վարչապետը ինքնավար մարզն անվանել է «տարածաշրջանի ամենաժողովրդավարական զարգացած երկիրը», որն «անմիջապես աջակցել է» հակառուսական պատժամիջոցներին։ Նա Սերբիային մեղադրել է Ռուսաստանի Դաշնությանը սատարելու մեջ՝ խորհուրդ տալով արեւմտյան երկրներին ուշադրություն դարձնել այդ հարցին։ Կուրտը նաեւ ողջունել է Եվրամիությանն անդամակցելու վերաբերյալ Մոլդովայի, Ուկրաինայի եւ Վրաստանի դիմումները, ինչպես նաեւ հույս է հայտնել, որ ԵՄ-ն այս տարի կընդունի Կոսովոյի անդամակցության դիմումը։
Նշենք, որ մայիսի 12-ին Կոսովոն Եվրախորհրդին անդամակցելու հայտ ներկայացրեց։ Այս քայլը կարելի է համարել Սերբիայի վրա ճնշում գործադրելու հերթական գործիքներից մեկը՝ հաշվի առնելով, որ Եվրոպայի, թերեւս, միակ երկիրն է, որը պատժամիջոցներ չի կիրառել Ռուսաստանի դեմ։ «Մենք ավելի ու ավելի ենք դժվարանում պաշտպանել մեր ազգային շահերը: Այն օրվանից ի վեր, երբ ՌԴ նախագահը ֆորմալ իրավական եւ քաղաքական իմաստով բացատրեց, թե ինչի վրա են հիմնված իր գործողությունները Ուկրաինայում, Արեւմուտքը քրտնաջան աշխատում է Կոսովոյի հանգույցը քանդելու եւ այդպիսով վեճի վերաբերյալ փաստարկները Ռուսաստանի ղեկավարի ձեռքից վերցնելու համար»,- այդ մասին «Balkanist.ru»-ի տեղեկացմամբ ասել է Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը Սերբական ուղղափառ եկեղեցու առաջնորդ Պորֆիրիի եւ հոգեւորականների հետ հանդիպմանը։
Ուշադրության է արժանի նաեւ Կոսովոյի՝ թուրքական ռազմական արտադրանք գնելու նախաձեռնությունը։ Մայիսի 17-ին Թուրքիայի պաշտպանական արդյունաբերության նախագահության նախագահ Իսմայիլ Դեմիրը եւ ինքնահռչակ Կոսովոյի պաշտպանության նախարար Արմենդ Մեհայը Անկարայում ստորագրել են պայմանագիր պաշտպանական արդյունաբերության ապրանքների մատակարարման եւ սպասարկման վերաբերյալ։ Մեհայը Թուրքիային հավաստիացրել է իրենց հավատարմությունը եվրաինտեգրման նպատակներին եւ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելուն։ Ի դեմ, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1244 բանաձեւի համաձայն՝ ինքնահռչակ հանրապետությունը սեփական բանակ ունենալու իրավունք չունի, սակայն չնայած դրան՝ Կոսովոյի ազատագրական բանակից (Սերբիայում ահաբեկչական ճանաչված) վերափոխված Կոսովոյի անվտանգության ուժերը ձեռք են բերում կանոնավոր բանակի հատկանիշներ, մասնակցում են ՆԱՏՕ-ի զորավարժություններին, ինչպես նաեւ զենք են ստանում արեւմտյան երկրներից։
Սերբիայի վրա ճնշումները տարբեր ուղղություններից են, դրանք ինչպես քաղաքական են, այնպես էլ՝ տնտեսական։ Թերեւս նման ճնշման արդյունք է այն, որ օրեր առաջ Տիրանայում (Ալբանիա) տեղի ունեցած Ադրիատիկ եւ Հոնիական տարածաշրջանների համար ԵՄ ռազմավարության յոթերորդ ֆորումի (EUSAIR) շրջանակներում մասնակից երկրների նախարարները, այդ թվում՝ Սերբիայի, ստորագրեցին Տիրանայի հռչակագիրը՝ դատապարտելով «Ռուսաստանի ներխուժումն Ուկրաինա եւ հավատարմություն հայտնելով Ուկրաինայի ինքնիշխանությանը, անկախությանը, միասնությանը եւ տարածքային ամբողջականությանը նրա միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում»։ Նշենք, որ ֆորումի անդամներն են Հունաստանը, Իտալիան, Սլովենիան, Խորվաթիան, Բոսնիա եւ Հերցեգովինան, Չեռնոգորիան, Ալբանիան, Սերբիան, իսկ այս տարվանից նաեւ Սան Մարինոն։
