15 երկրների ներկայացուցիչներ կմասնակցեն Բիշքեկում Եվրասիական տնտեսական համաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 15 պետություններից շուրջ 1,7 հազար մարդ կմասնակցի Ղրղզստանի մայրաքաղաքում կայանալիք առաջին Եվրասիական տնտեսական համաժողովին: Մայիսի 20-ին Բիշքեկում կայացած մամուլի ասուլիսում այդ մասին հայտարարել Է Ղրղզստանի նախարարների կաբինետի փոխնախագահ Արզիբեկ Կոժոշեւը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք ակնկալում ենք, որ ընդհանուր առմամբ Եվրասիական տնտեսական համաժողովին կմասնակցի մոտավորապես 1,7 հազար մարդ»,- ասել Է նա: Նրա խոսքով՝ այսօրվա դրությամբ հայտնի Է Լատինական Ամերիկայից եւ Հարավ - արեւելյան Ասիայից տասը պետությունների ներկայացուցիչներ մասին, որոնք կազմակերպիչներին պաշտոնապես ծանուցել են միջոցառմանը մասնակցելու մասին: Բացի դրանից, շարունակել Է նախարարների կաբինետի փոխնախագահը, համաժողովում կնեկայացվեն Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ ) կազմի մեջ մտնող բոլոր երկրները:
Դրանք են Ռուսաստանը, Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը եւ Ղրղզստանը: Բարձրաստիճան հյուրերի ցուցակում Է Ղազախստանի նախագահ Քասիմ Ժոմարտ Տոկաեւը: Եվրասիական տնտեսական համաժողովը կկայանա մայիսի 26-ին Ղրզստանի մայրաքաղաքում: Միջոցառումը կբաժանվի մի քանի խմբերի: Դրանց մասնակիցները կքննարկեն եվրասիական ինտեգրացման ռազմավարական զարգացման հեռանկարները գլոբալ փոփոխությունների դարաշրջանում, ֆինանսական զարգացման եւ մակրոկայունության, Էներգետիկական եւ տրանսպորտային ոլորտներում գործունեության ակտիվացման, թվայնացման հարցերը, ինչպես նաեւ իրադրությունը միության անդամ պետությունների արդյունաբերության բնագավառում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Representatives of 15 countries to participate in Eurasian Economic Forum in Bishkek
YEREVAN, MAY 20, ARMENPRESS. Around 1700 people from 15 countries will participate in the first Eurasian Economic Forum in Kyrgyzstan’s capital of Bishkek, Vice Chairman of the Cabinet of Ministers of Kyrgyzstan Arzibek Kojoshev said at a press conference, reports TASS.
“We expect that a total of about 1700 people will participate in the Eurasian Economic Forum”, he said, adding that as of this moment the representatives of ten countries of Latin America and South-East Asia have confirmed their participation. He informed that all members states of the Eurasian Economic Union (EAEU), Armenia, Russia, Belarus, Kazakhstan and Kyrgyzstan, will be represented at the Forum.
The Eurasian Economic Forum will start on May 26.
The Forum program includes a plenary session involving the Heads of the EAEU States and the Chairman of the EEC Board, as well as six panel discussions:
• "Eurasian Integration Strategic Development Prospects in the Time of Global Changes";
• "Financial Markets and Development Institutions: Opportunities for Macroeconomic Stability and Growth Points of the EAEU Countries’ Economies";
• "Manufacturing Industry and Agriculture as Drivers of the Union’s Economic Growth and Ensuring Economic Security";