15 երկրների ներկայացուցիչներ կմասնակցեն Բիշքեկում Եվրասիական տնտեսական համաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 15 պետություններից շուրջ 1,7 հազար մարդ կմասնակցի Ղրղզստանի մայրաքաղաքում կայանալիք առաջին Եվրասիական տնտեսական համաժողովին: Մայիսի 20-ին Բիշքեկում կայացած մամուլի ասուլիսում այդ մասին հայտարարել Է Ղրղզստանի նախարարների կաբինետի փոխնախագահ Արզիբեկ Կոժոշեւը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք ակնկալում ենք, որ ընդհանուր առմամբ Եվրասիական տնտեսական համաժողովին կմասնակցի մոտավորապես 1,7 հազար մարդ»,- ասել Է նա: Նրա խոսքով՝ այսօրվա դրությամբ հայտնի Է Լատինական Ամերիկայից եւ Հարավ - արեւելյան Ասիայից տասը պետությունների ներկայացուցիչներ մասին, որոնք կազմակերպիչներին պաշտոնապես ծանուցել են միջոցառմանը մասնակցելու մասին: Բացի դրանից, շարունակել Է նախարարների կաբինետի փոխնախագահը, համաժողովում կնեկայացվեն Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ ) կազմի մեջ մտնող բոլոր երկրները:
Դրանք են Ռուսաստանը, Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը եւ Ղրղզստանը: Բարձրաստիճան հյուրերի ցուցակում Է Ղազախստանի նախագահ Քասիմ Ժոմարտ Տոկաեւը: Եվրասիական տնտեսական համաժողովը կկայանա մայիսի 26-ին Ղրզստանի մայրաքաղաքում: Միջոցառումը կբաժանվի մի քանի խմբերի: Դրանց մասնակիցները կքննարկեն եվրասիական ինտեգրացման ռազմավարական զարգացման հեռանկարները գլոբալ փոփոխությունների դարաշրջանում, ֆինանսական զարգացման եւ մակրոկայունության, Էներգետիկական եւ տրանսպորտային ոլորտներում գործունեության ակտիվացման, թվայնացման հարցերը, ինչպես նաեւ իրադրությունը միության անդամ պետությունների արդյունաբերության բնագավառում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Представители 15 стран примут участие в Евразийском экономическом форуме в Бишкеке
Около 1,7 тыс. человек из 15 государств примут участие в предстоящем в столице Киргизии первом Евразийском экономическом форуме. Как передает Арменпресс, об этом заявил в пятницу на пресс-конференции в Бишкеке первый заместитель председателя киргизского кабмина Арзыбек Кожошев.
"Мы ожидаем, что в общей сложности участие в Евразийском экономическом форуме примут примерно 1,7 тыс. человек", - сказал он.
По его словам, на сегодняшний день известно о представителях десяти государств из Латинской Америки и Юго-Восточной Азии, официально уведомивших организаторов об участии в мероприятии.
Помимо этого, продолжил первый зампред кабмина, на форуме будут представлены все входящие в состав Евразийского экономического союза (ЕАЭС) страны. Это Россия, Армения, Белоруссия, Казахстан и Киргизия. В списке высокопоставленных гостей значится президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев.
Евразийский экономический форум состоится в киргизской столице 26 мая. Мероприятие будет разделено на несколько групп. Их участники обсудят перспективы стратегического развития евразийской интеграции в эпоху глобальных изменений, вопросы финансового развития и макроэкономической стабильности, активизации деятельности в энергетической и транспортной сферах, цифровизации, а также ситуацию в промышленности государств - участников союза.