Չնայած դրան, Վուչիչը, ելույթ ունենալով մայիսի 15-ին սերբական հեռուստաալիքներից մեկի եթերում, նշել է, որ Սերբիան չի ենթարկվի Արեւմուտքի ճնշմանը, «իրավիճակը կարող է փոխվել միայն այն դեպքում, եթե սպառնան սպանել մեր երեխաներին»։ Նրա խոսքով՝ արեւմտյան երկրներն ասում են, որ չեն համաձայնի փոխել Ուկրաինայի սահմանները, մինչդեռ իրենք զբաղվում են Սերբիայի քարտեզի վերագծմամբ՝ ընդունելով Կոսովոյի անկախությունը։ Վուչիչը նաեւ հայտարարել է, որ միջազգային հարաբերություններում Սերբիան շարունակելու է առաջնորդվել սեփական շահերով եւ հավատարիմ մնալ եվրոպական ուղուն. «Սերբիայի ամենամեծ խնդիրն այն է, որ նա պաշտպանում է իր տարածքային ամբողջականությունը եւ չի ցանկանում ընդունել այն, ինչը դուք (Արեւմուտքը) թույլ չեք տալիս ընդունել Ուկրաինային»,- ասել է Վուչիչը՝ ընդգծելով, որ Սերբիան չի ճանաչի Կոսովոյի անկախությունը եւ ամեն գնով կպաշտպանի իր տարածքային ամբողջականությունը։ Արեւմուտքից բացի, պաշտոնական Բելգրադը ճնշում է զգում նաեւ ռուսական կողմից, երբ տարբեր առիթներով անդրադառնում են Կոսովոյի նախադեպին եւ որպես օրինակ բերում Դոնբասի համար։ «Սա անարդար է մեզ համար, բայց դա նրանց ձեռնտու է։ Ես վստահ չեմ, որ մենք նույնը չէինք անի՝ օգտագործելով Արեւմուտքի դաժան քաղաքականությունը եւ միջազգային իրավունքի խախտումները»,- ասել է Վուչիչը։
Ներկայումս Արեմուտքը խնդիր է դրել իր կառույցներում ընդգրել որքան հնարավոր է շատ «չեզոք» երկրների։ Մայիսի սկզբին Գեմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը նշել էր, որ «արեւմտյան Բալկանների բոլոր երկրները պետք է հնարավորինս շուտ անդամակցեն ԵՄ-ին»։ Միգուցե նախկինում ավելի խիստ մոտեցումներ կային այս մասով, սակայն Ռուսաստանի հետ առճակատման համատեքստում նախապատվություններն ու առաջնահերթությունները փոփոխություններ են կրել։ Այսօր հռետորաբանությունը փոխվել է. «կանաչ ճանապարհ» բացվելու ակնարկներ են ստացվում Ալբանիայի եւ Հյուսիսային Մակեդոնիայի համար, չնայած մինչեւ վերջերս ԵՄ-ին անդամակցության հայեցակարգն ավելի երկար եւ խիստ ընթացակարգեր էր նախատեսում։ Խիստ պայմանների արդյունքում էր, որ Սերբիան, Ալբանիան եւ Հյուսիսային Մակեդոնիան սկսեցին արագ զարգացնել իրենց «մինի-Շենգենը»՝ Բալկանյան բաց նախագիծը:

Косово остается источником нестабильности Балкан: Турция и сюда поставляет свою военную продукцию
Наряду с украинским конфликтом обостряется и ситуация на Балканах, происходят события вокруг Косово. Вчера о намерении Приштины вступить в НАТО заявил самопровозглашенный премьер-министр Косово Альбин Курти. Премьер-министр назвал автономную область «самой демократически развитой страной региона», которая «немедленно поддержала» антироссийские санкции. Он обвинил Сербию в поддержке РФ, посоветовав западным странам обратить внимание на этот факт. Курти также приветствовал заявки Молдовы, Украины и Грузии на вступление в Европейский Союз и выразил надежду, что ЕС в этом году примет и заявку Косово.
Отметим, что 12 мая Косово подало заявку на вступление в Совет Европы. Этот шаг можно считать очередным инструментом давления на Сербию, учитывая, что это, пожалуй, единственная европейская страна, которая не ввела санкций против России. «Нам становится все труднее защищать наши национальные интересы. С того дня, как президент РФ в формальном правовом и политическом смысле объяснил, на чем основаны его действия в Украине, Запад упорно старается разрушить косовский узел, и тем самым перехватить у российского лидера аргументы по спору», - как передает Balkanist.ru, об этом заявил президент Сербии Александр Вучич на встрече с предстоятелем Сербской православной церкви Порфирием и с духовенством.
Заслуживает внимания и инициатива Косово по закупке турецкой военной продукции. 17 мая глава Управления оборонной промышленности Турции Исмаил Демир и самопровозглашенный министр обороны Косово Арменд Мехай подписали в Анкаре договор о поставках и обслуживании товаров оборонной промышленности. Арменд Мехай заверил Турцию в своей приверженности целям евроинтеграции и членству в НАТО. По его словам, в соответствии с резолюцией 1244 Совета Безопасности ООН, самопровозглашенная республика не имеет права иметь собственную армию, однако, несмотря на это, силы безопасности Косово, преобразованные из освободительной армии Косово (признанной в Сербии террористической), приобретают атрибуты регулярной армии, участвуют в учениях НАТО, а также получают оружие от западных стран.
Давление на Сербию идет с разных сторон, оно и политическое, и экономическое. Возможно, результатом такого давления стало то, что в рамках седьмого Форума стратегии ЕС для Адриатического и Ионического регионов (EUSAIR) в Тиране (Албания) несколько дней назад министры стран-участниц, в том числе Сербии, подписали Тиранскую декларацию, осуждающую действия России, вторжение в Украину, и выразили приверженность «суверенитету, независимости, единству и территориальной целостности Украины в пределах ее международно признанных границ». Следует отметить, что участниками форума были Греция, Италия, Словения, Хорватия, Босния и Герцеговина, Черногория, Албания, Сербия, а с этого года еще и Сан-Марино.
Несмотря на это, Вучич, выступая 15 мая в эфире одного из сербских телеканалов, отметил, что Сербия не поддастся давлению Запада, «ситуация может измениться только в том случае, если появится угроза убийства наших детей». По его словам, западные страны говорят, что не согласятся изменить границы Украины, в то время как они сами занимаются перерисовкой карты Сербии, признавая независимость Косово. Вучич также заявил, что в международных отношениях Сербия будет продолжать руководствоваться собственными интересами и придерживаться европейского пути. «Самая большая проблема Сербии в том, что она защищает свою территориальную целостность и не хочет принимать то, что вы (Запад) не позволяете Украине». Он подчеркнул, что Сербия не признает независимость Косово, и любой ценой будет защищать свою территориальную целостность. Помимо Запада, официальный Белград чувствует давление и с российской стороны, когда по разным поводам обращаются к прецеденту Косово и приводят в качестве примера для Донбасса. «Это несправедливо по отношению к нам, но это им выгодно. Я не уверен, что мы не сделали бы то же самое, используя жестокую политику Запада и нарушения международного права», - сказал Вучич.
В настоящее время Запад поставил задачу включить в свои структуры как можно больше «нейтральных» стран. В начале мая канцлер Германии Олаф Шольц заявил, что «все страны Западных Балкан должны как можно скорее вступить в ЕС». Возможно, раньше подходы в этом отношении были более жесткими, но в условиях противостояния с Россией предпочтения и приоритеты изменились. Сегодня изменилась и риторика. Есть намеки на открытие «зеленой дороги» для Албании и Северной Македонии, хотя до недавнего времени концепция членства в ЕС предусматривала более длительные и строгие процедуры. В результате жестких условий Сербия, Албания и Северная Македония начали бурно развивать свой «мини-Шенген» - открытый Балканский проект.